hasen_ns
hasen_ns (üye)
İstanbul / Firma

1:2 Nedir ? Ve 70-300 Sigma Apo

Merhaba. Forumda yararlı ve güzel bilgiler sunarak cevaplar veren sürekli üyeleri tebrik ederim ilk önce gerçekten güzel şeyler yapıyorsunuz . Teşekkürler.

1.büyütme değerlerinde 1:2 büyütme diye yazan oran neyle ölçülüyor ben hiç birşey anlamadım bundan.. Açıklarsanız çok sevinirim

SIGMA APO 70-300mm F4-5.6 DG Hakkında
2. Soruma gelince şu : Eos400D canon makinem var. Hem makro hemde uzak çekimler yapmak istiyordum Forumları baya araştırdım ama çok fazla tutarsızlık var. biri iyi diyor biri kötü . ama herkez bu lensi tavsiye etti. Yeni olduğum için hemen atlamak istemedim. Zaten şu aralar o kadar fazla para harcayabileceğim durumumda yok. Sizin önerilerinizi bekliyorum.

Tarih: 12 Mayıs 2008, 09:49 - İp: 81.***.**8.247
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

1:2 büyütme demek, makinenizin sensörünün üzerine çektiğiniz objenin gerçek boyutunun yarısını yansıtması demek. mesela bu 1:1 olsaydı, 1 cm'lik bir obje sensörün üzerinde 1 cm'lik alana yansıyacaktı. 1:2'de ise 0,5 cm alan üzerine yansıyacak. yani yarı yarıya büyütme demek. birebir değil
70-300 apo modelini kullandım bir ara sonra sattım, fiyatına göre çok iyi bir objektif, onunla makro çekmek çok kolay değil bu arada. ayrıca gerçek bir makro objektif kadar güzel makro çekmez. sizi uzun süre idare eder ama ilerde terfi ettirmek istersiniz. eğer bütçeniz varsa daha iyilerine şimdiden para verin alın, ama yoksa 70-300'ü de alın, pişman olmazsınız. kısacası güzel bir tele, fena değil.

Tarih: 12 Mayıs 2008, 11:45 - İp: 144.***.**1.218
  • 1