qlaue
qlaue (üye)
İstanbul / Amatör

Amatör Film İçin Lens

Arkadaşlar selamlar,

Geziye gideceğim ülkede gezi, doğa ve avcılık konulu, amatör bir belgesel çekmek istiyorum. Avcının gözünden olan kısımlar GoPro Hero 4 ile kaydedilecek. Onun haricindeki kısımlar için bir adet EOS 70D satın alacağım.

Tabi bütçemi baya zorlayacak bütün bunlar. Bir adet de lens alacak param kalıyor(TR fiyatı 1000-1200 TL civarı olabilir. Lensi Amerika'dan alıp getirecek arkadaşım var). Lens seçimini akıllıca yapmalıyım. Hem fotoğraflarda hem de videolarda kullanışlı olup odak aralığı da işimi görecek bir lens seçmeliyim. Bu arada anladığım kadarıyla Canon için video çekimi lenslerinin sessiz çekim yapabilmesi için STM özelliği taşıması gerekiyor. Doğru mu?

Bir kaç video izledim lenslerdeki diyafram(F) değeri ile ilgili. Lensin odak uzaklığı(zoom) miktarı arttıkça diyafram değeri de yükseliyor ve lensin düşük ışık durumlarında performansı düşüyor. Peki benim durumum için hangi diyafram değeri uygun olur?

Lens odak aralığı alt sınırım en az 18 olmalı. Üst sınırda hangisini tercih etmeliyim? Makro çekimler yapma niyetinde değilim fakat bazen detay göstermek iyi olabilir.

Not: Makineyi 18-135 STM kit lens ile alabilirim ama performansını bilmiyorum.

Odak aralığı arttıkça fotoğrafın keskinliği de düşüyor diye bir şey söylenebilir mi?

Çekimlerde sesi daha iyi alabilmek için nasıl bir cihaz almam gerekir? Çoğu zaman ellerim dolu ve şartlar pis olacak. Ayak bağı olmayacak bir cihaz olması gerekli. Ses cihazı için bütçem 300 TL .

Atladığım bir konu var mı acaba?

Biri beni aydınlatabilirse minnettar kalırım.

Teşekkür ederim.

#qlaue' tarafından 25.03.2015 13:40:03 tarihinde düzenlendi.

#qlaue' tarafından 25.03.2015 13:48:22 tarihinde düzenlendi.

#qlaue' tarafından 25.03.2015 14:20:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mart 2015, 13:38 - İp: 176.***.**7.102
turan_izmir
turan_izmir (üye)
Balıkesir / Amatör

-

#rocker_tr' tarafından 07.05.2015 13:19:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mart 2015, 23:11 - İp: 85.***.**9.166
qlaue
qlaue (üye)
İstanbul / Amatör

Turan Bey hayat kurtarıcısısınız. Çok teşekkürler. Tespitleriniz muhteşem.

- Fotoğraf makinelerine hafif demişsiniz ama piyasadaki video kameralara bakıyorum da çok daha hafifler SLR a göre. Tabi 8-10 bin liralık yarı pro makinelerden bahsetmiyorum. Nereye bakacağımı bilmiyorumdur belki de .

- Video kameraların fotoğraf çekimleri nasıldır acaba? Öyle çok iddialı, sanatsal fotoğraflar peşinde değilim fakat 200 liralık bir makineyle çekilmediği belli olan fotoğraflar görmek isterim.

- Sunucu yok. Kimseye mikrofon uzatmayacağım. Sadece sohbet edip onu filme alacağız. Zoom H1 gibi cihazlar nasıldır? Baya popülerler.

- Arkada hareket varsa Autofocus arkaya mı kayıyor?

- Video kameralarda da mikrofona ihtiyaç duyar mıyız?

İnternette şimdi okuduğum enteresan bir bilgiyi de yazayım buraya. Video esnasında zoom yapmaya kalkarsanız diyafram kısılacağı için videonuz karanlaşacaktır. Dolayısıyla zoom yapmadan önce ışık ayarlarına tekrar dokunmak gerekebilir. Bu da olayın ayrı bir handikapı.

Bir kaç video kamera tavsiyesi duyabilirsem çok sevinirim arkadaşlar.

Tarih: 25 Mart 2015, 23:40 - İp: 188.***.**4.218
turan_izmir
turan_izmir (üye)
Balıkesir / Amatör

-

#rocker_tr' tarafından 07.05.2015 13:19:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mart 2015, 23:44 - İp: 85.***.**9.166
qlaue
qlaue (üye)
İstanbul / Amatör

Turan Bey, zahmet olmazsa paylaştığınız videonun 11:36 dakikasını izleyebilir misiniz?

Bakın yanlış anlamadıysam video kameraların DSLR'lara göre görüntü kalitesinden ve alan derinliğinden kaybettiğinden bahsetmiş. Bunu biraz açabilir misiniz lütfen? Kafam karıştı.

Hatta şimdi devamını izleyince gece performansı da düşüktür diyor. Gerçi hangisi için söylediğini anlayamadım .

#qlaue' tarafından 26.03.2015 00:04:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2015, 00:03 - İp: 188.***.**4.218
turan_izmir
turan_izmir (üye)
Balıkesir / Amatör

-

#rocker_tr' tarafından 07.05.2015 13:20:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2015, 01:19 - İp: 85.***.**9.166
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

DSLRlerde video cekimi konusunda ne tecrubem, ne de fazla bilgim olmasa da, yukarida verilen tavsiyelerin bazilarina katilmam mumkun degil ...

Oncelikle "House" dizisinde 6 adet Canon 5DII'nin sensorunun yandigi konusununda hic bir yerde bilgi goremedim. Cekilen sadece TEK bir bolum - o da 6. sezonun finali ... Belki rakamlar birbirine karismis olabilir . Veya 6 tane makina kullanilmis olabilir - degisik aci ve pozisyonlarda ...

