free_5
free_5 (üye)
Edirne / Amatör

50mm 14g İle 14d Arasındaki Fark?

arkadaşlar karar verdim bi 50mm lens alıcam yanlız kafama takılan bi soru var benim makinam d90.af motoru olduu için afs lens alıp boşa para vermek istemiyorum fakat afs 50mm 14g lens ile af 50mm 1.4d lens arasında çap farkı var biri 52mm biri 58mm bi eline alınca 58mm daha heybetli daha profesyonelmiş gibi duruyo ama görüntüde yarattığı fark nedir bi bileniniz varmı?neden biri 52 biri 58 mm?

Tarih: 18 Mart 2012, 20:17 - İp: 88.***.**4.142
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

G serisi koselerde daha basarili. Genis diyaframda da optik olarak daha iyi, ve otomatik odaklamasi sessiz (ama biraz daha yavas). Ayrica bokeh karakteristigi biraz daha iyi.
Secim size kaliyor. Daha fazla paraya daha fazla performans alacaksiniz.

Tarih: 20 Mart 2012, 00:28 - İp: 190.***.**0.15
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Sizin de söylediğiniz gibi D90'da af motoru var,bu yüzden afs lens'i almanız gereksiz olucak. Heybet'li ve daha profesyonelmiş(miş) diye,bir mantıkla lens almayın.Ayrıca kullandığınız makina aps format bir makina ve 1.4'ün hakkını tamamen verebiliyor mu diye bir araştırın.Benim araştırdığım kadarıyla veremiyor.Daha sonra ff makina kullanıcam diyorsanız 1.4'ü alın.Ancak aps format için değmez.Henüz lens'i almadıysanız af 1.8D yi düşünün derim acele karar vermeyin ve iyice araştırın...Kolay gelsin...

Kendim 35mm(ff)SLR bir makina kullanmama rağmen,ileride SLR'me ek olarak DSLR(aps) format bir makina alıcam ve sırf buyüzden ben de 1.8 alıcam.

Dediğim gibi APS için 1.8 FF için 1.4

Tarih: 20 Mart 2012, 13:13 - İp: 95.***.**3.224
free_5
free_5 (üye)
Edirne / Amatör

çok teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştıınız için benim için sölediklerinizin önemi büyük fakat ben 1.8 ide 1.4 ü de kullandım 1.4 olağanüstü farklı ve kaliteli bana göre benim asıl problemim yukarıda da belirttiim gibi 1.4d ile 1.4g arasındaki çap farkının sebebi ve bana getireceği artılar eksiler şimdiden ayırdıınız zamana teşekkür ederim

Tarih: 20 Mart 2012, 22:11 - İp: 88.***.**8.200
  • 1