contolaf
contolaf (üye)
Aydın / Amatör

Canon 18-135 Stm Lens

Değerli arkadaşlar. Canonnun yeni nesil 18-135 stm lensi ile stm olmayan lensi arasında photozone sitesine göre optik kalite anlamında da fiyat performans anlamında da ciddi fark var. Stm olmayan 18-135 e optik olarak 2 yıldız, fiyat performan olarak 3 yıldız verilmişken, stm versiyonuna optik olarak 3,5 yıldız fiyat performan olarakda 5 yıldız verilmiş. Bu iki lensin karşılaştırması yönünde internette bilgi bulamadım. Konu hakkında düşüncesi olan arkadaş var mı?

Tarih: 2 Kasım 2013, 00:35 - İp: 95.***.**7.64
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Amaca göre; STM ifadesini görüyorsanız, videolarda AF sistemine yardımcı olduğunu anlıyoruz.. ben sadece fotoğraf için dSlr kullandığım için beni ilgilendirmeyecek bir durum.. başka bir açıdan değerlendirmem gerekirse; geniş zoom aralığına sahip lensler amatörler içindir. Amatörce kullanım isteniyorsa neden dSlr...

Tarih: 2 Kasım 2013, 01:25 - İp: 94.***.**0.192
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Ayıptır sorması siz profesyonel fotoğrafçı olarak mı doğdunuz? Geniş aralıklı lenslerle ağırlık verilecek alan seçimi yapılır daha sonra o alana göre set kurulur. Geniş aralıklı lens kullanan amatör arkadaş yeri gelir hepimizden daha iyi fotoğraf çeker..

Tarih: 2 Kasım 2013, 14:27 - İp: 95.***.**2.135
mete007
mete007 (üye)

selam.. acaba neden konuya cevap yazmadınız, veya konuyu açan arkadaşla muhatap olmadınız.. merak ettim, konu başlığına yönelik fikir belirtmemenizi.. Fakat cevaplıyım; stüdyo fotoğrafçısı olarak 15 yıldan fazla sektörün içinde oldum.

Ayrıca sizin açtığınız

http://forum.netfotograf.com/lens/canon-24-70-muadili-59768-1.html

sayfasındaki konuda da benim görüşüme yakın olduğunuzu düşünüyorum...

#mete007' tarafından 02.11.2013 20:03:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2013, 20:01 - İp: 94.***.**0.192
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Öncelikle lütfen söylediklerimi kişisel algılamayın eminim ki benden kat be kat daha tecrübelisiniz ki bu konuda da saygım sonsuz.. Eğer istemeden saygısızlık ettiysem affınızı dilerim. Konu hakkında yorum yapmadım çünkü bahsi geçen lensler hakkında bilgim yok. Geniş aralıklı lensler amatörler içindir amatöre niçin DSLR demişsiniz.. Belki yanlış yorumlamış olabilirim ancak benim buradan çıkardığım şu oldu: "DSLR kullanacaksan böyle lensler kullanma. Bunu kullanacağına git telefonla vs. çek fotoğrafını." Benim savunduğum ise başlangıç için bunun gibi aralıkların gayet kullanışlı hatta fotoğrafa başlarken bu tarz objektifler ile başlanması gerektiği. Bunun sebebi de şudur: Bu gibi aralıklar fotoğrafın hemen hemen her alanına hitap eder. Yeni başlayan birisi içinse bu ilk kriter olmalıdır bence (eğer konuya kesin karar verilmemişse) ki ileride yanlış ekipmana yatırım yapılmasın. Sizin bakış açınıza kısmen ben de katılıyorum. Geniş aralıklı lens performans düşüklüğü yaratacaktır ki bu düşüş henüz yeni başlamış birinin algılayabileceği veya sorun edebileceği seviyede değildir(Sadece odak uzaklığı aralığından kaynaklı düşüş). Sizin de bildiğiniz üzere üst kalite lensler genel amaçlı kullanıma uygun değildir. Siz bunu amatörler kullanır dediğinizde insanlar daha profesyonel ekipmana yönelecek ve eğer şans eseri ilgi duyduğu alana yönelik lens almadıysa bu işi yapamadığını düşünecek, fotoğraftan soğuyacak ya da tekrar ekipman arayışına girecektir. Bu da doğal olarak insanlara hem maddi kayıp hem de zaman kaybı olarak geri dönecektir.

