phaon
phaon (üye)
Yurtdışı / Amatör

F'i En Fazla Kaça Böler

Merhabalar,
şu anda çeşitli objektifleri karşılaştırıyorum ve bir yerde bilgim ve araştırmam yetersiz kaldı. Aşağıdaki objektifler F değerini en fazla kaça böler acaba, sizin de anlıycanız gibi hangisinin ne kadar Depth Of Field vereceğini karşılaştırmaya çalışıyorum.

Nikon AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G ED
Nikon AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G ED
Nikon AF-S DX 3,5-4,5/18-70 G ED

Birde sadece bu verilen değerlerden bu sayıyı (F/en yüksek sayı) çıkarmanın bir formülü var mı?
İkinci olarak bu değerlerden view angle (görüş açısı) değerini çıkarmak mümkün mü?

Tarih: 23 Ekim 2006, 15:22 - İp: 217.***.**4.103
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"fotoğraf çekme hobisi kazanayım derken yavaş yavaş fotoğraf makinesi araştırma hobisi kazanıyorum"

hepimiz o hale geliyoruz valla.. ben ahan da cikamadim hala daha arastirma hobisinden..
..
d80'i alsan, ekstradan arge masraflari falan etmeyeceksin phaon.. cunku fiyatlari dusuk tutmak zorundalar, ki rekabet edebilsinler..
d70s seti, ilk ciktiginda da 700-750 pound araligindaydi burada, su anda piyasadan kalkmak uzere, o yuzden 650'ye falan dustu.. acikcasi 2-3 sene bekleyeceksen 50 pound icin degmez bence..
fiyati dusmeyecek d80'in yani..

eger ki d50 ile d70s arasindaki ozellik farkliliklarini bilmiyorsan, d70s almana hic gerek yok.. ama d80'i ciddi ciddi dusun derim bir kere daha, sadece kocaman optik vizoru bile yeter..

vizordeki grid cizgileri yararli birsey phaon.. ve grid cizgilerini istersen aciyorsun.. net gormak icin, vizorun aydinlik ve buyuk olmasi gerekiyor.. eger ki imkan bulabilirsen bir dukkana gidip, d50, d70s ve d80'in vizorlerinden bir bak, ne demek istedigimi goreceksin..

400d de olabilir tabii ki..

Tarih: 25 Ekim 2006, 21:25 - İp: 86.***.**0.120
phaon
phaon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. dadanagast, siz emin olun D50 de D80 de hepsi benim elimdeyken aynı işi yapar Kendimden fazla birşey beklemiyorum
Tek niyetim şu anda güzel bi manzaranın karşısında çömelerek diyaframı iyice kısabilmek
Fiyat konusunda haklı olabilirsiniz, özellikle marka üreticileri daha önce ürün sattıkları zümreyi fazla incitmemek için eski ürünlerin fiyatlarını pek indirmiyorlar, sadece piyasadan kaldırıyorlar... D80'i dpreview de inceledim. Yanına birkaç makine daha koymuşlar. D80 sütunları yemyeşil olmuş
Ama bence bu benim gibi işte amatörlüğün dibindekiler için çok büyük bir fırsat. Niye derseniz D200 den tutun D50'ye kadar bütün makinelerin fiyatları aşağıya oynamış. Şimdi D80 almayı tavandan hisse senedi almaya benzetiyorum ben. Çünkü bunun bir sonu olmuyacak... Daha benim öngörülerimin %10 u gerçekleşmiş Daha o makinelerin işlemcileri hızlanacak, kimisinin üzerine oyun yüklenecek, kimisine indirdiğiniz programlar kurulacak, yetmeyecek şimdi 600 €'ya alamadığımız lensleri stok lens olarak verecekler, herşey bitse makineye kişiselleştirilebilirlik ekliyecekler, belki üstüne küçük bir photoshop yüklenecek... kullanıcı yeterki istesin Sn. dadanagast, mühendisler iğnenin deliğinden ipi bir atışta geçirirler Bunun bir sonu yok, en iyisi işe gereksinimlere bakarak girişmek...
Bu arada Sn. dadanagast size bir sorum olacak. Şu anda lensleri inceliyorum ve bazı geniş açı lenslerde "24mm" gibi tek değer var. Bu lenslerin benim için en büyük artısı diğerlerine göre cost effective olması. Ama amatör bilgilerimle doğru anladıysam zoom diye birşey yok yanlış mı? Sizin bu tarz lenslere bakışınız nedir? Fiyat aralıkları bana çok uygun geldi... Hemen örnek vermek gerekirse buldum bir tane, mesela

Canon EF 35mm f/2 Wide Angle Lens for Canon SLR Cameras
Amazon fiyatı bile 234 $.

