viper
viper (üye)
Ankara / Amatör

Ebay Ve 400d İçin Lensler...

Merhabalar,
2 yıldır Canon s1 IS kullanıyorum ve artık bir DSLR alma vaktimin geldiğini düşünüyorum. Yaptığım araştırmalar sonucu kafam iyice karışıktı,forumda yazılanları okudum ve kafam daha da karıştı
Son olarak 400d ve a100 arasında gidip geliyorum.a100'ün IS özelliği kafamı kurcalıyor ama şimdilik ibre 400d den yana

Makineyi amerikadan ve Ebayden almayı düşünüyorum.Internet üzerinden bolbol alışveriş yapan birisiyim ama ilk defa bu kdar büyük bir kalem alacağım. O nedenle tereddütlüyüm.

Basitce sıralarsak,
işim ve hobim gereği uçak fotoğrafları
börtü böcek merakım ve model yaptığım için yakın çekim ,makro fotoğraflar
ve manzara fotoğrafları

çekmek istiyorum ( çok sey mi istiyorum )Güzel bir set buldum. Başlangıç için işimi görebilecek lensler olduğunu düşünüyorum.Sette :

Canon 18-55 kit lens
canon EF 28-105mm f/4.0-5.6 USM
canon EF 75-300mm f/4-5.6 III lensler var.

bu saydıklarımın yanında flash,canta,4gb mmc, tripod, mrkasız bir geniş acı lens,filtreler ve 1-2 ıvır zıvır daha var.
sadece body+kit lens fiyatıyla karşılaştırınca yukarıda saydığım lensler ve diğerleri oldukça hesaplı bir fiyata geliyor.

şimdi sizlere danışmak istediğim noktalar:

1- Ebayden ya da başka bir siteden makine alan oldu mu?Evet ise sorun yaşayan oldu mu? (Sitede yapılan yorumlar olumlu.)

2- Saydığım lensleri kullanan oldu mu? (özellikle kit lens dışındakileri) yazdığım ihtiyaçları bir ölçüde karşılayabilir mi?

Bu konularda yardımlarınızı istiyorum. Aslında bir de 400D mi A100 mü diyesim geliyor ama çok yazılmış, konuşulmuş ,o yüzden demiyorum Ama farklı yorumlarınız varsa tabiki duymak isterim.

şimdiden ilginiz için teşekkür ederim...

#viper' tarafından 26.03.2007 01:23:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2007, 01:18 - İp: 85.***.**8.82
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

a100 derim, kitlensler oldukça keskinler. muratsen isimli forum üyesine danışabilirsin. çektiği resimleri incele. çok net ve canlı. 400d şişirme gibi geldi bana, sırf 350d ye yeni bir isim vermek için çıkarılmış gibi. o parayı vermem şahsen.

Tarih: 26 Mart 2007, 10:24 - İp: 213.***.**6.172
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

A100 ve 400D res,m performansı açısından birbirine çok yakın makineler. A100'de titreşim engelleme gibi çok güzel bir özellik var. 400D'de ise Canon'un çok geniş bir lens ailesine sahip olması gibi bir avantaj. Hemen Sony, tüm KM lenslerle uyumlu diyenler çıkacaktır. Fakat Sony'de henüz Canon'un F4L serisi gibi sadece maksimum diyafram aralığından kısılarak profesyonel lenslerin optik kalitesinde amatörlerin ulaşabileceği fiyatlara sunulan lens yok. 350D'yi sattığımda A100 ya da D80'e geçebilirdim. Fakat 70-200F4L'nin performansını gördükten sonra gönlüm elvermedi.

Benim size tavsiyem 400D alacaksanız

canon EF 28-105mm f/4.0-5.6 USM
canon EF 75-300mm f/4-5.6 III

gibi lensler almamanız. İkisininde optik performansı tatminkar değil. Kit lens fiyat olarak çok makul olduğu için alınabilir. Kaliteli bir geniş açı lens alırken elinizden çıkarabilirsiniz. Ayrıca anlatıldığı kadar da kötü değil. Yukarıdaki 3 lensi almanız durumunda 28-105mm pek bir işe yaramayacak.

Ben 350D'yi alırken bütçe kısıtından dolayı 18-55mm Kit lensi ile başlamıştım, beraberinde 70-200F4L'yi aldım bir de 50mm F1.8. 18-55mm gövdeyi yenileyene kadar geniş açıda işimi gördü. L serisi lenslerin kalitesini görünce 400D ile beraber 17-40F4L aldım.

