canci
canci (üye)
Ankara / Amatör

Canon 18-55 Objektifte Toz Sorunu

Merhabalar.

Canon eos350d body ve kit lens aldım.
Ancak bir süre sonra objektifin içine toz gittiği için tozları üfleyerek çıkartmaya çalışma gibi hata yaptım.
Tozların gözle görünen kısmı yok oldu ancak objektife tersten baktığım zaman bana en yakın olan merceğin arkasına toz kaçtı. Ve çıkartamıyorum. Bu toz f10 - f20 değerleri arasında fotoğrafta hafif gri bölgelere yol açıyor f10 değerinin altında ise bir soruna yol açmıyor.

Tozu kendim temizleyebilme şansım var mı? Varsa nasıl temizlerim?

Yada teknik servise götürsem onlar temizler mi?

Teşekkürler.

Tarih: 18 Ocak 2007, 15:32 - İp: 194.***.**4.156
tilllate
tilllate (üye)
İstanbul / Amatör

Nası toz kaçırmayı becerdin anlayamadım ama teknik servis elbette sana yardım edebilecek tek yer, bu tarz objektif üzerine gelen tozları gidermek için bi firçalı puar al, ayrıca yeni bi lens aldığın anda hemen bi UV filtresi taktır, lensini çizilmelere ve tozlara karşı korur

Tarih: 18 Ocak 2007, 22:48 - İp: 85.***.**5.73
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Merceğinin arka yüzüne kaçtıysa sanırım tek çözüm bir şekilde lensin sökülmesi ve temizlik sonrası tekrar monte edilmesi. Dış tarafta olsaydı satılan küçük plastik pompalar problemi çözerdi.

Teknik servis tabiki temizler ama 85$'lık bir lens için 90$ temizleme ücreti isterlerse hiç şaşırmam. Ne de olsa burası Türkiye.

İşe bir de iyi tarafından bakalım. Temizlik ücreti yüksek çıkarsa, bu durum belki de 18-55mm yerine bir 17-40F4L alıp makinenizin verebildiklerini görmenize ve el frenini indirmenize vesile olur

Tarih: 20 Ocak 2007, 01:42 - İp: 85.***.**1.4
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

bu bahsi geçen lens Sony DSC F707 kameraya uyarmı acaba
bunu nasıl anlıyoruz? neye göre?

Tarih: 20 Ocak 2007, 18:07 - İp: 85.***.**9.131
nightmare
nightmare (üye)
İstanbul / Amatör

Selam canci, arkadaşların dediği gibi en iyi yol servise göndermen yönünde olucaktır. Ama masraf olarak ne kadar alırlar o da şaibeli bir durum.. )

Buarada tilllate, UV filtre iyi bir fikir gibi görünüyor ama tele objektiflerde ters açı çekimlerde sonuç çok ağır oluyor. Işığın yansımasını çok net şekilde görebiliyorsun. UV 'yide objektife göre iyi seçip kullanmak gerekiyor bence..

Saygılar

Tarih: 30 Ocak 2007, 11:04 - İp: 88.***.**4.161
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

ANKARA DA SÜMET SOKAKTA MENEKŞE PASAJINDA FOTO DEĞER VAR
ONA BİR GÖTÜR DERİM TEMİZLER ALİ USTA

Tarih: 30 Ocak 2007, 16:39 - İp: 85.***.**0.50
  • 1