Tarih: 26 Ekim 2006, 01:32 - İp: 84.***.**0.85
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

phaon, haklisin bircok konuda, gercekten de ihtiyaclara gore yeterli olanin secilmesi dogru.. ama yeterli nedir sorusu akla geliyor bu noktada..
neyse.. sonucta ben bu olayi suna benzetiyorum.. bir secenegin d70s mesela, digeri de d80.. aralarinda cok fiyat farki yok.. d80'i d70s cinsinden yazmak gerekirse, aslinda d80 degil d700 demek gerekir.. neden biraz daha verip daha iyisini almayasin ki? iki araba var; biri 200 yapabiliyor biri de 50 yapiyor sadece.. 50 sana yine yeter ve belki hic 200 yapamayacaksin bile, ama kullandigin arabanin 200 yapacagini bilmek bile verdigin parayi hakettigini dusunmene yeter.. birsuru ornekler verilebilir..
sonucta senin bilecegin bir is bu.. 50 ile gitmek de, s3 is gibi bir kompact kullanip da 10'la gitmekten cok daha hizli sonucta..
..........
phaon, dslr makinelerin sensorlerinin buyukluklerine bagli olarak, lenslerin fokal uzunluklari da degisiyor..
24mm lensi, eski film makinelerle kullanilsaydi eger genis aci lensi olacakti.. bu da ne demek simdi?..
simdi 43.3mm'den dusuk olursa rakam genis aci lensidir.. uzun olursa da telephoto'ya girmeye baslar..
sensorler ufaldikca, lensin yakinlastirmasi da artiyor.. bu yakinlastirmayi kolayca hesaplamak icin, kullanacagin makinenin sensorunun buyuklugunu bilip, ne kadar ufak oldugunu hesaplaman gerekir..
nikon'un dslr'larindaki sensorlerde, 1.5 kat daha ufak..
eski filmin buyuklugu 36x24mm'ydi.. filmin kosegen uzunlugu da 43.3mm'ye denk geliyor..
nikon dslr'larin sensorleri ise ortalama 23x16mm gibi.. yani kosegen uzunlugu, 27-28mm gibi..
43.3/28 de 1.5 oluyor..

eger ki d70s'e 24mm lens takarsan aslinda 36mm ile bakiyormussun gibi gorursun.. dolayisiyla gercekten de genis aci vermez.. neredeyse normal..
35mm lens taksan, 35x1.5'den 52.5mm yapar.. yani telephoto'ya giriyor artik.. standart lens olarak dusun 35mm'yi..

eger ki 24mm'lik genis aci istiyorsan 16mm objektife ihtiyacin var..

zoom lens olmamasi, yani 24mm f/2.8 olmasi gibi lensin, hem iyi hem de kotu.. iyi, cunku, cok daha keskin sonuclar verirler.. kotu cunku zoom lens gibi bircok fokal uzunlugu kapsamaz.. zoom lensler daha kullanisli.. ama kaliteyse eger aradigin, prime lenslerin yerini hicbirsey tutamaz..

35mm f/2 de 24mm f/2.8 de cok kaliteli lensler..
bir de nikon'un cok pahali 24mm f/1.4 lensi vardir mesela.. onun kalitesi profesyonel duzeydedir..

Tarih: 26 Ekim 2006, 13:43 - İp: 86.***.**0.120
phaon
phaon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. dadanagast "Sen de her gün dönüyorsun" diyeceksiniz ama Canon da karar kıldım.. Niye derseniz az önce gruplarda D50 ile çekilmiş bir fotoğraf gördüm, manzara çekilmiş, fotoğrafın ortasında güneş patlamış gibi elips görünüyor, ayrıca bunun tartışmasını yapmışlar makinenin hatasıymış

Fotoğrafı bulabilirsem burayada yükliycem.. Bugün de buraya Nikonu pataklamaya geldim Hazır Sn. e0s gibi savunacak birisi de yokken Nikon'u...

Bir kere Canon almam için en büyük sebep Japon olması... Japonlar eskiden taklit mal yaparlardı, artık dünyanın en kaliteli teknolojik ürünlerini yapıyorlar... Toyota mı VW mi deseniz ben Toyota derim, VW diyeni de sorgulamam, herkesin kendi bileceği iş...