Gövdeniz ne kadar iyi olursa olsun çıkacak sonucu gövdeye taktığınız optiğin kalitesi belirliyor. 1DsMarkII'niz bile olsa lensiniz iyi değilse sonuçlar iç açıcı olmaz. Ayrıca gövde gidiyor lensler kaliteliyse değişmeden elinizde kalıyor ve sadece gövdeyi değiştirmek yeterli oluyor.Yani optiğe yatırım yapmak ve mevcut optiklere göre karar vermek çok mantıklı.

Seçiminizi yapmadan önce lensler hakkında yapılan incelemeleri mutlaka okuyun.

http://www.photozone.de/8Reviews/index.html

bu iş için harika bir site. Buradaki incelemelerin doğruluğunu kullandığım lenslerle teyid ettim.

Son olarak 400D'ye karar verirseniz EF50mmF1.8'i de mutlaka listeye ekleyin derim. Pişman olmazsınız.

Tarih: 27 Mart 2007, 12:36 - İp: 212.***.**5.77
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

iyi güzelde dediğin lensi merak edip fiyatına baktım 2.250ytl Türkiye fiyatı. Kalitesi tartışılmazdır tabi ona lafımız yok

Tarih: 27 Mart 2007, 13:13 - İp: 88.***.**6.210
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

gorkemgo'ya bir sorum olacak. bahsettiginiz 50 mm, canonun 50 mm 1.8 II diye cikardigi mi? bayoneti plastikmis galiba... oyle mi? tesekkurler

Tarih: 27 Mart 2007, 16:24 - İp: 88.***.**9.127
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam Asinan,

Belirttiğin konu Canon Türkiye'nin bir ayıbıdır. Yurtdışından 70-200F4L'yi 568$'a aldım. 17-40F+L'yi de 660$'a aldım. Vergiler ne kadar yüksek olursa olsun bu rakamlar vergi ile açıklanamaz.

Fakat bildiğim kadarıyla aynı şekilde diğer markalarında kaliteli optikleri el yakıyor. Mesela bir Nikkor AF-S 70-200mm f/2.8G IF-ED VR almak her baba yiğidin harcı olmasa gerek.

Biraz yanlış anlaşılmış olabilirim. "Mutlaka 70-200F4L almak gereklidir" demek istememiştim. Aslında meselenin özünde "lens almadan önce en azından photozone.de'deki incelemeleri okumak gerek" demek istiyorum. Yoksa büyük umutlarla alınan bir makine hayal kırıklığı yaratabiliyor. Mesela 400D'ye 70-200'ü takınca fotoğraflar uçuyor. Ama gidip optik performansı düşük bir lens takınca malesef makineye el freni etkisi yapıyor.

Kendimden örnek vereyim eğer 350D'yi kit olarak almış olsaydım makineden soğuyacaktım ve şu anda bir DSLR sahibi olmayacaktım. Fakat kit lensin yanında 75$ gibi bir rakama calvino'nun belirttiği EF50 mm 1.8 II'i aldığım için 350D'nin neler verebileceğini görme şansı buldum.

Herkes Türkiye fiyatıyla gidip 17-40F4L alamayabilir fakat photozone'da yapılan incelemeleri okuyan biri Tamron18-50F2.8 ya da Sigma 17-70 gibi lenslere yönelecektir ve çok da doğru yapacaktır diye düşünüyorum. Aksi taktirde çok yanlış kararlar verme riski yüksek.

Calvino Selam,

Söylediğim lens EF50mm 1.8 II. Canon'un en ucuz lensi. Malzeme kalitesi çok kötü fakat optik olarak performans/fiyat oranı zirveye oynuyor. Photozone'da yazılanlara göre şu anda üretimi durmuş EF50mm 1.8I ile optik olarak aynı kalitedeymiş. Canon fiyatı azaltmak için malzeme kalitesini kötüleştirerek ama optik kaliteyi değiştirmeyerek II'yi çıkarmış. 2. el EF50mm 1.8I'de tavsiye olunur.

Tarih: 27 Mart 2007, 23:55 - İp: 88.***.**8.203
ozguradam
ozguradam (üye)
Bingöl / Amatör

arkadaşlar 50 mm ef 1.8 ıı alamak isteyenler aşşağıdaki linke bakabilirler

http://www.macrofoto.com.tr/urun.asp?ID=48&grup=Lensler&marca=2

kırmızı yıldızlılar spot sıfır kutusunda anlamına geliyor

Tarih: 28 Mart 2007, 00:29 - İp: 85.***.**6.108
viper
viper (üye)
Ankara / Amatör

yorumlar için tesekkür ederim.
gorkemgo;
ilgin için teşekkürler. Lenslerin pek kaliteli olmadıgı zaten fiyatlarından belli, malesef para konusuyor ama onumuzdeki aylarda bir telefoto lense bolca ihtiyacım olacak. Makineye hatta DSLR'a alışmadan bir lense neredeyse makine kadara para vermek istemedim. 28-105'i de kit lens gibi oldukca uygun bir fiyata geldigi için alabilecegimi düşünmüştüm. Bir süre işimi görür DSLR makineye iyice hakim olduktan sonra elden cıkartır daha guzel lensler bakabilirim diye dusunmustum.
Bu durumda canon 75-300'e (veya 70-300) alternatif, fiyatı daha uygun birsey onerebilir misin?

