taskinimre
taskinimre (üye)
Burdur / Amatör

Canon 500d Diyafram Enstantane Ayarı

merhaba. ben canon 500D kullanıyorum. bu makinayı alalı yaklaşık 4 ay oldu. 18-55 mm lensle çekim yapıyorum fakat istediğim netliği elde edemiyorum. mesela fotokritikten profesyonel fotoğrafçıların çektikleri fotoğraflara bakıyorum çok net çıkıyor ama ben bir türlü bunu yakalayamadım. bu lensten mi kaynaklanıyor yoksa makinadan mı?
bi de hangi manzara şeklinde makinada ne gibi ayarlar yapacağım pek bi bilgim yok. potre olsun, manzara olsun, makro olsun. bütün bunlarda hangi modu seçerek fotoğraf çekmeliyim ve enstantane, diyafram ve ıso ayarlarım nasıl olmadı.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 20 Şubat 2011, 15:14 - İp: 78.***.**2.177
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bir tane fotoğrafınızı buraya yükler misiniz? O şekilde değerlendirelim.

Tarih: 20 Şubat 2011, 15:25 - İp: 217.***.**5.60
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

netlikten kastettiğiniz keskinlik olabilirmi? yoksa fotoğraflarınız flu mu? ikinciyse sorun muhtemelen lenstedir.
yapacağınız ayarlar sizin fotografta vermek istediğiniz şeye göre değişir, bence yapacağınız ayarların fotoğrafta değiştireceklerini öğrenmeniz yararlı olacaktır. yinede genel geçer ayarlar şöyle: mümkün olduğunca düşük iso değeri kullanın karanlık ortama girdikce iso arttırın. portre fotoğrafta diyafram değeriniz mümkün olduğunca düşük olmalı ve netlik gözlerde olacak şekilde ayarlamalısınız, manzara çekiminde diyafram değeri yüksek olmalı ki daha fazla alan net olsun, makro fotograf çekerkende düşük diyafram kullanmalısınız. makinanızı Av modunda kullanın diyafram karşılığı enstantene otomatik olarak atanacaktır. saygılar...

Tarih: 20 Şubat 2011, 19:51 - İp: 78.***.**9.28
ali.aydin
ali.aydin (üye)
Ankara / Amatör

ne kadar yüksek diyafram?

Tarih: 21 Şubat 2011, 18:12 - İp: 188.***.**9.137
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

enstantane hızıyla ilgili olarak değişir, buda ışık miktarına göre değişir tabiki, biraz teorik olarak araştırma yapmanızı tavsiye ederim

Tarih: 22 Şubat 2011, 19:18 - İp: 95.***.**0.8
taskinimre
taskinimre (üye)
Burdur / Amatör

Mesela dün gece futbol maçında fotoğraf çekmeye gittim. mecburen ıso yu çok yüksek aldım enstantaneyi düşürmek için ( ıso: 12800 ). diyafram 4.0 amma fotoğraflar yine kötü çıktı. anlık görüntüyü yakalayamadım. bütün fotoğraflar kaymış.

Tarih: 22 Şubat 2011, 22:02 - İp: 78.***.**2.177
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

o tarz karanlık ortamlarda diyafram değerinin en iyi ihtimalle 2.8 olması gerekli o bile kurtarmayabilir elinizdeki lenste de bu değer yok zaten...

Tarih: 23 Şubat 2011, 12:32 - İp: 78.***.**2.103
taskinimre
taskinimre (üye)
Burdur / Amatör

bir yerde alan derinliği konu başlıklı bir yazı okudum. orada f:16 vb.. çekilen fotoğraflarda alan derinliği daha fazladır yani fotoğrafta net olan kısımlar daha çoktur diyor. şimdi diyaframı ne kadar arttırırsak f: 16 gibi ışığı o kadar kısmış olmuyor muyuz? peki f: 16 da nasıl heryer net olabiliyor. bu netliğin daha düşün bir diyafram değerinde olması gerekmiyor mu?

Tarih: 23 Şubat 2011, 14:46 - İp: 78.***.**2.177
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yanlış degerlendirmeler yapmıssınız anladıgım kadarıyla.

sizin probleminiz fotograftaki keskinlik yada netlik degil.
fotograftaki hareketi donduramamanız.
bunun için daha yuksek enstantane hızları kullanmanız gerekli.

bunun için ısıgın yetersiz oldugu ortamlarda diyaframı acmak ve isoyu yukseltmek dogru hareket olur.
18-55 mm lensinizin İS ozellikli oldgunu varsayıyorum.
bu size elinizden kaynaklı titreşimi onleme sansı verecektir.
yani sorun modelin hareketli olması.

iso 12800 ve f:4 diyaframla stadyum ısıgı altında yuksek enstantanelere cıkabilirsiniz.
stadyum ısıgı dusuk falan degildir gayet yeterli ısık vardır mnormalde.
siz buraya ornek bir iki fotograf yuklemeden soylenecek hiçbirseyın bir gecerliligi olmayacaktır.

keskinlik olayına gelirsek, evet kit lensin performansı kısıtlıdır ancak bu kit lensle iyi fotograflar cekilemez demek degil.
bahsettiginiz tarzda fotograflar cekememenizin oncelikli nedeninin teknik bilgi eksikliginiz oldugu soylenebilir.
bir fotografcılık kursuna katılmanız faydalı olacaktır.
internette yazılanlar biraz kafa karısıklıgına neden olabilir düzenli ve sıralı bir sekilde arastırılmazsa

bir kac ornek fotograf yuklemeniz konu hakkında fikir belirtmemizi saglar.

Tarih: 23 Şubat 2011, 15:16 - İp: 217.***.**5.184
  • 1