border
border (üye)
İstanbul / Amatör

Tuhaf, Sanırım Cahilce Bir Soru...

öncelikle forumu takip ettikçe 640x480 30 fps video'dan vazgeçerek fotoğraf çekmek istediğime karar verdim, gün olur minidv alırım ayrıca...
bu durumda seçeneklerim 2 cameraya düştü, nikon d70 ve canon eos 350d. bu konu hakkındaki karşılaştırmalı yorumlarınızı da okudum.
aklım nikon'a giderken -bu hususta topyekün cahil olduğumdan- aklıma kız arkadaşımın canon a1 (filmli makina)'sının lensleri geldi. sanırım bu lensler 1:1/4 50 mm canon ve 28-200 soligor. bunları 350d alırsam kullanabilme şansım var mı? direk ya da adaptör ile...
sözkonusu iki makina da benim bütçemi aştığından maddi olarak kendimi zorlayarak alacağım. belki ilk etapta sadece body alarak kar elde edebilirim diyorum. a1'in lenslerinin ederi hakkında da bilgim yok, belki değmez bile böyle cahilce bir cinlik düşünmeye
(planlarım içerisinde kız arkadaşımdan ayrılmamak da var, bu konuda gelebilecek esprilere karşı önceden belirteyim istedim, lenssiz bir body ve aşksız bir erkek pek işe yaramaz)

yanıtlar mısınız lütfen...

Tarih: 9 Mayıs 2005, 13:43 - İp: yok
yekaga
yekaga (üye)
İstanbul / Amatör

Kendiniz zaten cevaplamışsınız. Cahilce düşündüğünüzü sanmıyorum, profesyonel iki kamera hakkında da yeteri kadar bilginiz var sanırım. Bahsi geçen lensleri bu forumda kullanmamış olanlar olabilir. Neden cevap beklediğinizi anlamadım, bu da mesaj olarak konunuza eklensin. Lens konusunda bilgim yok ayrıca.

Tarih: 10 Mayıs 2005, 18:43 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Border ben de senin gibi bütçemi zorlayarak bir Canon EOS 350D almanın planlarını yapmaktayım. Eğer alırsan nerden ve ne kadara aldığını yazarsan sevinirim.

Tarih: 10 Mayıs 2005, 18:47 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

amerikada body ve kit arasında sadece ama sadece 20$ fark var.(silver)
1080$gövde(silver)
1100$kit(silver)

....

1137 dolar ise kit ve siyah renkli olanı...

Tarih: 10 Mayıs 2005, 20:11 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

" lenssiz bir body ve aşksız bir erkek pek işe yaramaz"

cok dogru.. senin durumunda, birincisi yoksa elinde, ikincisini daha onceden kaybettigin olacak.. lens mens icin yuva yikmaya degmez..

oncelikle, kiz arkadasindaki 50mm f/1.4 lensin fiyatinin yaklasik 350D body fiyatinin 1/3-1/2'si arasinda oldugunu soylemeliyim.. 220-250 pound civarinda burada.. canon'un L serisi olmayan fakat en az onlar kadar olan, en kaliteli birkac lensinden birisi.. senin amacin o lense sahip olabilmek bir an once.. kiz arkadasini yemege falan gotur, ne bileyim evlenme teklifi et.. ama o lensi ne pahasina al..

evet o lensi aldiginda 350D ile kullanabileceksin.. adaptor falanda kullanmana gerek yok..

soligor lensi nasil cevap verir bilmiyorum; ama bildigim birsey varsa, o da, herhangi bir canon mountlu lensi herhangi bir canon DSLR ile kullanabilecegin..

o halde ne bekliyorsun? 350D harika olacak 50mm f/1.4 ile..

not: bu arada ben de ileride bu lensden bir tane almayi istiyorum.. olmazsa olmaz diye geciyor cnoncularda.. 1.4 aperture ile her isikta rahatlikla fotograf cekebileceksin..

Tarih: 10 Mayıs 2005, 22:57 - İp: yok
border
border (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler...

murat 856; metro fotoğrafçılığa sordum. body ile kit arası 50 € farkediyor. sanırım kit alcağım. amacım mevcut lenslerimizi de kullanarak daha geniş bir yelpaze yakalamak oldu, yani maddi olarak pek bir kar etmiyorum. 950€ body, 1000€ kit kdv dahil. yani 1800-1900 YTL gözden çıkarmak gerekiyor.

dadanagast; özellikle teşekkürler. söz konusu lenslerin uyumu ile ilgili söylediklerin 350D'ye daha yaklaştırdı beni. lenslerin tam uyumlu olup olmadığını ayrıca kontrol edeceğim. bilmediğim şeylerden korkarım ben

özgür; haziran'ın ilk haftası alacağım. d70 ya da 350d. hangisini alırsam alayım mutlaka haberin olacak.

o zamana kadar başka fikirler zehirlemesin beni diye dpreview'im ve stevesdigicams'im kapalı olacak. şu canon s2 IS de ilgimi çekmedi değil. aman tamam yok çıkmadı öyle bir makina! unut video kaydını, unut! unuttum.

Tarih: 11 Mayıs 2005, 10:53 - İp: yok
border
border (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.chaosmint.com/forums/printthread.php?t=115072

canon a1'in kullandığı lensler FD lenslermiş, eos350d ise EF ve EF-S lensler ile uyumlu imiş.

kısaca olmuyormuş, adaptör de sonuç vermiyormuş.
aynı soruyu da trilogy 4 Şubat'ta sormuş zaten.
herkez bilgilensin diye yazdım.

dadanagast seni de lenslerin FD olduğunu söylemeyerek yanıltmışım kusura bakma.

Tarih: 11 Mayıs 2005, 13:17 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba;

Bende de A-1 var. Canon İki üç yılda bir bayonet yuvasını değiştirip insanları yeni lens almaya zorluyor. O hinliği yapmayan tek firma var. Pentax. Elimizde Canon A-1 değil de Pentax'ın 30 sene önceki bir modeli ve lensleri olsaydı bugün Pentax marka bir dslr aldığımızda o lensleri kullanabilirdik.

Tarih: 11 Mayıs 2005, 15:01 - İp: yok
  • 1