kepkep
kepkep (üye)
İstanbul / Meraklı

Af Motorlu Makina - Af Motorsuz Lens

dostlar merhaba,

nikon d7000'i sadece gövde olarak aldım. yanında lens yok. benim daha önce herhangi bir fotoğrafçılık geçmişimin olmamasından, kısıtlı bütçemin oluşundan dolayı nokta atışı yapıp, tek lens alıp bu lensin keyfini sürdükten sonra edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında yeni lenslere yönelmeyi düşünüyorum.

almak istediğim lens 50mm yada 35mm lik bir lens.

şimdi merak ettiğim şudur: makinada af motoru varken gidip bünyesinde fazladan af motoru olan bir lens alarak ekstra para ödemeye gerek varmıdır?
af motorlu bir lens ile af motoru olmayan bir lensin benim makinamdaki farkı ne olacaktır?

birde seçtiğim lensler var. onlarada bir bakıp tavsiyede bulunursanız bana çok yardımcı olmuş olursunuz.

gönlümde yatan lens:
AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

ama fiyatı tuzlu.
aynı diyafram açıklığına sahip birde şu var:
AF Nikkor 50mm f/1.4D

şimdi, merak ettiğim bu iki lens arasında af motoru haricinde dişe dokunur bir fark varmıdır? sessiz çalışmaya önem vermeyen bir adam için tavsiyeniz ne olur?

eğer "AF Nikkor 50mm f/1.4D" yaramaz derseniz diğerine girmeden şu lensi düşüneceğim:
Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX

değerlendirmelerinizi bekliyorum...

Tarih: 13 Haziran 2012, 23:29 - İp: 85.***.**8.29
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Ben Canon makinemde eski bir Nikon 55mm lens (Micro Nikkor 2.8 ) kullanıyorum. Kullanmayı sevdiğim lenslerden biridir.
Sorunuz üzerine merak edip baktım, yeni 50mm ler nasıl diye.
http://mansurovs.com/nikon-50mm-f1-4g-review Adresinde detaylı bir inceleme var. Benim çıkarımım eski 50 f/1.4D lensin hiç te geri kalmadığı yönünde. Bırakın yaramaz demeyi, daha iyi imiş özellikle distorsiyon konusunda. Motorlu lense ihtiyacınız yoksa bunu almamak için bir sebep yok.

Bu arada Crop sensorlu makine için 35mm genel kullanıma daha uygun derim. 35mm Full frame makinelerde de harika bir lenstir. Daha iyi bir seçenek olabilir.

Tarih: 14 Haziran 2012, 00:28 - İp: 85.***.**4.64
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

1.4G lens f2.0'den once daha keskin ve daha kontrastli, daha az renk bozulmasi var, ayrica koselerde cok daha basarili. f1.4D lens daha ufak, odaklamasi biraz daha hizli, daha az geometrik bozulmasi var ve f2.0'den sonra f1.4G'yi yakaliyor.
fdemirhan'in dedigi 55mm f2.8 makro lens de cok iyidir. Ben Nex-5n uzerinde kullaniyorum.

Tarih: 14 Haziran 2012, 12:26 - İp: 95.***.**6.64
kepkep
kepkep (üye)
İstanbul / Meraklı

değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

asıl merak ettiğim sorum hala geçerli: af motoru olan bir makinaya takılacak -aynı özelliklere sahip- af motorlu lens ile af motoru olmayan lens arasında fark olurmu? hiç bir fark olmayacaksa gidip fazladan para ödememeli.

Tarih: 14 Haziran 2012, 19:41 - İp: 85.***.**4.202
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

fazladan para ödememeli.

aynen öyle...

Tarih: 14 Haziran 2012, 21:31 - İp: 176.***.**2.67
  • 1