cmtolan
cmtolan (üye)
İstanbul / Amatör

50mm Lens?

merhaba arkadaşlar, canon 450D aldım, üstünde 18-55 vardı zaten ama 50 mm'yi de özellikle öneriyorlar, portre ve nesnel çekimlerin haricinde teknik olarak başka hangi amaçlarla kullanabilirim? peşin 200 taksitli 250 ytl fiyat uygun mu? Bir de bu lens yerine şunu alsan çok daha faydalı olur dediğiniz bir şey var mı? şimdiden çok teşekkür ederim...

Tarih: 29 Nisan 2008, 11:00 - İp: 212.***.**1.100
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Malesef ki forumlarda 50mm'nin ucuz olduğu ve her çanta'da bir tane bulunması gerektiği yazıyor.Ben buna katılmıyorum.Kendimce orantılarsam 100 kişiden ikisi,üçü hairç geri kalanı bu lensi alır,eldığı birkaç gün oynar ve ondan sonra ayda yılda bir makinesine, ya takar ya takmaz.Pek azı her daim kullanır.Bence işinize çok daha fazla yarayacak telezoom lens edinin.

Bence bir tane Sigma 70-300 APO dg macro lens yada Canon 55-250 IS lens edinin.Ekonominizin durumuna göre birinden birini seçin.Benim naçizane fikirlerim bunlar.

Selamlar..

Tarih: 29 Nisan 2008, 11:21 - İp: 81.***.**1.50
cmtolan
cmtolan (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim, tavsiyenizi dikkate alıcam, söylediğiniz lensleri incelemeye başladım bile ...

Tarih: 29 Nisan 2008, 11:48 - İp: 212.***.**1.100
bodomar
bodomar (üye)
İzmir / Amatör

bende de aynı set var
rebel xti+50mm f1.8
kit lens yerine 50mm aldım,insan resimlerini görünce bu lensi kesin almam lazım diyor,tavsiye ederim.Yanına 70-300apo macro ekliycem yakında sonra da 17-35mm sigma f2.8 ya da tamron 17-50

Tarih: 29 Nisan 2008, 12:48 - İp: 85.***.**3.252
darkrain
darkrain (üye)
İstanbul / Amatör

slm ben deyeni dsrl kullanmaya basladım.fakat 50mm 1.4 siparişi vemeyi düsünüyorum

Tarih: 29 Nisan 2008, 22:49 - İp: 85.***.**4.158
cmtolan
cmtolan (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba darkrain, siparişi nereye vereceğini ve fiyatı öğrenebilir miyim tabi bir sakıncası yoksa?

Tarih: 29 Nisan 2008, 23:30 - İp: 78.***.**0.168
emre563
emre563 (üye)
İstanbul / Meraklı

fotoğrafa yeni başladığımda mutlaka alıcam dediğim bir lensti ama yıllarca tecrübe edindikten sonra Ben bu lensin bukadar önerilmesini artık anlamıyorum, portre lensi desen değil,makro desen değil, tele desen değil, geniş açı desen değil bu lensin kullanım alanı bence çok sınırlı.tercih edilme sebei 1.8 diyafram değerine sahip olması. bu lensi özellikle 1.8 le portre çekmek için alanları anlamıyorum. 50mm lik bir lense portre çekmek için mankeninize iyice yaklaşmanız gerekir ve 1.8 değerinden yakından çekilen bir portrenin büyük boy baskısında net alan derinliği bir kaç cm den fazla olmaz. oysa portre fotoğrafında yüzün tamamının net çıkması istenir. insanlar sahip oldukları 10mp üstü dslr makinelerden elde ettikleri fotoğrafları 3cmx5cm boyutunda kullanıyorsa bu lensi alsınlar 1.8 de de portre çeksinler. ama çekilen fotoğraf her boyutta kullanılabilir olmalıdır ve bu lensi 1.8 ile portre çekmek için istiyorsanız çok özel bir sanatsal hava yaratıp sınırlı alan derinliği oluşturmayacaksanız bu lens işinize yaramaz. bu lensin ucuz olma sebebi de bu zaten. kullanım alanı feci sınırlı tek cazibesi 1.8 o da çok nadir durumlar dışında işe yaramaz (bu odak uzaklığında). iyi kötü fotoğraftan stock fotoğrafçılığı sayesinde para kazanan biriyim ve 200 ytl buna vereceğenize kesinlikle iyi bir telezoom objektif almada harcamınızı öneririm.

#emre563' tarafından 02.05.2008 02:44:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2008, 02:27 - İp: 78.***.**1.106
cmtolan
cmtolan (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim emre bey...

Tarih: 2 Mayıs 2008, 08:42 - İp: 212.***.**1.100
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

İyi akşamlar. 50mm lens normal objektif diye geçer.Buda gözün gördüğü gibidir.Yani çektiğin nesnelerin boyutlarını aynı görürüsün.Mesela bir bina çekiyorsan binanın kenar çizgileri yukarıya doğru daralmaz.bir araba çekiyorsan boyutları gözün gördüğü gibidir.Stüdyoda ise boy fotoğrafları kişilerin olduğu gibidir,ne yukardan aşğı kuşbakışı nede yukarı doğru uzamış.Portrede ise 8 diyaframda en keskin fotoğraflar verir ,alan derinliği çok fazladır.Birde bu lens çok şeffaf ve bir o kadarda çok keskin net fotoğraf veren birlenstir.Bu lensin verdiği fotoğrafın tadı bir başkadır.Bilen bilir.2000 yılında dijitale geçtiğimden beri stüdyomda vazgeçemediğim bir lens.

Tarih: 3 Mayıs 2008, 01:37 - İp: 78.***.**8.46
dilanerdem
dilanerdem (üye)
İstanbul / Amatör

aynı konuda soracaktım. öğrenciyim zenit 12xp makinem var lensi aldığımda gelmişti helios. lens almak istiyorum uygun fiyata. makinenin lensi çok yakından çekiyo portre. açıkçası yeni merak sarmaya başladım ve lenslerden anlamıyorum. yardım isteyecektim ne almalıyım :/ manzara filan çekeceğim yok bide ona göre bir şeyler söylerseniz :D çok gezen bi insan değilim doğal olarak obje manzara olaylarım yok sadece insan çekebiliyorum ama portre değil biraz daha geniş açılı istiyorum. umarım derdimi anlatabilmişimdiiir. bendeki şimdiden çok teşekkür ederiiim

Tarih: 30 Aralık 2011, 14:23 - İp: 78.***.**7.61
dilanerdem
dilanerdem (üye)
İstanbul / Amatör

NDUSTAR 3.5-50 MM LENS 45 lira bunu alıyım mı mesela

Tarih: 30 Aralık 2011, 14:40 - İp: 78.***.**7.61
  • 1