beste-z
beste-z (üye)
İstanbul / Amatör

Acemiye Lensler Hakkında Yardım

mrblar... ben fotoğraf konusunda çok acemiyim ilk makinamı aldım.Makinam Canon 450d yanındada 18-55mm ve 75-300 f/4-5.6 III objektifleriyle beraber ancak obj. hakkında hiç bir bilgim yok birçok yerde bilgi buldum fakat çok acemi olduğum için pek benim anladığım dilden değil o yüzden bana bu lenslerle ne tarz fotoğraflar çekebileeğim hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Tarih: 10 Ocak 2011, 11:40 - İp: 95.***.**9.124
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

18-55 mili metre ile güncel hayattaki her nevi fotografı çekebilirsiniz.. 18 mm geniş açı demektir yalnız bizim makinamız fx (ful frame ) değilde dx ise ki sizinki dx .. bu canonda farklı şekilde yazabilir bu bire bir 18-55 arası fokal aralığı tam o açıdan çekmez.. 1,5 gibi bir çarpan ile çarpar... buna göre 18*1,5=27mm lik bir 35 mm lik analog çıkışı verir... 55mm ise 82 mm eder... neyse.. 18mm geniş açı yani örneğin bir grup çekilecek 50 kişi karşıya dizildi onların hepsini vizörden bakıp görebilerek fotograflamak için 18mm geniş açı seçersin... ama o gruptan sadece bir kaç kişiyi fotograflamak istiyorsan diğer tele lensi takar 75-300 mm ile orayı netleyip çekersin... şimdi ellerini ileri uzat ve içlerini birbiri ile birleştir... sana yakın kısım bitişik kalsın parmaklarının o kısmı V harfi gibi aç iyice aç .. parmak uçlarının içinde kalan alan sana 18mm gibi fotograf çekebileceğin alanı gösterir... V içindeki açı küçüldükçe mm olarak senin lensin büyüyecek demektir... 300mm gibi 800mm gibi Hımmm işte O V nin iç açısı büyüsün dersen senin lensin mm si küçülecek tir 10mm gibi...

Tarih: 10 Ocak 2011, 15:56 - İp: 79.***.**6.3
beste-z
beste-z (üye)
İstanbul / Amatör

çok tşk ederim bu gerçekten işime yaradı çok saolun

Tarih: 10 Ocak 2011, 16:27 - İp: 95.***.**9.124
  • 1