muratsuna
muratsuna (üye)
Tekirdağ / Amatör

Desteğinizi Bekliyorum (lens Seçimi)

Merhaba arkadaşlar, iki Lens arasında kaldım mümkünse yardım istiyorum:

Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG OS Lens (APO gibi makro önceliği bu lenstede var mı?)

Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG Macro

İki lens hakkında da iyi yorumlar gördüm ancak hangisini tercih edeceğimde bir türlü karar kılamadım.

Alacağım lensten beklentim:

Yeri gelince tripodsuzda kullanabileceğim. Ufak çaplı makro fotoğraflar çekebileceğim. İyi bir tele olarak kullanabileceğim bir lens.

Bu iki lensten hangisi ihtiyacımı daha iyi karşılar,
yada başka bir lensemi yönelmeliyim?

Konu ile ilgili arkadaşların desteğini bekliyorum, sevgiler...

Tarih: 3 Ağustos 2013, 23:51 - İp: 212.***.**4.18
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Aşağıdaki metin alıntıdır.
----------------------------------
Sigma kısaltmaları

DC/DG: DC olanlar sadece APS-C formatındaki Canonlarla kullanılabilirken DG olanlar tüm Canon DSLR modelleri ile uyumlu.

OS / Optical Stabilizer: Canon’daki IS’in Sigma karşılığı.

APO / Apochromatic: Renk sapmalarını asgaride tutmak için özel lens elemanı/elemanları içerir ve daha başarılı sonuçlar almanızı sağlar.

Macro: Sigma’nın pazarlama amaçlı olarak çoğu lensinde bu kelimeyi eklemesi kafa karışıklığına neden olmakta. Gerçek makro lensler 50mm, 70mm, 105mm, 150mm ve 180mm olarak mevcut. Bunların dışındaki tüm lensler sadece ‘close focus’ yani klasik lenslere göre daha yakına odaklama yapabilen lensler olmakta; bu nedenle bu terime çok takılmayın

Tarih: 4 Ağustos 2013, 00:09 - İp: 78.***.**4.71
muratsuna
muratsuna (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sevgili Evren DEMİR cevabın için teşekkür ederim.

Ancak Benim sorum bu değil.

Gerçek bir makro lens olmadığını biliyorum, ancak 1:2 makro çekim yapabiliyor 70 300mm APO ve üzerinde makro çekim modu mandalı var.

Benim merak ettiğim Titreşim engelleyici 70 300 OS modelinde de bu özellik mevcutmu. Ulaşabildiğim resimler bana yardımcı olmadı.

Ve netfotoğraf olarak sizce yukarıda belirttiğim ihtiyacımı hangi lens karşılar?

Tarih: 4 Ağustos 2013, 00:30 - İp: 212.***.**4.18
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Sayın muratsuna,

Benim bildiğim kadarıyla sorduğunuz lenslerde macro özellik tam yok, 1/2 macro özelliği hiç yok, belirli mm (200-300 mm arası) den sonra emsallerine göre daha yakın çekim özelliği var.
Macro için özellikle aynı markanın prime macro lensleri almanızı tavsiye ederim.

Macro çekim yapmak için basit aparatlar ile mevcut lensinize macro özellik kazandırabilirsiniz, bu şekilde çekilen mükemmel macrolar var.

İki lens arasında tercih yapmak isterseniz bence elde çekim yapıyorsanız OS olanı enaz 2 stop avandaj sağlar.

#evrendemir' tarafından 04.08.2013 00:58:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ağustos 2013, 00:47 - İp: 78.***.**4.71
muratsuna
muratsuna (üye)
Tekirdağ / Amatör

Evet tam yok.

Zaten belirttiğim gibi, tam bir makro objektife şuan için ihtiyacım da yok.

http://www.fotografium.com/sigma-70-300mm-f4-5-6-apo-dg-macro-lens-

bu linkte üzerine konuştuğumuz lense bir bakarsanız beni daha iyi anlayacak sınızdır.

Tarih: 4 Ağustos 2013, 00:53 - İp: 212.***.**4.18
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Aynı lensten bahsediyoruz, makinanızın marka ve modeli nedir.

Tarih: 4 Ağustos 2013, 00:57 - İp: 78.***.**4.71
muratsuna
muratsuna (üye)
Tekirdağ / Amatör

NİKON D5100 Kullanıyorum.
18-105mm Vr lens ile beraber.

Tarih: 4 Ağustos 2013, 01:01 - İp: 212.***.**4.18
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben hem sigma 70-300 apo macro , hem de sigma 17-70 macro lensleri kullandım. Her iki lensin de macrosu var. Ve bir amatörü tatmin edecek kadar güzel macro çekim yapabiliyorsunuz.
Eğer bütçeniz kısıtlı ise sigmayı 70-300 lensi alın. Hem macro çekersiniz. Hem de kuş lensi olarak kullanırsınız.
Eğer parasal sorunum yok derseniz sabit odaklı lenslerden birini alırsınız.

Tarih: 4 Ağustos 2013, 01:03 - İp: 217.***.**2.91
muratsuna
muratsuna (üye)
Tekirdağ / Amatör

Cevap için teşekkür ederim. Oldukça aydınlatıcı oldu.

#muratsuna' tarafından 04.08.2013 01:06:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ağustos 2013, 01:06 - İp: 212.***.**4.18
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

OS modelinin üzerinde makro anahtarı yok, ayrıca adında da Macro ibaresi geçmiyor.

Tarih: 4 Ağustos 2013, 01:12 - İp: 78.***.**2.0
aktunct
aktunct (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba ben sigma 70-300 dg apo lensi kullandım ve de sattım.Titreşim önleme özelliği olmadığı için sıkıntılı bir lensti bana sorarsan şu an TAMRON 70-300 vc usd yani titreşim önleme özelliği olan bir model kullanıyorum gerçekten shutter düğmesine basınca görüntü kilitleniyor.Bir de bunun yanında sigma 17-70 2.8-4 os set tamam bu lens ise seni macro çekimlerde gerçekten tatmin edecektir daha doğrusu her tür kullanımda sigma 17-70 harika bir lenstir.İyi günler.

Tarih: 4 Ağustos 2013, 01:14 - İp: 77.***.**0.126