zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Lensler- Is Usm ?¿

arkadaşlar bu lens hakkında bir kaç sorum olacak Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM lenste bulunan USM "tam olarak" nedir? bugün canon lens satan bir yeri girdiğimde bana toz tutmuyor dediler ve çok saçma geldi. USM ultrasonic motor olduğunu biliyorum ve tahminimce sessiz ve daha hızlı bir şey olsa gerek tam bilen lütfen açıklasın. Ayrıca lenste bulunan IS(image stabilizer) özelliği çok büyük bir etken mi lenste genelde bu özellik olan lensler standartın 2 katı fiyatta oluyor. bu lens e benzeyen (özellik olarak IS ve USM ye denk gelebilecek) bir lens SİGMA da varmıdır?. ve son olarak şu objektiflerden hangisini tercih ederdiniz ve niye? fiyat farkları baya var arada.
CANON EF 90-300mm f/4.5-5.6 DC --> 420ytl civarı
CANON EF 28-200mm f/3.5-5.6 USM--> 1080 ytl civarı

CANON EF 75-300mm f4/5.6 III USM --> 650 ytl civarı
CANON EF 75-300mm f4/5.6 IS USM --> 1350 ytl civarı

**Bana CANON EF 90-300mm f/4.5-5.6 DC lens fiyat olarak en uygunu sizce nasıl bir lenstir ve IS USM olmaması çok şey kaybettirirmi bana?

NOT: kullanım amacım hem zoom objektif olarak telefoto ve makro da çekebiliğim aynı anda.

#zoki' tarafından 17.05.2006 10:13:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mayıs 2006, 23:00 - İp: 85.***.**3.20
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar bu konu hakkında bilgi sahibi kimse oykmu?

Tarih: 17 Mayıs 2006, 10:12 - İp: 85.***.**3.20
selims
selims (üye)
Çorum / Amatör

merhaba zoki bende fotografcılıkta çok yeniyim hatta amatör bile sayılmam yanlız mesajını okuyunca dayanamadım.Söylediğin gibi USM; ultrasonic motor anlamında ve lens daha sessiz ve hılı çalışmakta.IS(image stabilizer) ise titreşim önleyici özellikle tele lens kullanırken 1/125 enstantenenin altındaki çekimlerinde titretmeden fotograf çekebilirsin IS lens eğer maddi olarak problemin yoksa mutlaka al derim ödediğin fiyata kesinlikle değer çünki her ortanda tripot kurulmuyo ve tele lensle titretmeden fotograf çekmek hakikaten marifet

Tarih: 17 Mayıs 2006, 16:17 - İp: 81.***.**2.230
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

selims sende 90-300mm var galba imzanda anladığım kadarıyla
bunda IS ve USM yok USM çok şey kaybettireceğiniz sanmıyorum ama bu ISM konusu beni çok düşündürüyor. piyasadan edindiğim bilgiye göre bu IS olan lenslerde mesela 1/1000 le çekmen gereken bir resmi eğer IS varsa 3 stop daha düşük çekeibliyomuşsun nerdeyse yani 1/320 ile falan IS özelliğini sadece bu olaydamı farkettiriyor? ve bu edindiğim bilgiler ne kadar doğrudur?. ayrıca sen lensinden memnunmusun. ben birde sigma apo 70-300mm f4-6,3 macro lensede bakıyorum ama gönlüm canondan yana. eğer alırsam canon heralde IS olmayanlardan alabilrim çünkü diğerleri fiyat oldukça çok pahalı ve profosyonel olarak çalışmadığım(amatör hobi olarak uğraşıyorum.) için o kadar para lense yatırmamın gerekli olmadığını düşünüyorum.

Tarih: 17 Mayıs 2006, 22:49 - İp: 85.***.**3.20
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba Zoki,
USM olup olmamasi lensi kullandığın yere göre önem kazanabilir. Hareket halindeki hızlı şeyleri çekiyorsan yada kısa süre içinde fazla foto çekmek istiyorsan USM yada HSM gerçekten kullanışlı oluyor. IS'ye gelince bende senin kadar biliyorum kullanmadim hic ama IS aktif cekilen fotolara bakinca bence verilen paraya kesinlikle değer.
Sana küçük bir öneri, eğer IS olmayan bir lens alacaksan Sigma 70-300 apo dg, muadili Canon'lara göre 'L' ler hariç,
daha mantıklı bir seçim olacaktır. Benim bu lensle çektiğim fotolara galerimden bakabilirsin.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 14:04 - İp: 213.***.**5.69
  • 1