tayfurturk
tayfurturk (üye)
İstanbul / Meraklı

Acil Yardım Canon 17-40 Ve Parasole

yeni canon 17-40 lens aldım parasoleysiz olarak çekimler normal ama parasoleyi takıp geniş açıda oda içerisinde çektiğimde resmin altında sanki objektifin önüne parmak gelmiş gibi gölgelenme yapıyor bu normalmi parasoley dışarı çekimleri içinmi yoksa her ortamda kullanılabiliyormu yoksa objektifmi arızalı

Tarih: 14 Mayıs 2006, 18:22 - İp: 85.***.**0.57
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle yeni lensiniz hayırlı olsun.

parasoleyin kullanımı içerisini dışarısı fark etmez. her ortamda kullansanız iyi olur.
parasoleyin içeride dışarıda farklı etki yapacağını hiç sanmıyorum.
eğer parasoleyi ayrı aldıysanız uygun olanını alıp almadığınızdan emin olun derim ben.

Tarih: 14 Mayıs 2006, 20:24 - İp: 84.***.**4.210
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba;
bende 18-70 nikon lensime parasoley takip dediginiz gibi 18mm de flashli cekim yaptigimda resmin altinda kararma olusuyor..
yani parasoley takinca genis acili lenlerde bu durum meydana geliyor..lensiniz arizali degil benim kanimca.
kolay gelsin...

Tarih: 14 Mayıs 2006, 21:33 - İp: 88.***.**8.112
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

hmm flaş

evet bu işi değiştirir baya. benim aklıma gelmemişti bu.

Parasoley flaşınıza gölge yapıyordur. bu yüzden karenizin altına gelen kısım flaş ışığını alamıyordur. o yüzden karanlık çıkıyordur.
flaş kullanırken parasoley kullanmayın.
benim de 17-35 lensim var be dahili flaşımı ancak 35mm civarlarında kullanabiliyorum. daha kısa odak uzaklıklarında objektifin kendisi alt kısıma gelen ışığı kesiyor.

harici flaş kullanırsanız bunun önüne geçebilirsiniz. ama en basiti parasoleysiz deneyin derim ben.

Tarih: 15 Mayıs 2006, 01:15 - İp: 84.***.**4.210
  • 1