chaos
chaos (üye)
Ankara / Amatör

Studyo Kullanimi İcin?

Iyi gunler,

Sadece studyo'da kullanilmak uzere kamera alacagim, iki secenek var Olympus c8080 ve Canon eos 300d. Ne alaka demeyin, biri Dslr digeriyle karsilastirilmaz bile diyenleriniz olacak ama is inata bindi.

300d'yi alacakken birseyler oldu, is inata bindi almadim. Yerine Olympus c8080 almayi dusunuyorum. Cevremde genelde d70 ve 300d kullaniliyor, herkes kendi kamerasini ovuyor dogal olarak, yalniz insanlarin ve saticilarin asiriya kacip Olympus 8080 nasildir diye sordugumda, tu kaka, slr gibi olurmu, grenden baska birsey vermez, 30*40 bile basamazsin, hatta birinin abartip 300d yaninda camur gibi kalir resim kalites,i demesiyle Slr'dan vazgecmis bulunuyorum. Insanlarin bir seyi cok ovmesi beni o maldan sogutuyor, size garip gelebilir ama.

Paramin bosa gidecegini bilsem bile Olympus c8080 almaya karar verdim. Sizden ricam, studyo ici yeterli isiklandirma kosullarinda, iso 50'de cekilmis gelin-damat gibi pozlarin 30*40 , 50*60 gibi yuksek baskilarda slr baskilarla yan yana geldiginde "hmm cok kotu, digerleri daha guzel" seklinde bariz bir baski kalitesi dusuklugu gorulup gorulmeyecegi hakkinda yorumlariniz? Burda kistasimiz baski kalitesi oldugu icin sadece bunu soruyorum, yoksa 300d'nin focuslama hizindan tutunda, 1600 asa'da bile gren vermemesi gibi bir cok konuda Olympus'dan ustun oldugunu bende biliyorum ama artik is inata bindigi icin, bu ustunluklerin baskiya'da bariz bir sekilde yansiyip yansimadigini ogrenmek istedim.

Studyo'da Olympus 8080 veya herhangi bir Slr olmayan kamera kullanan arkadas varsa goruslerini almak istedim.

Iyi gunler...

Tarih: 7 Nisan 2005, 00:02 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili chaos,
Yazını çok dikkatli okudum.Seninle ilgili olarak vardığım sonuç:"Sen iyi bir esnaf olamazsın çünkü bir esnaf asla burnunun dikine gitmez ve inatlaşmaz."
Ama sırf diğer okuyan arkadaşlara örnek olması bakımından panasonic dmc fz 20 veya dmc lc1 makineleri öneririm.

#burkay' tarafından 07.04.2005 22:57:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Nisan 2005, 22:56 - İp: yok
chaos
chaos (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili Murat, iyi bir esnaf tabiki olamam, ben ogrenciyim Ayrica Photoshop'ta az bucuk rutus yapmayi ogrenenin fotografciyim dedigi, 80.000 nufuslu Polatli'da 27 fotografcinin oldugu bir piyasada inan bir fotografci esnafi olmayi hic istemezdim. Cumleleri, kamerayi kendime aliyormusum gibi kurmusum ama soyle anlatayim, dayim 30 yillik fotografci, artik gozluk numarasi falan bayagi bi agirlastigindan kalemle rutus isi artik cok yormaya basladi onu. Gecen sene benim zorumla, bilgisayar+tarayici+printer aldik, her haftasonu gidip ogrettim, artik en azinda negatiften tarayip, kesip bicip yerlestirme islemlerini yapiyor. Dogalligi bozmak istemediginden rutus olayina cok az giriyor, bencede iyi yapiyor. Herneyse konumuz bu degil zaten, bu digital isine iyi alismis olacak ki gecen hafta, bana artik bi makine alalim dedi Dune kadar , layka'dan vazgecmem diyordu

Buyuk cogunluk tarafindan soylenen, herkes studyoda Dslr kullanmali seklindeki gorus maalesef anlatacagim nedenlerden dolayi bize uymuyor. 2-3 gundur Polatli'da bayagi bi studyo dolastik, izlenimlerimi paylasayim;

1. Dayimin digital'e gecmek istemesindeki en buyuk sebep artik kocaman gozluk camlariyla vizorden bakmanin zorlugundan bikmasi. Kameranin arkasina geceyim resme bakayim istiyor iste, sadece bu bile
Dslr dan bizi sogutan basli basina bir sebep. 6 numara gozlugu diyopter'de kurtarmaz sanirim, denemedim ama?

