speeder10
speeder10 (üye)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Close Up Lens

Arkadaşlar makro çekim yapmak istiyorum. 3 seçeneğim var. Hangisini tavsiye edersiniz.
İlk seçenek Quantaray 70-300 mm lensime 62mm Close Up almak mı?
İkinci seçenek Canon 18-55 mm lensime 58mm Close Up almak mı?
Ters objektif kiti almak mı?

Makro lens alacak durumda değilim şu an. Bu seçeneklerden hangisinde böcek vs gibi ayrntılı çekmeye kalktığımda en ayrıntılı sonucu alırım. Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 13 Nisan 2011, 00:51 - İp: 95.***.**8.251
baynikon
baynikon (üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

uzatma tupu veye korukte dusunebilirsiniz.

Tarih: 13 Nisan 2011, 03:43 - İp: 174.***.**9.7
speeder10
speeder10 (üye)

Şimdilik 3 seçenek görünüyor. Ancak uzatma tüpüde düşünülebilir.
İlk etabta 3 şıktan birini denemek istiyorum. Siz olsaydınız bu 3 seçenekten hangisini tercih ederdiniz. Tecrübelerinize dayanarak tabii.

Tarih: 13 Nisan 2011, 18:58 - İp: 95.***.**8.251
hllbbr
hllbbr (üye)
Bursa / Amatör

merhaba.. bnde nikon kullanıyorum ve makro çekim yapmak istiyorum 18 55in dışında önerebiliceğiniz bir lens varmı uzun süre kullanabiliceğim?

Tarih: 13 Nisan 2011, 20:04 - İp: 78.***.**5.243
speeder10
speeder10 (üye)

Çok karasız kaldım uzatma tüpleri daha iyimi olur acaba. Alacağımız close up lenslerin camlarına ne kadar güvenilir. Ama uzatma tüpünde sıkıntı olmayacaktır. Uzatma tüpü tavsiyeleriniz varmıdır? Sineğin gözlerini alabilirmiyim. Ters objektif bana biraz az detaylı geldi. Uzatma tüp setini ciddi düşünmeye başladım. Önerilerinizi bekliyorum.

Tarih: 14 Nisan 2011, 00:14 - İp: 95.***.**8.251
baynikon
baynikon (üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

speeder10 sizin ilk sorunuz icin; 18-55 mm ye adaptor alarak cekim yapabilirsiniz yani 18-55mm uygun adaptor alacaksiniz ve lensi makinaniza ters takacaksiniz.
2. sorunuz icin: sinegin gozlerini cekmek istiyorsaniz close up ve Uzatma tupude yetmeyebilir, hayal kirikligi olabilir bunu icin koruk de gerekli olabilir bosa masraf yapmayin birinci cevabimi uygulayin, net fotograf cektiginizde bilgisayarda krop yapabilirsiniz,ben makro cekimlerimde uzatma tupu ve close up kullandim ama yetmiyo krop yapmak zorunda kaldim.

hllbbr: sizin icin de gecerli 18-55mm icin adaptor alin ve ters lensi uygulayin
kisacasi adaptor alarak kendi lenslerinizi kullanin
Asagidaki fotografciyi inceleyin sizlerin lensini kullaniyor Nikon( 18-55)ters baglanti yaparak.

http://www.flickr.com/photos/rundstedt/3152618442/in/set-72157600181021821/

#baynikon' tarafından 14.04.2011 01:53:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Nisan 2011, 01:43 - İp: 174.***.**3.156
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

close up onermem.
ilk iki secenegi eleyin.

ters objektif ve uzatma tüpü seceneklerimiz var elimizde.

ters lens baglama aparatı diyafram uzerinde sıfır kontrol demek, yani kullanıslılık acısından 4/10 veriyorum

uzatma tüpü 3 tip,
sadece tüp (hiçbir ayar yapamıyorsunuz sadece lensi makineden uzaklastırıyor) 9-10 dolar civarında

af confirm tüp (fokusu manuel yapıyorsunuz, netleme saglandıgında kırmızı ısıkla gosteriyor.) 20-30 dolar civarında

govdeyle etkileşimli tüpler (otomatik focus ve diyafram kontrolu) bunlar 100 dolar civarında

*ters lens ve makro tupu kullanımında alınacak detay aynıdır.
cunku optik elemanlar aynı.
*ancak uzatma tupuyle cok daha fazla buyutme saglanır.
hatta uzatma tupunuzun uzunlugu arttıkca buyutme oranı da artar.
*uzatma tüpü takılıyken lensi 55 mm den 18 mm ye getirirseniz buyutme oranı yine artar.

*lensi ters bagladıgınızda geniş acıya getirirseniz buyutme oranı artar.

ancak butun bu durumlarda alan derinligi cok duser.
sinegin gozunun tamamını net alamayacak oranda bir düşüşten bahsediyorum.

bunun için yuksek diyafram degerlerinde calısmanız gerekiyor.
bu enstantane surenizi cok kısaltacaktır. bunedenle makro flaş almanız gerekecektir.

mükemmel netlik ve detay veren fotografların tamamı flaşla cekilmiştir.

Tarih: 14 Nisan 2011, 14:21 - İp: 88.***.**8.140
speeder10
speeder10 (üye)

Çok yararlı bilgiler aldım. Çok teşekkür ediyorum. Bu mesajlarınızı yazmadan önce akşam uzatma tüpü siparişi vermiştim. Close up ile iyi sonuç alamadığıma inandım zaten. Cam kalitesinden çekindiğim için. Şimdi bu ilgi nereden burada her taraf çiçek ve böcük dolu. Yüzlerce çeşit çekme imkanına sahibim. Verdiğiniz fikirlerle çalışmalarım olacak. Şimdilik makro flaş almayı düşünmüyorum. 260 lümen el feneri kullanacağım. Fenerde zoom ayarlı olduğu için ışık şiddeti ayarlama imkanım olacak. Umarım bundan sonra fotolarla konuşuruz.

Tarih: 14 Nisan 2011, 18:13 - İp: 95.***.**8.251
maverick10
maverick10 (üye)
Ankara / Meraklı

AF özelliği olmayan uzatma tüpü ile close-up fiyatları hemen hemen aynı zaten. AF özelliği olan içinde param yok diyosan, close-up'a hiç yanaşma derim. görüntünün kalitesi bariz düşüyor. ters lens denemedim, ama bana mantıksız geliyor tüplü araba gibi, doğasına aykırı. yani orjinali gibi olmuyor hiçbirşey.

Tarih: 17 Nisan 2011, 04:20 - İp: 178.***.**9.40
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Quantaray 70-300 mm lensime 62mm Close Up almayın tele objektiflerde sonuç iyi değil ,

Canon 18-55 mm lensime 58mm Close Up iyi sonuç veriyor , kullanıyorum istanbulda iseniz ( Kadıköyde buluşalım ) benim Close up lenslerim ile fotoğraf çekip deneyebilirsiniz ,

Tarih: 18 Nisan 2011, 17:10 - İp: 178.***.**5.231
speeder10
speeder10 (üye)

Çok teşekkür ediyorum. İlk etapta satın aldığım uzatma tüpleriyle denemeler yapacağım. Ondan sonra kafi gelmez ise close up denerim. Makro lens almayı düşünmüyorum. Zaten istesemde şimdilik mümkün değil. Paylaşım iyi niyetiniz için ayrıca teşekkür ederim.

Tarih: 18 Nisan 2011, 18:41 - İp: 95.***.**8.251
  • 1