trebyen
trebyen (üye)
Ankara / Meraklı

Close-up Lens

Makro lensim olmadığından, 50 mm f/1.8 lensime Makro çekim yapmak için close-up lens almak istiyorum. Kullanip memnun kalan var mi önerileriniz ne olur?

Tarih: 9 Aralık 2008, 23:34 - İp: 85.***.**7.203
isa2711
isa2711 (üye)
İzmir / Amatör

merhaba bende 18-55 lensim için almıstım daha sonra 50 mm lensime bi aparat aracıgıyla uydugunu farkettim macro çekmek için pahalı ve ucuz yollar var 1.si tabiki lens ama pahalı diğerleri ters objektif(tak çıkar zor)iki lensi birleştirme(ışık kaybı çok fazla)körük(çok teferuatlı) ve close up lensler en pratik bana bu geldi ve uygun fiyat tavsiye ederim.(bunlar benim düşüncelerim yanılıyoda olabilirim)

Tarih: 10 Aralık 2008, 06:27 - İp: 88.***.**4.108
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Closeup lar macro için oldukça pratik çözüm oluyorlar .
Zoom lensler için sadece bir adet +6 dioptri lens yetiyor ,
zira kadrajı zoomdan ayarlıyorsunuz.
Sabit 50mm lens için ise tek closeup yeterli olmaz ;
çünkü kadrajı ayarlamak için objeye yaklaşıp uzaklaşırken netlemek için farklı dioptride lensler veya üst üste takılan farklı dioptride closeup lensler gerekir.
Piyasada 35-50 ytl gibi fiyata üçlü set closeuplar var;
ancak kaliteleri düşük ; Hele 3 adedini üst üste takınca hiç şansları yok.
deneme iade şartı ile satın alabiliyorsanız , beğenmezseniz iade edin.

Tarih: 12 Aralık 2008, 22:54 - İp: 85.***.**6.77
trebyen
trebyen (üye)
Ankara / Meraklı

Bugün close-up lenslerle yaptigim deneme cekimlerinden yarı memnun kaldığımı belirtmek isterim. Peşinen tripod kullanmadığımı belrtmek isterim. Fotoğrafların hepsinde yanlarda oldukça flulaşma mevcut. Bununla birlikte bu lensler olmadan asla bu kadar detaya da ulaşmam söz konusu olamazdı. Gerçek bir makro lens alana kadar denemelere devam edip daha iyi çekimler yapabileceğimi umuyorum.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Tarih: 13 Aralık 2008, 21:28 - İp: 85.***.**4.113
tkncnt
tkncnt (üye)
Eskişehir / Amatör

selam. close up lar makro için pratik ve ucuz çözümler ama 3lü kullandığınız zaman optik sapma payları oldukça büyüyor. bunun için çeşitli internet alışvriş sitelerinde objektifi ters takma vidaları var (20 tl civarında). ayrıca extention tube denen uzatma halkaları var. ben extention tube'ün yarısını ve objektifi ters takıp kullanıyorum ve bazen objektif camına değecek kadar yakınlaşabiliyor. sök tak biraz uğraştırdığı için makroya ayırdığınız bir gününüz için kullanabileceğiniz ucuz ama oldukça yakınlaştıracak bir çözüm. şunu da eklemeliyim ki extention tube F değerinin canına okuyor. 250 enstantane ile çekebileceğiniz bir objeyi 30-40 enstantaneye kadar indiriyor. bu yüzden bu tarz bir makro işini eğer varsa f:1.4 yada 1.8 diyaframlı bir 50mm ile yapmanızı öneririm. ama sonucu gördüğünüzde külfete gerçekten değer.

Tarih: 11 Şubat 2009, 00:15 - İp: 78.***.**0.157
  • 1