efatihan
efatihan (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon 60d İçin Lens Seçerken

Bu ve benzer fotoğraf sitelerinde yaptığım araştırmalar sonucunda Canon eos 60D almaya karar verdim lakin yanında hangi lensi alacağıma bir türlü karar veremiyorum. SLR kullanmaya yeni başlayacak olmam kıyaslama yaparken doğru kararı veremeyebilirim endişesini doğuruyor bende. Aşağıdaki iki lensten birini almak istiyorum veya alternatif başka hangi lensi tavsiye edersizin.?

1- Sigma 17-70 2,8 - 4 DC Macro OS HSM
2- Canon 18-135

Uygun bir lens ile başlayıp devamında zoom u yüksek bir lens ve macro bir lens ile lenslerimi artırmak niyetindeyim.

Tarih: 14 Aralık 2010, 17:06 - İp: 78.***.**1.63
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Her objektifin, belirli bir kompozisyonun ççekimine yönelik üretim amaçları vardır..siz de daha çok ne tür kompozisyonlarda yani daha açık bir ifadeye ne tür fotoğraflar ( portre, manzara..) çekeceğine karar verip seçiminizi buna göre yapmalısınız..

gündelik kullanım genel fotoğraflar çekmek için kullanabileceğiniz yukarıdaki iki objektiften her ikisini de tavsiye etmem..60D, sensör çözünürlüğü yüksek bir makine bu makineden verim alabilmeniz için kaliteli objektifler kulanmaznız gerekir.Gündelik çekimler için 18-135'i tercih edebilirsiniz ancak öyle çok ahım şahım bir görüntü kalitesi beklemeyiniz.

Tarih: 14 Aralık 2010, 17:43 - İp: 94.***.**0.183
efatihan
efatihan (üye)
İstanbul / Meraklı

günlük kullanım için bir lens tavsiye edermisiniz.

yukarıda yazdığım lenslerde 900-1000 lira civarı. çevremde slr kullananların lenslerine bakıyorum bahsi geçen lenslerden daha düşük özelliklerde.

#efatihan' tarafından 14.12.2010 18:38:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2010, 18:24 - İp: 78.***.**5.66
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Çevrenizdeki slr kullanan arkadaşlarınız kullandıkları makineler ve de üzerlerindeki objektifler neler bilmiyorum.Ancak 60D çözünürlüğü yüksek bir makine ve aynı sensör alanında daha fazla piksel barındırdığından ötürü, daha kaliteli optik sisteme sahip objektifler isteyen bir makine.18-135 kötü bir objektif değil ama nihayetinde bir kit objektif ve çok ahım şahım bir objektif değil..Söylemek istediğim buydu..yoksa kötü bir objektif değil..

''çevremde slr kullananların lenslerine bakıyorum bahsi geçen lenslerden daha düşük özelliklerde''..demişsiniz..bu iki objektif piyasadaki en kötü objektifler değil ki..Böyle bişey de söylemedim..elbetteki bunlardan daha düşük fiyatlı objektifler de olduğu için bu objektifleri alıp kullanan insanlara rastlamanız doğal..

eğer tele kısmı çok yetersiz geleceğini düşünmezseniz,Tamron 17-50 f/2.8'i tavsiye ederim..fiyatı 475 dolar civarında..Kendm de kullanıyorum ve kendisine veirlen her kuruşu sonuna kadar hakeden bir objektif..şimdi yenilendi ve titreşim önleme mekanizmalı versiyonu da piyasaya çıktı.Yada bütçeyi biraz daha zorlarsanız Sigma 24-70 f/2.8' tavsiye ederim..fiyatı 1600 dolarlık Canon'un 24-70 f/2.8'iyle kıyaslanıp ona kafa tutabilecek kadar kaiteli optiğe sahip bir objektif ancak fiyatı 900 dolar civarında...üstelik gündelik kullanım için alınacak bir objektife bu kadar para vermeye şahsen gerek duymam ben..Tercih sizin tabii..

Tarih: 14 Aralık 2010, 18:55 - İp: 94.***.**0.183
  • 1