ahmet1903
ahmet1903 (üye)
Balıkesir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Canon 500 D Stüdyo Fotoğrafı İçin Lens ?

Merhaba,stüdyo cekımlerınde ıcın 18-55 lensten memnun degılım. vesıkalık ve boy fotgraflarında hangı lensı tavsıye edersınız?

Tarih: 26 Haziran 2010, 14:34 - İp: 88.***.**4.150
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Memnun değilim derken objektifin optik kalitesinden mi mmenun değilsiniz yoksa odak uzunluğu aralığı çok dar yada çok mu geniş geliyor ?..Bir de fiyat ne kadarlık bir objektif almak istiyorsunuz?Bu bilgileri verirseniz daha net bir tavsiyede bulunabilirim..

Tarih: 26 Haziran 2010, 19:29 - İp: 94.***.**0.246
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Aeron üstadım, stüdyo çekimleri hem gelin-damat fotoğrafları hemde portreleri kapsadığı için, odak uzaklığı olarak 18-55 cazip gibi görüünsede, görüntü kalitesi olarak kit lensin niteliğinin bunu kaldıramayacağını tahmin edersiniz.. tekrar soru yöneltmenize istinaden benim cevaplamam abes görünebilir belki.. ancak bir stüdyocu eskizi olarak böyle yazma gereği duydum..

en iyisini isteyecek olursanız, aps-c sensörlü makineler için geniş açı zoomların kralı; 24-70 2.8L diyebilirim.. ki bu elinizdeki makine üzerinde fazla ağır kaçabilir.. benim kullanmış olduğum 24-85 3.5-4.5 lensi ise yeterli kalitesine rağmen, ilk sıradaki tercihiniz olmamalı diyorum..

28-135 i ise gördüğüm kadarıyla (elime iki kez aldım ancak fotoğraf çekipde işleme fırsatım olmadı) bendeki lense denk kalitesi var..

24-105 4.0L için ise olumsuz yazmak durumundayım, bir üst paragrafdaki lense denk sonuç almak durumunda olursunuz..

Tarih: 27 Haziran 2010, 22:54 - İp: 94.***.**6.26
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Mete hocam merhabalar..

Canon'un giriş seviyesi modelleri olan 300 D ile başlayıp 350 D ve 400 D ile devam eden serinin kit objektifi gerçekten çok kötü idi..Hatta ben 400 D'yi ilk aldığımda kit objektifine bir delik açarak arabamın orta aynasına süs olarak takmıştım.. ..ancak Canon kullanıcılardan gelen tepkileri dikkate almış olsa gerek 400 D'den sonraki seride kit objektifi yeniledi ve 450 D, 500 D ve 550 D'nin kit objektifini, her ne kadar bir L serisi kalitesinde olmasa da önceki kit lens kadar da kötü sonuçlar vermeyecek, herhangi bir objektife ihtiyaç duymayayı engeleyecek kadar geliştirmişti..O nedenle sormak istemiştim soruyu soran arkadaşa.. ..Saygılar üstadım..

Tarih: 28 Haziran 2010, 00:52 - İp: 94.***.**0.246
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Saygılar bizden..

Esasında belirtmem gereken detay; stüdyoda, makine meselesinden çok lense dikkat edilmesi gerektiği olmalıydı.. 24-85 in dahi düğün-nişan vs.. çekimlerine yetersiz kaldığı durumları hatırladıkça; keşke zamanında paraya kıyıpda 24-70 2.8L yi alsaymışım diyorum.. Bugün yeniden stüdyo açacak olsam herhalde emektar makineyle devam edip sadece lense ( Ah 2.8L vah 2.8L :D ) yatırımla işe girişirdim..

Tarih: 28 Haziran 2010, 11:29 - İp: 94.***.**6.26
  • 1