Makine secimine gelince neredeyse son 1 haftam ve dedigim gibi kafamı kurcalayan tek sey IS, şu an kullandığım S1 de bu özellik olduğu için sanırım. Çok klasik olacak ama, hiç 400D de keske IS olsaydı dedin mi?
tekrar teşekkürler...

Bu arada E-bay'den makine alan yok galiba?

Tarih: 28 Mart 2007, 22:24 - İp: 85.***.**6.88
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Öncelikle 75-300IS ve 70-300IS'i ayırmak gerektiğini belirtmem gerekiyor. 70-300IS'in performansı 200-300mm aralığı hariç 70-200F4L ile karşılaştırılabilecek derecede iyi.

IS konusuna gelince; tabiki aranıyor. Ama IS hiçbir zaman tripodun yerini tutmuyor. Bu konusunda çok tereddüt yaşamana gerek yok. 400D ISO800'e kadar kabul edilebilir sonuçlar alabileceğin bir makine. Zor durumlarda ISO'yu arttırınca perde hızı artıyor ve genelde bulanık fotoğraf problemi yaşanmıyor.

Ben IS ihtiyacını iki durumda hissettim. Birinde bir vapurun tepesindeydim ve hava kararmak üzereydi. Vapur yukarı aşağı sallandığı için benim fotoğraflar bulanıkken 17-85IS'i olan arkadaşım kabul edilebilir sonuçlar aldı. Burada tripodunda yapacağı birşey yoktu. İkincisinde ise hava yine kararmak üzereydi ve tripodla uğraşacak vakit yoktu. 1/4 saniyeyi görünce makineyi doğrudan çantaya geri koydum.

Bunun dışında çantamda 30YTL'ye aldığım sağlam gövdeli küçük masa tipi bir tripodum var ve 70-200mm takılıyken bile çok iyi iş görüyor. Ayrıca tripod taşımaya uygun günler için bir tane de büyük boy tripod aldım.

Ekonomik bir alternatif olarak Sigma AF 70-300mm f/4-5.6 APO DG macro önerilebilir. Fakat bu alternatifin sadece fiyat performans oranı ile iyi olduğunu belirtmekte fayda var. Mucizeler beklememek gerek. Fakat performans açısından 75-300mm'nin bir gömlek üzerinde.

Photozone'da Bu lensteki APO uzantısının lensin performansı düşünüldüğünde biraz iddialı olduğu belirtilmiş. Malzeme kalitesinin iyi olduğu söylenmiş. Vignetting genel olarak az. 70mm'de F4-F8 arasında çözünürlük figürleri iyi. Fakat 200-300mm gibi bu lensin daha sıklıkla kullanılacağı aralıkta merkezdeki keskinlik iyi olmasına rağmen kenarlara gidildikçe keskinlik çok fazla azalıyor. Konunun genelde karenin ortasında olacağı düşünüldüğünde, kabul edilebilir bir problem olabilir. 300mm'de kenarlarda keskinlikten sözetmek neredeyse imkansız.Bu zoom değerinde orta bölgede bile vasatın altında diyebilirim. 300mm dışında renk bozulmaları makul seviyede.

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/sigma_70300_456/index.htm

Tarih: 31 Mart 2007, 00:50 - İp: 88.***.**6.220
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

görkemgo

The Sigma AF 70-300mm f/4-5.6 APO DG macro came close to a surprise but it still hasn´t won the cigar. It delivered pretty decent results in most aspects, specifically at 70mm and 200mm, but at 300mm the border resolution is nothing short of dismal - certainly not apochromatic as claimed by Sigma (nor would we really expect that from such a budget lens). Nonetheless you may argue that the center performance of the lens is on a very high level throughout the range and for many tele applications your main subject is often located close to the center so the border problems may not be all that obvious in the real life. As such it still remains an interesting budget solution. If you prefer a sharp border to border quality look elsewhere though ... and prepare yourself to invest quite a bit more.

şu bahsettiğin linteki sonuç yazısı hani ingilizcen iyiyse çevirebilirmisim.Yarım yamalak anladımda,genede tam meal merak ettim.70-300 APO sahibiyim 4xx ytl civarında para için iyimidir.270mm yi geçmemeye özen gösteriyom.Keskinliği çok mu kötü.

Tarih: 31 Mart 2007, 01:24 - İp: 85.***.**3.234
  • 1