Nikon için birçok sitede sağlamlığı öne çıkarılmış.. Bence yapıldığı malzeme askeri teçhizata benziyor.. Vidalarda düğmelerde bir estetik yok... Ayrıca sağlam görüntü benim ne gibi bir işime yarar ki? Mesele birisine kızdınız, yere bi eğildiniz, Ana! Avrupadasınız ve haliyle yerde taş yok...
Çantadan D50 sağ el yardımıyla "avuçlayarak" alınır...Kızılan kişi kafasının ortasına ortasına ortasına Turkish Style, Mother'la başlayan cinsten küfürlerle savurarak benzetilir... Sapasağlam D50'nin on düğmesine basaraktan kamera hiçbirşey olmamış gibi aktif hale getirilir... Maktulün gülümseyen bir fotosu da portfolyoya eklenir... Ama Canon'da öyle mi ya

Şaka bir yana Nikon'dan soğudum Sn. dadanagast... Şimdi Canon 400D için geniş açı objektif bakıyorum. Sizin tavsiyeleriniz benim için yolgösterici olacaktır...
Saygılar..

Tarih: 26 Ekim 2006, 18:46 - İp: 217.***.**4.103
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

phaon, sonucta canon da nikon da cok iyiler..
bu arada nikon d50'nin sorunu yok, gunese dogrultup hangi makineyle ceksen oyle elipsimsi goruntuler verecektir..
ayrica canon japon da nikon fransiz mi phaon?..
...
neyse.. sonucta 400d daha iyi bir secim, ne de olsa yeni nesil bir kamera..
genis aci lens ama ne kadar harcayacaksin? soyle, babasindan bir canon 17-40 alabilirsin diyecegim ama fiyati 500 pound'cuk.. bak 16-35 gibi 1000 pound'cuk lensleri hic karistirmiyorum bile..

phaon, gel sana sony r1 alalim.. tam senin istedigin aralikta olan muthis lensi var.. fiyati burada 500 pound falan r1'in.. ve uzerindeki lensin kalitesi icin 17-40 gibi lenslerden alman gerekir.. ki 17-40 alsan, yine r1'deki lensin aynisini almis olmazsin, cunku 17-40 cok kisa gelir.. r1'in uzerinde 24-120mm'lik zoom lens var..
17-40'i 400d uzerine taksan, 28-64mm gibi olur.. 28-64mm nerde 24-120 neredee.. ustelik 400d ile 17-40 icin iki misli de para vereceksin..

Tarih: 26 Ekim 2006, 22:27 - İp: 86.***.**0.120
phaon
phaon (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba Sn. dadanagast. şu anda sony dsc-R1 i inceliyorum. Diyecek tek kelime vauww!!
Gerçekten çok iyi seçim yapmışsınız. Dpreview deki örneklere bakıyorum.
Sonunda dpreviewdeki amcalar her makineye aynı fotoları koymaktan sıkılmış olacaklar ki çıkıp foto çekmişler..
Renkleri Nikon gibi soluk değil
Bu arada Nikon amerikalı değil miydi neyse ben yanlış biliyor olabilirim bunu...
bu makineyle ilgili tek çekincem elimde yarı pro sınıfından bi makine olması Bu durumda sanırım S3 IS'ye yeni bir kullanıcı bulmam gerekecek, çünkü sony neredeyse her özelliğini kapsıyor, haksız mıyım? S3'ü satmam durumunda bütçeme o kadar az dokunmuş olacağım ki neredeyse ayırdığım paranın 1/4'ünü falan kullanıcam... Hmm oldukça karlı doğrusu. Forumdan alacak birilerini bulabilir miyim dersiniz

Çok teşekkürler doğrusu sanırım beni en iyi seçime yönlendiriyorsunuz

Tarih: 27 Ekim 2006, 00:07 - İp: 84.***.**8.228
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

phaon, valla benim aklimi bile karistirdin, nikon da japon ama..
..
phaon, sitede as nick'li arkadasimiz sony r1 kullaniyordu.. kullaniyordu, cunku makinesi calindi.. ona bir ozel mesaj at istersen, sana seve seve birkac ornek gonderecektir.. benim soyledigimi soylersin.. (hani selamimi soyle derler ya.. )
r1'in fotograf kalitesi gercekten de canon ve nikon'un en baba objektiflerinin verdigi kaliteyi veriyor.. (ama sunu da bil, sonucta en baba diyorum da bu dogru degil tabii ki.. 1000 pound'a satilan bir lensin verdigini veremez hicbir zaman.. o lensin o fiyata satilmasinin nedenleri var ki o fiyata satiliyor.. ama su kadarini soyleyebilirim ki, benim kullandigim L serisi lensten hic de uzak performans sergilemiyor r1'in lensi.. ama basit objektiflerden cok daha mukemmel bir performansi var..)
r1 icin yari pro bir makine deyimi kullanilabilir, cunku bu makineyi pro'lar da kullaniyorlar.. ayni sekilde d80 veya 400d gibi dslr'lari da..
r1'in sensoru bir dslr'daki sensor kadar buyuk oldugundan, kalitesi de geri kalmiyor.. ve uzerindeki lensle, basit kit lenslerinin performansini fazlasiyla geciyor..

