resul23
resul23 (üye)
Elazığ / Amatör

18-55 Mm Lens İle Şekilli Bokeh Olur Mu

18-55 mm f/3.5 lens ile şekilli bokeh olur mu beyler

Tarih: 25 Kasım 2012, 16:08 - İp: 88.***.**1.146
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Selam:

Örnek:
50mm lik bir obj. le obje ile kamera arasındaki mesafe 3 metre F 3,5 objeni 25 santim önden ve 50 santim arkadan
net tir.
bu alanderinliği skalası digi.objektiflerde neyazık ki yok.
Bunu siz kenddi digital objektifinizle test edebilirsiniz.
10 tane kibrit kutusunu 20 şer santim arayla arka arkaya yerleştirin, ama aynı hizada olmayacak bi şekilde, ondan sonra
obj. diyaframını en küçük sayıya getirin ve resmi çekin.
Göreceğiniz gibi netlik nerde başlıyor nerde bitiyor. anlamdıysan anlayana kadar deneme yapacaksınız.
test ten sonra bana bir mesaj yolla k bende rahat uyuyayım

Tarih: 25 Kasım 2012, 18:45 - İp: 79.***.**8.252
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

http://forum.netfotograf.com/cekim-teknikleri/farkli-sekillerde-bokeh-yapma-56397-1.html

Tarih: 25 Kasım 2012, 21:16 - İp: 78.***.**6.81
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sayin rentnerin anlatmak istedigi seyin dogru oldugunu tahmin etsem de yanlis ifade etmis.

50mm prime bir objektifin f3.5'unda elde edilen alan derinligi ile 18-55mm bir zoom'un 50mm f3.5'unda elde edilen alan derinligi arasinda bir fark yoktur - ayni makina uzerinde. ( Ama tabi f1.8'de elde edilen ile fark vardir- sanirim soylemek istenen o ).Ama o lens 50mm'de f3.5 vermeyecektir - o baska !

Alan SIGLIGI icin objeyi mumkun oldugu kadar kadrajda buyuk ( bu ayni zamanda modeli objektife yakin tutmaniz manasina gelir ; tele cekim ile de yapilabilir ) , arka plandan ise mumkun oldugu kadar uzak tutmaya calisacaksiniz.

Bokeh seklindeki fark diyaframin yaprak sayisina baglidir. Her 2 lens de 5-6 yaprak diye biliyorum.

#paperman' tarafından 26.11.2012 01:01:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2012, 00:46 - İp: 96.***.**5.17
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Hepinize selam.
Efendim bu konuda verdiğim sadece bir örnektir, bu örnek kişinin elindeki obj. tin sklalasından da okunur.
Pek tabii ki objektiften objektife değişir.
Fotoğrafı makinasını bilnçli bir şekide kullanan ve çektiği bir resmi okuyabiliyorsa ve deneyerek hepsini öğrenir.
Eskiden resmi çekiyorduk ve2-3 gün bekliyorduk aldığımız notlarla karşılaştırıyorduk.
Digital devrinde denemesi bebava.
Hepinize iyi günler dileği ile.

Tarih: 2 Aralık 2012, 14:32 - İp: 79.***.**1.243
  • 1