erkannn
erkannn (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 550d 10 Stop Nd Uyarmı

Merhabalar canon 550 D kullanmaktayım bir arkadaşım BW 10 stop nd filtre hediye etti fakat istediğim sonucu alamıyorum gibi benim makinaya uyumlu olmayabilirmi ya da nasıl kullanabilirim ensanteneyi 30 saniyeye kadar düşürüyorum diyafram iyice kısıyorum yinede karanlık konu hakkında yardımlarınızı rica ederim...

Tarih: 10 Şubat 2014, 17:58 - İp: 212.***.**5.200
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Yanlış anlamayın bilmediğinizi düşünerek yazıyorum.

ND filtreler genel olarak gün ışığında perde hızını düşürerek uzun pozlamaya yapmak için kullanılır. Siz gece kullanıyorsanız doğal olarak karanlık çıkacaktır. Gün ışında ise öğlen vakti 30 saniyelere kadar düşürmüyor aslında. En iyisi gün doğumu ve gün batımında veya bulutlu bir havada kullanmak.

Siz ne zaman çekiyorsunuz fotoğrafı? Birde P modunu deneyin bakalım sonuç ne olacak(M modunu kullandığınızı ve diyaframı çok kıstığınızı düşünerek söylüyorum bunu).

Tarih: 10 Şubat 2014, 18:15 - İp: 95.***.**9.202
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

bir şelale veya dere bilemedin dalgalı deniz bulup karşısına tripoda bağladığınız makinenizle geçin. nd filtre gündüz aydınlıkta uzun pozlama yapmak içindir. ışığa diyaframa göre süre değişir.. deneyerek bulacaksınız..

Tarih: 10 Şubat 2014, 21:44 - İp: 212.***.**5.173
erkannn
erkannn (üye)
İstanbul / Amatör

gündüz uzun pozlamada deniyorum zaten gece zaten kullanılmaz..ama nedense karanlık çıktı güneşli havada denemedim hiç genelde kapalı havada denedim ondan olabilir belki bilemiyorum güneşli hava da da deniyecem...deniz şelale veya bir gün batımında ....umarım iyi sonuç alırım..malum 550 d ful frame makina değil ondan tedirgin oldum sonuç verememe konusunda..

Tarih: 10 Şubat 2014, 22:43 - İp: 176.***.**1.221
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

FF olması bir şeyi değiştirmez ki bu durumda.

Tamamen sizin kullandığınız tekniğe kalmış. M mod kullanacaksanız eğer pozometreyi iyi okuyun. -1ev gösterse bile mutlaka bir şeyler gözükür fotoğrafta.

Tarih: 10 Şubat 2014, 23:42 - İp: 95.***.**9.202
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

FF olması bir şeyi değiştirmez ki bu durumda.

Tamamen sizin kullandığınız tekniğe kalmış. M mod kullanacaksanız eğer pozometreyi iyi okuyun. -1ev gösterse bile mutlaka bir şeyler gözükür fotoğrafta.

Tarih: 10 Şubat 2014, 23:46 - İp: 95.***.**9.202
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

m modunda enstantaneyi arttırarark gidin. mutlaka çıkar..

Tarih: 11 Şubat 2014, 17:21 - İp: 151.***.**2.69
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Deneme fırsatınız olursa, iki polarize filtreyi üstüste getirip, birisini hafifçe çevirin ve değişimi izleyin. Benim tercihim, bir nd filtre artı polarize vs..++++ yerine iki polarize +++ diğer ıvır zıvırlar olur...

Tarih: 11 Şubat 2014, 19:54 - İp: 94.***.**7.70
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

2 filtre takılabiliyor mu bilmiyorum ama zaten önermem. bir cam eleman bile keskinlik kaybına neden olurken 2 tanesi evlerden uzak.

Tarih: 12 Şubat 2014, 09:05 - İp: 151.***.**2.69
  • 1