Tarih: 2 Kasım 2013, 21:07 - İp: 95.***.**2.135
mete007
mete007 (üye)

tekrar selam, konu dışına çıkan sanırım bendim, o sebeple yanlış anlama oluşabiliyor, saygısızlık gibi algılamadım tabi, sadece konuya geri dönme isteğiydi bu..

Bahsettiğiniz maddi kayıplar konusunda benim en çok şahit olduğum durumlar; 18-105, 18-135, 18-200 gibi lenslerden çok beklentisi olan arkadaşlarım ve yaşadıklarıydı (bir kısmı stüdyo fotoğrafçısı, ne diye ısrarla aynı yanlışları yapıyorlar anlamıyorum)

geniş zoom aralığı kötü mü, bence kötü.. daha kötü örnekler geride kaldı tabi; analog döneminden kalmış 28-200 gibi lensler vardı ki, kompakt kameraların kalitesine dahi ulaşmayan sonuçlarla debelenip duruyorlardı.. kötü dememdeki nedenlerden biri; geniş açı pozisyonunda kenarlardaki perspektifi bozan hep bu gibi lensler.

Lens aldınız mı bilmiyorum ama, size önerilen 17-50 Tamronun yanına 17-40 4.0L Canon eklenmeliydi.

Ben, crop sensörlü makine kullanmama rağmen, 24-85 lens kullanıyorum, perspektif bozulma konusundan beni bir hayli uzak tuttuğunu söylemeliyim. tekrar tercih yapacak olsam; 24-85 i değil 24-70 2.8L yi isteyeceğimi tahmin edersiniz..

Tarih: 2 Kasım 2013, 22:03 - İp: 94.***.**0.192
contolaf
contolaf (üye)
Aydın / Amatör

18-135 mm aralığında olan bir lensin genel amaçlı, tak gez bir lens olduğunun farkındayım, tabiki de lensden beklentilerde bu yönde olmalı. Stm versiyon photozone sitesinden canonun daha üst seviyelerde yer alan ve fiyat olarak da en az iki kat daha pahalı olan 24-105L, 15-85, 17-40L, 17-55 gibi lensleriyle optik anlamda aynı puanı almış. Anlamadığım şu. Stm olmayan 18-135 in optik puanı yerlerde gezinirken stm olan oldukça iyi görünüyor. Videoda sessiz ve hızlı netlemeyi sağlayan özellik haricinde bu lens gerçekten de örneğin tamron 17-50 ve ya conun 17-40 gibi lensler kadar iyi mi? Sitenin değerlendirmesine bakılırsa iyi görünüyor.

Tarih: 3 Kasım 2013, 02:03 - İp: 95.***.**8.233
cryblood
cryblood (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın fakat lensin önünde bir halka daha var. Adı yanlış bilmiyorsam odaklama halkasıymış bunu ben nasıl kullanabilirim? Çevirdiğim halde bir etki görmüyorum. :D

Tarih: 17 Mart 2016, 22:17 - İp: 78.***.**5.189
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın arkadaşım sorunuzun cevabı .

Canon efs 18-135 is stm lens ;
şu anda satılan en yüksek teknoloji ürünü lenstir .
yapılabilmiş en iyi zoom lenstir .
prime lenslerden sonra en mükemmel optik kaliteyi verir .
fiyatı özelliklerine göre yarı yarıya azdır , bilhassa kit ten bozulup satılırsa .

Kötü yanları ,
TEKNOLOJİSİ YENİ TÜRKİYEYE İNTİKAL ETMEDİ , BOZULURSA TAMİRİ İÇİN YILLARCA BEKLEYEBİLİRSİNİZ , ben 1 yıldır bekliyorum .
YENİ CANON MAKİNELERE UYUMLUDUR 600D ve üzeri olacak .
eski canonlar ile performansını görmezsiniz ,
sonuçta yeni lenstir eski lenslerdeki mekanik sağlamlığı beklemeyin .

Tarih: 23 Mart 2016, 01:25 - İp: 5.***.**4.187
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

cryblood size cevap yazayım .
Manuel fokus halkası stm lenslerde elektronik , fotoğraf makinesinin menüden setup yapılıp çalıştırılıyor . menüde AF setap yok ise , çevirirken deklanşöre yarım basıp deneyin . Çalışması lazım .

Tarih: 23 Mart 2016, 01:33 - İp: 5.***.**4.187
contolaf
contolaf (üye)
Aydın / Amatör

Sağol üstadı uzun zaman oldu konuyu analı, lensi tekrar değerlendirme ye alayim

Tarih: 24 Mart 2016, 09:36 - İp: 176.***.**2.12