volo
volo (üye)
İstanbul / Amatör

D80 Ne Macro Lens Önerisi?

D80 ne macro lens olaral ne önerirsiniz? Dış ortamda, gün ışığıda çiçeklerin macro çekiminde kullanacağım, makul ve alınması gereken lens hangisidir?

Tarih: 24 Nisan 2008, 15:11 - İp: 78.***.**6.186
kacar1
kacar1 (üye)
Kocaeli / Amatör

sırasıyla
nikon nikkor 105 mm
sigma 105 mm
nikon nikkor 60 mm
sigma 60 mm
bunlar makro lensler birde amatör macro çekimleri için
sigma 70 300mm apo dg macro yada
nikon nikkor 24 85 mm macro
gibi lensleri önerebilirim

Tarih: 24 Nisan 2008, 16:59 - İp: 88.***.**8.226
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Sigma da 60 yok diye biliyorum 50 ve 70 var. 70'in optik süper. Gerci hepsinin iyidir makro lensler prime sonucta.

Tavsiyem önce 105mm VR, Tamron 90mm, sigma 105, Sigma 70

Tarih: 25 Nisan 2008, 01:08 - İp: 85.***.**2.220
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Osman bey'in sıralamasına katılıyorum.Bütçe zorlama şansı varsa 105 VR almaya çalışın.Tank gibi kocaman bir lens.Optik performansının yanı sıra titreşim azaltıcı sisteminin(vr) de çok faydasını görürsünüz.

Tarih: 25 Nisan 2008, 01:38 - İp: 85.***.**3.13
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Ben başka bir lens önerisinde bulunmak istiyorum bu sıralamalar dışında...
Her lensin kulnaım amacı farklı ve tadı başka olsada kabaca
1-Sigma 150mm (fiyat aralığındaki makroların kralıdır ve en keskin makrodur bu bazda): Açık hava doğada makro çekim için ideal bir lens Hsm olduğu için hayvanı ürkütmez rahat çekim yapmanızı sağlar odak menzili yaklaşık 20 cm olması hayvanı ürkütmeden çekmenize yardımcı olur. Ve Nikon 105 gibi büyütme oranlarında f2.8 değerini kaybetmez.
2-Nikon 105 vr bu lesn titreşim önleme özeliği ile diğerlieriniönüne çıkmakta fakat makroda böcek çekiminde vr nin denklanşör gecikmesine neden olarak hesapladğınız anı kaçırtma ihtimali var.
3- Nikon105 Mikro bu da vr siz olanı ben şuan bunu kullanııyorrum örnekelrine sayfamdan bakabilirsiniz.
( D80 makinem aynı zamanda.) keskinlik ve kalite açısında çok gğüzel olsada hsm olmayışı yani 1:1 büyütmede 4.8 e kadar istemsiz çıkan diyafram değeri sigma 150 ye göre eksisi fakat ideal bir makro aralığı 100 veya 105 mm oladuğu için hem makroda hemde potrede harika iş çıkaran bir lens (düşünürseniz ben kendiminkini 2 ay sonra satımak niyetindeyim 150 sigma alabilmek için)
4- Sigma 105 bu da fiyat oarlk daha makul ve doygunluk yönünden nikondan az daha düşük bir lens keskinliği de güzel
5-Sigma 85mm makro işte bu lesn harika bir lens nedne derseniz 105mm ye kadar olan lensler iç ortamda çekimde mesefe istediği için zor durumda bırakabiliryor fakat nikon 60mm makro, sigma 50mm makro gibi nispeten daha ucuz ve kısa menzilli lensler kaparlı alan çekmileinde çok güzel işe yarıyor. bu tür lenslerin ilk problemi ise yakınlamşma çok olduğu için ışığın objektife girmesi zorlaşıp ek bir ışık kaynağına ihtiyaç duyacak olabilemeniz.

Yukarda yazdığım öneriler tavsiye sırası aynı zamanda fiyat sırası 105 vr biraz tuzludur. Fakat 150 alabilecek durumunuz varsa hiç affetmeyinderim bunlardan aşağı doğru inersek fiyat oarlak daha makbul 70-300 sigma apo dg de makro için hoş bir lens olup bu aralar 300 liraya kadar bulunabilen bir lens.
Eğer bunalrın hiç birine uygun görmediyseniz Canon 500d close up filitreyi herhangibir tele lense takarak hoş makroalr çıkarbilirsiniz (Şu andap piyasadaki en iyi close up filtredir keskinliğide iyidir) Bulabilirseniz 120 doral civari bir fiyatı olması lazımdı.

Makro lafını duyunca ağzımın suyu aktı kusura bakmayın başınızı ağrıttım.

Tarih: 25 Nisan 2008, 14:30 - İp: 194.***.**5.114
  • 1