blackmanhuso
blackmanhuso (üye)
İstanbul / Amatör

Cpe - Cpl Digital Filter

cpe - cpl digital filter bu filtre hakkında bilgisi olan arkadaşımız varmı

Tarih: 30 Haziran 2011, 00:13 - İp: 88.***.**8.218
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

cpl , circular polarize'nin kısaltması. Digital ibaresi sanırım, köşe kararmalarını önleme amaçlı olarak daha ince tasarımlı olduğunu ifade ediyor. Cpe hakkında fikrim yok. Nerede gördünüz bu filtreyi, link verebilir misiniz?

Tarih: 30 Haziran 2011, 12:06 - İp: 213.***.**5.242
blackmanhuso
blackmanhuso (üye)
İstanbul / Amatör

bir arkadaşım kullanmam için verdi, ancak bende bir link bulamadım henüz, circular polorize evet galiba ancak normal ile circular arasındaki farkı bilmiyorum, galiba size somardan araştırmam iyi olacak, yoksa önceden vardı dicek neden araştırmadın sordun dicek arkadaşlar. cpe de markası galiba bu filtrenin

Tarih: 30 Haziran 2011, 14:21 - İp: 88.***.**8.218
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Polarize filtrelerin iki çeşidi vardır: Linear (Doğrusal) ve Circular (Dairesel) polarize filtreler. İkisinin de etkileri aynıdır, ancak Auto Focus (Otomatik fokus) özellikli SLR ve DSLR’lerde Circular polarize filtreler gerekmektedir. Linear Polarize filtreler ise daha ucuzdur ve Manuel Fokus SLR’lerde kullanılırlar. Kompakt dijital kameraların çoğunluğu ise hem linear hem circular polarize filtrelerle çalışabilir Alıntıdır…

Tarih: 30 Haziran 2011, 14:34 - İp: 213.***.**5.242
blackmanhuso
blackmanhuso (üye)
İstanbul / Amatör

kardeş saolasın, bende şimdi araştırma yapıyordum, bende d90 var circular daha iyi olacak ozaman öyle görünüyor... birde galiba onları sağa sola çevirince renkler farklılaşıyor... peki bu filtre olayı aparture priority de çekmemi engellermi, ışığı bu modda makina kendi ayarladığı için filtre etkisini kaybettirirmi sence

Tarih: 30 Haziran 2011, 14:43 - İp: 88.***.**8.218
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

İstediğin çekim modunda çekebilirsin. Filtre objektiften yaklaşık 1,5-2 stop daha az ışık girmesine yol açacak ama sonuçta makine giren ışığa göre ışık ölçümü yapacağı için pozlama doğru olacak. Senin kaybın, filtresiz haline göre 1,5-2 stop daha yavaş perde hızı veya daha açık diyafram kullanmış olmak olacaktır.

Tarih: 30 Haziran 2011, 15:31 - İp: 213.***.**5.242
blackmanhuso
blackmanhuso (üye)
İstanbul / Amatör

kardeş sonuç olarak A modunda farklı bir ayar, yada pozlama ayarı + yada - yönde yapmam gerekmiyor o zaman değilmi, çok teşekkür ettim ilgilenip mesaj yazdığın için

Tarih: 30 Haziran 2011, 16:09 - İp: 88.***.**8.218
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

gerekmiyor.

Tarih: 30 Haziran 2011, 17:16 - İp: 213.***.**5.242
blackmanhuso
blackmanhuso (üye)
İstanbul / Amatör

saol kardeş

Tarih: 30 Haziran 2011, 20:07 - İp: 88.***.**8.218
norman_rm
norman_rm (üye)
Ankara / Meraklı

Konuyu dirilteceğim biliyorum ama;

Bu fotoğrafları 10 Ekim 2012 de çektim. CPL filtreyi ilk aldığım zaman. Fuji S200EXR ile

Polarize filtre + ND8 Filtresi :15sn enstantane, F3.6.

Sadece filtreyi çevirerek çektim bunları, bütün değerler, ayarlar aynı bunun dışında.

Nasıl bir şey olduğu konusunda fikir verir diye umuyorum.

Tarih: 21 Mayıs 2013, 11:41 - İp: 46.***.**4.225
  • 1