hergele
hergele (üye)
İstanbul / Amatör

400d Günlük Kullanım İçin Lens.

Biliyorum pek çok konu açıldı bu seçim konusunda ama kafam çok karışık size danışmak istedim.

400d ile birlikte kullanmak günlük kullanım için yani ecnebilerin tabiriyle walkaround bir lens seçmeye çalışıyorum. ama bir türlü karar veremedim. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Benim belirlediğim birkaç alternatifi aşağıda sıralıyorum sizin bir öneriniz yada tercihiniz olursa sevinirim. Birde şunu ekleyeyim, ilerleyen zamanlarda bu objektifin yanında bir 50mm prime lens birde canon ef s 10-22 f/3,5-4,5 almayı düşünüyorum.

Canon EF 28-105 F/3.5-4.5 II USM,
Bu objektif odak uzaklıı aralığı olarak tam istediğim objektif diyebilirim. Biraz daha geniş açısı olsa benim için daha iyi olacaktı. Ama Ef lens olup ff makinelere uyumlu olması ileriye dönük düşünürsem benim için daha iyi olacakmış gibi geliyor. Ayrıca USM olmasından dolayı af hızı yüksekmiş.

Tamron AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF],
Bu objektifte yapılan inceleme, yorum ve çekilen örnek fotoğraflara bakılırsa çok keskin ve fiyatına göre oldukça başarılı bir objektif. Fakat USM olmayışından ötürü yavaş af problemi varmış. Benim için çok önemli değil gibi, Sonuçta gazatecilik yapmayacağım ama ileride de canımın sıkılmasını istemiyorum. Birde dez avantaj olarak telesinin kısa olmasını var tabiki. Yukarıdaki canonu almayıp bunu alırsam af hızı ve teleden fedakarlık edip daha açık diyafram ve daha fazla keskinlik elde edicem buna değer mi bilemiyorum.

Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC MACRO,
Bunun hakkında çok fikrim yok ama adını çok duyuyorum. 2.8 diyafram açıklığı biraz yalanmış

Tarih: 23 Ocak 2008, 11:28 - İp: 88.***.**3.111
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

28-105'in geniş açısı yetersiz.Optik kalite olarak da diğer iki lesten daha başarısız.

Bence 28-105'i eleyip Tamron ve sigma arasında bir karar verin.

Tamron 17-50'nin AF'si evet biraz seslidir ama kesinlikle yavaş değilşdir.Ama şöyle diyebiliriz; Canon'un USM geniş açı lensleri kadar da hızlı AF yapamaz.

Tamron 17-50'nin renkleri biraz soğuktur(şu an kullandığım canon 16-35 II'ye göre)ama keskinliği ve netliği harikadır.

Sigma 17-70 de tamron kadar olmasa da optiği başarılı bir lens'dir.Renklerinde sarıya sapma eğilimi vardır.Daha geniş zoom aralığı ve makro özelliği ile tamrona göre daha kullanışlıdır.

Tarih: 23 Ocak 2008, 13:40 - İp: 81.***.**7.178
balaorman
balaorman (üye)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Bende aylarca aynı konu ile çok uğraştım en sonunda Tamron 17-50 ye karar verdim çok memnunum tavsiye ederim

Tarih: 23 Ocak 2008, 13:43 - İp: 85.***.**6.186
hergele
hergele (üye)
İstanbul / Amatör

Geniş açı bir lens daha almayı düşündüğümü göz önünde bulundurursak telesi biraz daha fazla ama kalitesi yakın önereceğiniz bir objektif var mıdır? Mesela 24-80 vs gibi.

Tarih: 23 Ocak 2008, 14:38 - İp: 88.***.**3.111
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Canon 24-85 F/3.5-4.5 USM de çok iyi bir lenstir..

Tarih: 23 Ocak 2008, 14:52 - İp: 81.***.**7.178
fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

17-85mm lenside düşünebilirsiniz; 28-105mm geniş açıda sizi tatmin etmez şu an için ff'da kullanmak üzere lens almak realist bir yaklaşım olmaz bence, çünkü ilerde EF-S mount'a sahip bir ff çıkarabilirler, böylelikle alacağınız lens amiyane tabirle elinizde patlamaz, kullanırsınız bir şekilde.
bunun dışında sigmanın 17-70mm 2.8 diyafram açıklığı geniş açıda alan derinliği işlevsiz(anlamsız) olması nedeniyle pek bir anlam ifade etmiyor, 17-50mm Tamron dediğiniz üzere telede sizi pek kesmeyecektir. 17-50,17-85,17-70 ve 17-40 gibi aralıklı lensler emin olun geniş açıda bir süre sonra sizi asla tatmin etmeyecektir, yani ileride alırım dediğiniz 10-22mm lensi yakın zamanda sıkça isteyeceksiniz(bu satırların yazarı da benzer durumlar yaşadı).
geleyim 50mm 1.8 'e; o lensi en kısa zamanda alın portre için dandik bir flaşla bile muhteşem sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz, öyle ki portre ayrıntılarına dakikalarca bakacaksınız, şimdiden alacağınız lens hayırlı olsun

Tarih: 31 Ocak 2008, 12:54 - İp: 88.***.**5.224
  • 1