madsky
madsky (üye)
Ankara / Amatör

28-300 Lensler

Merhaba,

Geçenlerde para sıkışıklığım yüzünden pentax 50-200 lensimi sattım (zaten pek kullanamıyordum zamansızlıktan) şu sıra ile parasal yönden toparlanmaya başladım, 18-55 lensimin yanına 28-200 veya 28-300 gibi bir lens almayı planlıyorum (sokak çekimlerinde ve telephoto macro çekimlerde kullanılmak üzere). Objektiften çok şey beklememem gerektiğinin farkındayım, o aralıkta elbette bir çok şey feda edilecek, bunların bilincinde olarak soruyorum;

Sigma 28-200
Tamron 28-200
Sigma 28-300

Bu üç lensi kıyaslarsak sigma mı tamron mu? 300mm sigma ile 200mm'lik sigma arasındaki kalite farkı ne kadar? eğer kalite farkı yoka yakınsa 28-300 daha cazip geliyor bana.. neyse en başta sigma tamron karşılaştırması talep ediyorum )

Oto focus hızları, mtf çözünürlükleri, optik kaliteleri vs vs yönünden aralarında ne kadar fark var? (www.photozone.de kullanıcı puanlamalarında bu saydıklarımın hepsi yerin dibine geçmiş orası ayrı mesele )

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

(Ekipmanıma gelince: Pentax k100d, 18-55 kit lens, 50mm f1.4 manuel lens..)

Tarih: 26 Mart 2007, 19:11 - İp: 81.***.**7.253
sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

Sayın Kullanıcı
Yukarıda söz konusu Sigma 28-200 ve 28-300 lensler birbirlerine gerek üretim tekniği gerekse kullanım özellikleri olarak çok yakın lensler bu sebeple çekimlerinizde bariz farklar yaratmaz. Ancak 18-55 lensin einizde bulunduğunu varsayarak neden aynı aralıkları da kapsayan bir lens almak istediğinizi merak ediyorum. 50mm den başlayan bir telefoto zoom lens ile daha iyi sonuçlara ulaşabileceğinizi sanıyorum bu konuda ise size Sigma70-300 Apo Macro lensi önerebilirim.
Daha detaylı ürün bilgisini için www.reproset.com.tr/sigma adresinden edinebilirsiniz
Levent Evlice
Sigma Uygulama Uzmanı

Tarih: 27 Mart 2007, 12:39 - İp: 213.***.**7.138
madsky
madsky (üye)
Ankara / Amatör

yanıtınız için teşekkürler.

Aslında aklımda 18-55'i elimden çıkarmak var, daha sonra yerine 16-45 alabilirim pentax. Birde 28-300 düşünmemin sebeplerinden biri olarak şehirde gezerken objektif takıp çıkarmak ile vakit kaybetmek istemememdir, yani uzakta bir enstantene yakaladığımda objektif takıp çıkarmaya çalışana kadar kaçabilir Öneri için çok teşekkür ederim, sarı halkalı 70-300 apo macro bulmuştum ama bu sebeple almadım.

Hazır yakalamışken minik bir soru sorayım sayın sigmaphoto.

İnternette sigma 28-300'ün dg macro ve dg olmayan macro modelleri mevcut.. birinin dijitaller için dizayn edildiğini biliyorum (dg) peki ama bu ne kazandıracak bana? full frame olanı ile aralarında ne fark var? full frame olanını almam daha mantıklı değil mi (dg'lerin daha ucuza mal edildiğini duymuştum)

http://www.dyxum.com/lenses/detail.asp?IDLens=274
http://www.dyxum.com/lenses/detail.asp?IDLens=139