gel gor ki su anda baska birsey daha dusundum.. 400d gibi bir dslr alip da uzerine daha onceden konustugumuz, bir prime lens alip da takabilirsin de.. o halde kalite mukemmellesir.. prime lenslerinin kalitesi superdir.. bir zoom objektifle karsilastirilamaz.. (r1'inki zoom objektif, 24-120mm..)
sana tabii ki biraz daha pahaliya patlar, ama degebilir de.. mesela 400d'nin yaninda bir tane 15 veya 16mm'lik prime alirsin.. bir tane de 50mm f/1.8 alirsin, ki bu lensin fiyati burada 60 pound gibi..
sonucta r1 gibi 24-120 araligini vermez, sadece 24 ve 80mm gibi olur, ama kalite olarak r1'i rahatlikla sollar.. ileride bir tane de 70-300 gibi zoom alirsan, s3 is'in ekstradan zoom'una da ihtiyacin kalmaz..

ama oncelikle r1'in birkac fotografini gor.. sonucta 24-120 araligi sana manzara, portre.... bircok cekimde yeterli olacaktir.. ama bir dogaya cikip da kus falan cekeyim dediginde eksik kalir tabii ki..

s3 is'i burada almak isteyen cikacaktir mutlaka.. sonucta bayagi populer bir kamera.. imza kismina satilik s3 is'im var diye yaz.. biri okuyup sana mesaj atabilir.. ayrica forumda seri ilanlar kismi var, oraya da yaz..

adnan'in actigi (as) r1 ile ilgili inceleme konusuna bak, 351 sayfaymis, biraz zor olacak ama..

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=8738

Tarih: 27 Ekim 2006, 12:53 - İp: 86.***.**0.120
phaon
phaon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Acayip kafam karıştı Sn. dandanagast

Tarih: 27 Ekim 2006, 21:42 - İp: 84.***.**6.82
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

niye ki?..

phaon, eger ki ustun fotograf kalitesini ucuza maletmek istiyorsan R1, cok iyi bir tercih.. 24-120mm araliginda zoom lensi var ve bircok kosulda zaten yeterli olacaktir bu lens..
diger bir opsiyonun da dslr almak.. 400d dedin.. bu dslr'in uzerine kaliteli bir prime lens takarsan (yani zoom olmayan..) yine iyi bir kaliteyi elde edersin, hatta R1'inkinden fazla.. ama birkac tane birden prime lens alman gerekecek ki, r1'in verdigi zoom araligini elde edebilesin.. ve lens degistirme derdi de ekleniyor buna tabii ki.. maliyet de artiyor ayni zamanda..
ama dslr alirsan, bir 70-300 zoom objektifi ileride alip kullanma sansin da doguyor..

yani soyle dusun.. ege rki 24-120mm araligi yetecekse sana r1 alman cok mantikli.. ama cok daha fazla para harcayarak, lens degistirme derdine de katlanarak dslr de alabilirsin ve o zaman da r1'in kalitesinden fazlasini alabilirsin.. ayrica ileride 70-300 gibi zoom lensler alip da yoluna devam edebilirsin..
tartiya koyup karsilastir sonucta phaon..

Tarih: 28 Ekim 2006, 14:54 - İp: 86.***.**0.120
phaon
phaon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. dadanagast Sony R1 almaya o kadar yakınım ki anlatamam Makineyi bizzat inceledim ve duruşu çok hoşuma gitti... Makineye showroomda bi de geniş açı aparatı takmışlar, tam istediğim gibi olmuş... O bildiğiniz bütün Dslr'lardan daha profosyonel bir duruş gelmiş.. Aralarında mahallenin bıçkın delikanlısı gibi duruyordu 630 € falan. belki kasarsam 600 lere bile bulabilirim çünkü ilk girdiğim dükkanda baktım..2 ay sonra da türkiyeye dönmeden önce gittigidiyora benim s3'ü koyacam. bu süre zarfında da belki ebay den uygun bişeyler bulursam artık süper olur, olmadı makineyi 0 alırım, ilerde belki ebay den falan bi de geniş açıyla flash düşer, benim her ihtiyacımı karşılayacak bi alet olur.. Yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 28 Ekim 2006, 20:43 - İp: 84.***.**7.210