2. Ilk once Fuji s20 pro kullanan bir arkadasa gittik, makina oyuncak gibi geldi. Cektigi resimlerde bir keskinlik goremedim, ben anca vesikalik cekerim bu makinayla ne yalan soyleyim. Bu arada 6mp diye gecirmisler
arkadasa, yazik tabi. Sonra 300d kullanilan bir studyodaydik, fuji'den iyi tabi ama buda plastik abi
Benim plastikle falan bi sorunum yok tabi ama 2 milyar verince insan sanki daha kaliteli birseyler bekliyo. Cekilen resimler superdi bu arada ekleyeyim, keskinligi sonradan Photoshop'da uygulunmis ama bayagi
guzeldi resimler. Ciktilari inceledim, gayet kaliteli. Sonra d70 kullanan bir arkadasi ziyaret ettik, 200 asa'dan asagi cekmiyormus sanirim once biraz duraksadim ama resimler tertemiz gren falan yok,
yalniz cok yumusak ve soluk geldi fotolar. Biraz ugrasmak lazim photoshop'da herhalde. En sonda nikon 8700 kullanan bi fotografciya ugradik. Once ekrandan baktim fotolara, slr'dan asagi kalir yani olmadigi
gibi daha keskinde sanki gozler falan. Basilmis 50*60 fotolari inceledim, gayet begendim, uzaktan (soyle 1-2 metreden) zaten mukemmel gozukuyorlar, yakindan (dibine girip) bakincada cok ufaktan pixel
verdigi gozukuyor ama kim 50*60 fotografa 1cm'den girip bakar ki? Ne yazikki olympus 8080 kullanan yoktu, ama en azindan Nikon 8700'le yakin sonuclar verir diye tahmin ediyorum. Nikon'un cektiklerini de bahsettigim
gibi iyi isiklandirilimis, 50 asada cekilmis fotograf kalitesinde, gerekirse 6mp'e dusurulup cekim yapilarak, 300d veya d70'den asagi bir sonuc vermeyecegini gozlerimle gordukten sonra iddia edebilirim artik.

3. Toz toz toz... Kapinin 12 saat acik kaldigi bir dukkanda, Dslr objektifi hic cikarip takmasak bile sensor mutlaka bir sekilde tozlanacak. Nasil temizleyecek dayim o sensoru? Dusunuyorumda 300d alsak,
bir sene sonra dayim beni arayip, ya resimlerde noktalar cikiyodu, objektifi cikarip sensoru sildim makine calismiyor dese Polatlida o isi yapabilecek serviste yok tabi.

4. Bende Canon g3 var, iki sene oldu alali. Fotograf lazim olunca gidip kendim cekiyorum dayimda g3 ile. Belki inanmazsiniz ama ben bu 4mp makina ile bile 30*40 baski aldim. Paraflash kullanmadan cekim yaptik, sadece
sari lamba ile. Baski duvarda asili, mukemmel gozukuyor. Demek istedigim, 300d idi, d70'di, yok yetmez 20d kullanin, gerek yok 8mp kompakt alin falan.... Cokta takmamak lazim aslinda, alin size 4mp kameradan
yaptigim baski...

Sonuc olarak, bir fotografci dslr kullanmali, ama bazi ozel durumlarda, yukarida bahsettigim gibi cekim esnasinda lcd ekranin kapanmasinin yaratacagi sorunlar, tozlanma problemi, objek

Tarih: 8 Nisan 2005, 21:09 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

sn .chaos burada sizde burkay'da haklısınız , zaten stüdyo'da DSLR kullanılmasına karşı değilsiniz fakat farklı bir durum söz konusu olduğundan compact digital bir makina düşünüyorsunuz . İşaallah stüdyo'da compact bir makina kullanan arkadaş çıkarda size yardımcı olur .
Ben burada affınıza sığınarak Olympus 8080 'in yanında Panasonic DMC-LC1 'ide düşünmenizi öneririm. İki makinadan da stüdyo ortamında iyi netice alınacağını düşünüyorum.
İki makinayı da test edip deneyerek almak en iyisi.

Tarih: 9 Nisan 2005, 00:08 - İp: yok
chaos
chaos (üye)
Ankara / Amatör

Panasonic'in bahsettiginiz modeli, 5mp, kompakt bir kamera icin neden bu kadar pahali? Neredeyse d100 fiyatinda??? Ben halen Olympus 8080 ve NIkon 8800 arasinda dusunuyorum.

Tarih: 9 Nisan 2005, 00:52 - İp: yok
  • 1