mertduran
mertduran (üye)
Muğla / Meraklı

Filtre 28>78mm

Merhaba. mkainalarda kullanılan bu lenslerin milimetre olarak büyüklük yada küçüklük göstermesi fotoğraf kalitesini değiştirir mi. Demek istediğim 28mm close up yada polarize bir filtreyle 72mm close up yada polarize yada renk filtreleri arasında herhangi bir fark var mı?

Tarih: 7 Aralık 2010, 19:06 - İp: 95.***.**4.155
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

diger konuda da belirttim burada da soyleyeyim. uv ya da polarize filtreye bosu bosuna para vermeyin.

72mm polarize filtre dedigi filtrenin çapını belirtir, dslr lenslerin 72mm capı olanlara uygundur.

28mm dediginiz buyuk ihtimalle odak uzaklıgını belirten 28mm dir. baska bir sey.

Tarih: 7 Aralık 2010, 20:00 - İp: 88.***.**8.140
mertduran
mertduran (üye)
Muğla / Meraklı

Ben sizin dediginizin aksine makinama adaptor buldum 58 ve 72mm filtreler icin ben oraya 28i sadece ornek olmasi icin yazdim adaptorler 28mmden baslayip 100lere kadar cikiyor benim ogrenmek istedigim lenslerin caplarinin fotografa bir katkisi var mi? Yani ben makinama 58mm adaptoru ekleyip 58mm filtre taktigimda ne fark eder 72mm adaptoru takip 72mm filtre kullandigimda ne fark eder? Ilginize tesekkur ederim..

Tarih: 8 Aralık 2010, 02:35 - İp: 82.***.**8.74
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hiçbirşey.
tekrar edeyim bende,
bosuna bu adaptorlere para vermeyin, dijital fotografcılıkta uv filtrenin tek işi lens camını korumak, fotografa bir etkisi yok, hatta kalitesiz bir filtre fotografkalitesini dusurur,focus hızını dusurur.
faydasından cok zararı olur.

daha geniş acı istiyorsanız, 0,25x wide up convertorler falan var, bunları kullanabilirsiniz.
ama bunlarda fotograf kalitesinden çalan seyler.

bunların yerıne photoshop kullanmayı ogrenmeniz cok daha faydaı olur.

Tarih: 8 Aralık 2010, 10:49 - İp: 88.***.**8.140
mertduran
mertduran (üye)
Muğla / Meraklı

Bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim. saygilarimla

Tarih: 8 Aralık 2010, 11:29 - İp: 82.***.**8.59
  • 1