baryoniks
baryoniks (üye)
Ankara / Amatör

En İyi Portre İçin Lens

merhaba arkadaşlar

sizce portre çekiminde özellikle maksimum blur yakalamak için canon 50 mm 1.8 gibi bir lens mi daha iyi olur yoksa bir macro lens mi.Hala karar vermiş değilim şu anda bir macro lensim yok ancak bu konuyu merak ediyorum.

Tarih: 17 Ağustos 2008, 14:50 - İp: 88.***.**4.89
sinanuags
sinanuags (üye)
İstanbul / Amatör

bunu bende gerçekden çok merak ediyorum

üstadlardan değerli yorumlarını bekliyorum

Tarih: 15 Şubat 2009, 16:30 - İp: 78.***.**9.119
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Makro lens kullanmıyorum henüz ama fotoğraf arşivimdeki hemen hemen tüm iyi portreler 50mm lensim ile çekilmiş.
APS-C de çok güzel bir açı veriyor.

1.8 lik diyafram da büyük bir avantaj sağlıyor.Arka planı neredeyse yok ediyor.

Öte yandan 100mm f2.8 gibi makro lensler de kaliteli optiğe ve yakınlaştırma-büyütme oranları itibariyle iyi portrelere pek tabii izin verecektir.

Kullanmadığım için fikir beyan edemiyorum ama verdiği bokeh makro lenste çok iyi olacaktır.

Sanırım Canon kullanıyorsunuz,100mm makro lens alabilecke durumunuz varsa iyi olabilir.

Tarih: 15 Şubat 2009, 17:30 - İp: 88.***.**1.60
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Canon 50mm. f1.8 elbette iyi portre çekiyor...

uygun değerlerde tabiri caizse "cam gibi" net portreler alabilirsiniz...

Bu lensin birde f1.4 versiyonu var....fakat iki lens arasındaki fiyat bakımından büyük bir fark var birde kalite farkı tabi ki...

ben yinede 50mm f1.8 gibi bir lensi fiyat/performans durumuna göre tercih ederim...

mako lens ile portre denemedim ama canon ef 70-200mm F4 L USM ile çok denedim..çok iyi portre çalışması yapılabiliyor.bokeh değerleri ise tatmin edici boyutta.

Tarih: 15 Şubat 2009, 18:49 - İp: 88.***.**7.147
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

en iyi portre için tabi ki portre lensi olan 85-135mm arası arasındaki yüksek diyaframlı sabit lensleri kullanacaksınız. bunlar arasında en uygun olanları 85mm 1.8 olanlardır. tabi örneğin sony'de 135mm 1.8 gibi lensler de var, odak uzaklığı çalışma ihtiyacına göre seçilebilir. en iyi portre portre lensi ile çekilir çünkü tasarımları buna göre yapılmıştır. en yumuşak bokeh'i vermek için tasarlanan bu lenslerde renkler de yumuşaktır ve ten rengini en optimum seviyede verirler. makro lensler de bu işi görür fakat bir portre lensi gibi değil. öncelikle makro lenslerin tasarımında asıl amaç olabildiğince keskin görüntü vermek olduğundan portre için keskinlik fazla gelebililyor. bokeh de yeterince yumuşak olmaz makro lensiyle. portre çekilir ama sadece portre için lens alınacaksa öncelik makrodan çok portre lenslerine verilmelidir. hem arada 1 stop fark olduğundan daha az aydınlanan modeli çekmek de daha rahat olacaktır.
50mm lenslerle de güzel portreler çekilir. yapıları portre lenslerine benzerdir, ancak bazı durumlarda 50mm kısa kalabiliyor. modele fazla yaklaşmak zorunda kalıyorsunuz. ama en ucuz çözüm yine 50mm 1.8 lens

Tarih: 17 Şubat 2009, 19:43 - İp: 81.***.**7.8
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

elinizde bir portre ii var da onun için mi kara vereceksiniz yoksa bir lens alsam çantamda dursa herkez bana ne güzel portre lensi almış aferim dese diye mi

birinci ise durumu anlatım kendi fikrimce söyleyeyim eğer ikinci ise en iyisi en pahalısıdır

hasselblad alın üstüne de bir 180mm 2.8 koyun sizden iyisi olmaz :d bu nasıl bir soru kardeşim pratiklikten nekadar uzak olduğu aşikar portre çekeceksen en iyi lens senin lansindir elnde ne varsaçekersin para kazanacaksan paraya kıyar göreve göre tasarımına göre iyi bir lens laırsın gördüğüm en güzel portrelerden biri nikkor 14-24 2.8 ile çekilmişti

Tarih: 22 Şubat 2009, 11:37 - İp: 88.***.**6.172
  • 1