Tarih: 28 Mart 2007, 09:06 - İp: 85.***.**8.61
sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

merhaba
Öncelikle 28-300mm lenste DG serisi olmayan modeller uzun süredir üretilmiyor. Bu sebeple mutemelen eski bir üretimle karşı karşıyayız. İkinci sorunuza gelince DG kısaltması o lensin hem D-SLR kameralarda hem de Analog-SLR tipi kameralarda kullanılabileceğini gösterir. D-SLR kameralar içim üretilmiş lens nedir?
Öncelikle CCD/CMOS sensör yapısının görüntüyü kayıt etmesi sırasında gelen ışığın sensör üzerine hangi açı ile düşeceği çok önemli. Eski film kameralarda film üzerine sepiştirilmiş gren yapısı küresel olduğu için görüntünün film üzerine kaydedilmesi sırasında gelen ışık açısı pek önemli değildi. Ancak dijital teknoloji ile kayıt yapan kameralarda kayıt edilen alan düzlem olduğundan dolayı en yüksek kalitede kayıt görüntü algılayıcıdaki her pixele dik açı ile gelen ışık ile yapılmaktadır. İşte DC ve DG sınıfı dijital lensler bu özelliği sağlayarak D-SLR kameralarda daha yüksek çekim performansı sağlamak amacı ile üretilmiştir.

Tarih: 28 Mart 2007, 10:06 - İp: 213.***.**7.138
madsky
madsky (üye)
Ankara / Amatör

dg almam çok daha mantıklı bu durumda. Peki son bir soru, http://www.sahibinden.com/displayitem.php?a=3498518 bu adreste gördüğüm dg macro lensin sarı halkası var (bir de sld ibaresi görüyorum o nedir?), fakat piyasadaki almayı planladığım lenste kırmızı halka var. Sarı halka, kırmızı halka ayrımı nedir? Aynı model ismindeki bu değişiklik nedir?

Cevaplarınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum

Tarih: 28 Mart 2007, 10:12 - İp: 85.***.**8.61
sigmafoto
sigmafoto (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba Madsky
Sigma lenslerin üretim teknolojileri ve kullanılam kısaltmalarla ilgili detaylı bilgiyi http://www.reproset.com.tr/sigma/lensler/index_tech.htm den bulabilirsin

Kolay Gelsin
Levent Evlice
Sigma Uygulama Uzmanı

Tarih: 28 Mart 2007, 10:18 - İp: 213.***.**7.138
madsky
madsky (üye)
Ankara / Amatör

aynı modele ait sarı ve kırmızı halka ayrımı hakkında bilgi bulamadım orada, sizin bu konuda bilginiz var mı? bunu belirginleştirdikten sonra objektif alım işlemlerine kısa süre içinde başlayacağım

(hatta halkasız olanıda varmış.. nedir bu sarı kırmızı ve halkasız'ın farkı? kafa karıştırmaktan başka bir işe yarıyormu.. ex serisinde kullanacaksan sarı halkayı sadece ex serisinde kullan.. bir arkadaşım bana sarı halkalı olanların daha kaliteli, kırmızı halkalınında, halkasızlardan kaliteli olduğunu söylemişti, tabi doğrulatmadım hiç bir yere henüz.. bu konuda aydınlanmaya ihtiyacım var gerçekten)

#Madsky' tarafından 28.03.2007 10:56:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mart 2007, 10:22 - İp: 85.***.**8.61
adem yener
adem yener (üye)
İstanbul / Amatör

merhabalar yazdıgınız üç lenste bana göre diğer zoom lenslere göre düşük kalitede fotolar üreticektir mesela 70-200 gibi asla fotolar çekemiyebilirler çünkü ne kadar mercek araya girerse o kadar kalite ve keskinlik düşer benim size önerim zoom lensi ayrı ve standart lensi ayrı alıp kullanmanızdır böylelikle daha tatminkar sonuçlar elde edebilirsiniz.çünkü her konuya ayrı bir objektif kullanınırız her konuya aynı objektifle yaklaşmanız bazı kalitelerden de fedakar etmeniz olucaktır.

Tarih: 28 Mart 2007, 11:49 - İp: 85.***.**2.166
madsky
madsky (üye)
Ankara / Amatör

öneriniz için teşekkür ediyorum fakat ben bahsettiğiniz kalite düşüşünü göze alıyorum, elimin altında böyle bir objektifin olmasını istiyorum sadece.

sarı, kırmızı farkını anlayıp alacağım

Tarih: 28 Mart 2007, 11:56 - İp: 85.***.**8.61
  • 1