Video cekiminde sensorun isinacagi dogru ama her DSLRde, sensor normalden fazla isindiginda cekimi durduran koruma mekanizmalari mevcut. DSLR'e video ozelligi ilk eklendiginde hepimiz ( ben dahil ) suphe ile baktik ve sensorler kisa zamanda yanar dedik ama zaman tersini ispat etti. Forumlarda video sebebiyle yanat sensor gormedim diyebilirim.

29 dakika devamli cekim sonrasinda, makinanin kendisini kapamasi hic sorun degil zira hic bir video/film/dizi/belgesel cekiminde o kadar uzun sureler bir anda cekilmez. Belki 10-15 saniyelik, bilemediniz 30-60 saniyelik sahneler cekilir, sonra birlestirilir.

Arastirilirsa bir cok Hollywood filminde yardimci ekipman olarak DSLR makinalar gorulebilir - bazi sahnelerin cekiminde kullanilan.

DSLRler nispeten buyuk sensorleriyle, olabilecek en ucuz maliyete en yuksek video kalitesini sunar. Video kameraya ayrilacak $10-30,000 yoksa, DSLRden daha iyi cozum yok.

Alacaginiz lensler, ne ciddiyette bir yapim istediginize bagli. 18-135mm isinizi gorebilir gormesine ama imkan varsa 35,50mm gibi pahali olmayan primelar veya eski manuel genis aci/tele lensler eklenebilir.

Tarih: 26 Mart 2015, 07:28 - İp: 108.***.**5.221
turan_izmir
turan_izmir (üye)
Balıkesir / Amatör

-

#rocker_tr' tarafından 07.05.2015 13:20:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2015, 11:24 - İp: 85.***.**9.166
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ilk cumleyi tekrar okumakta yarar var ...

Tarih: 26 Mart 2015, 17:07 - İp: 108.***.**5.221
qlaue
qlaue (üye)
İstanbul / Amatör

Turan Bey ve Uğur Bey, sizlere teşekkür ederim. Turan Bey, detaylı cevaplarınız için ayrıca teşekkür ederim.

Yanma konusunda kendi fikrimi paylaşmak isterim. Çok tecrübeli olmasam da DSLR'lar ile ilgili onlarca yazı okudum ve pek çok video izledim(Amerikan kaynaklardan). Ve hiç birinde yanmayla ilgili en ufak bir uyarıya rastlamadım. Dolayısıyla şahsi olarak böyle bir endişe taşımıyorum.

DSLR ve video kameralar arasındaki farkı anladığımı sanıyorum. Özellikle Turan Bey'in izlediği videoyu izleyince ihtiyacım olanın bir DSLR olduğunu düşündüm. Özellikle düşük ışık performansı ve fotoğraf çekiminde de performanslı olması bunları düşündürdü.

Fakat geriye tek bir sorum kalıyor ki SLR'lardaki focus problemleri. Bir avcılık belgeselinde hareketli sahneler olur. Bir avı , bir avcıyı çekersiniz. Manzarayı çekersiniz. Buralardaki focus hataları beni korkutuyor.

Prime lenslerdeki mantığı çözemiyorum. Şimdi zoomlu lenslerde kameranın aldığı görüntünün neresi olacağını belirlersiniz yakınlaşıp uzaklaşarak. Onun haricinde bir de odağını ayarlarsınız. Hani öndeki ağaca mı odaklansın yoksa arkadaki insana mı gibisinden.

Prime lenslerde zoom yapamıyoruz. Buraya kadar tamam. Fakat kameranın hangi nesneye odaklanacağını seçebiliyor muyuz?

Şimdi benim bildiğim şöyle: Prime lenslerin f değeri düşük olduğu için kameranın diyaframını çok yükseltsek de içeri yeterli ışık alıyor ve videolarda yüksek diyaframda iyi performans alabiliyoruz. Doğru mu?

Edit: Bu arada uzun video çekimleri yapmayacağım.

#qlaue' tarafından 26.03.2015 18:46:22 tarihinde düzenlendi.

#qlaue' tarafından 26.03.2015 18:49:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mart 2015, 18:33 - İp: 176.***.**4.138
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba, eğer yeni bir teknoloji çıkmadıysa bildiğim kadarıyla DSLR video çekimlerinde makina otofokus yapamaz.Heleki avcı,av veya hızlı hareket eden bir nesneyi elle bile netlemeniz çok zor, yapsanız dahi makinayı oynatacağınızdan konuyu kaçırırsınız.

''Şimdi benim bildiğim şöyle: Prime lenslerin f değeri düşük olduğu için kameranın diyaframını çok yükseltsek de içeri yeterli ışık alıyor ve videolarda yüksek diyaframda iyi performans alabiliyoruz. Doğru mu?''
Yanlış,diyafram ne kadar kısılırsa sensöre o kadar az ışık girer, dolayısıyla açık diyaframlı lensler video için tercih sebebidir.

Kameranın nereye focus yapacağını seçebilirsiniz.Ses olayında da iphone lerin ses kaydının iyi olduğunu duydum.Veya başka bir marka varsa deneyebilrsiniz.
Stm veya diğer sessiz lensler ne kadar sessiz olsalarda kameranın kendi üzerinden yapacağı kayıtta mutlaka ses kayda girecektir bu kaçınılmaz.Harici microfon kullandığınızdada kayıtda bir su sesi gibi bir ses olacaktır,Bu yüzden harici bir ses kaydedici ile sonradan pc de sesi birleştirmeniz daha sağlıklı olur.

Tarih: 26 Mart 2015, 21:14 - İp: 92.***.**5.2