sayginm
sayginm (üye)
İstanbul / Amatör

Spot, Kaçak, Taklit

merhaba.. merak ettiğim bir konu olarak . bu gelişmiş profesyonel makinelerin tabi ki dijitallerden bahsediyorum, bu makinelerin spot, kaçak, taklit olma olasılıkları nedir. kaçak olabilir de spot yada taklit mal nasıl olur. bu makineleri üretmek hiç te kolay değil. taklit yapılabilme olasılığı nedir. spot malın farkı nedir bilen varsa cavabını bekliyorum herese ii günler...

Tarih: 17 Eylül 2004, 13:11 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba,
-taklitten kastiniz benzer makinelerin baska markalarla satilmasi ise bu fason ureticinin ayni modeli birkac markaya vermesinmden kaynaklaniyor.
orn:Toshiba,Pretec ve Rolei markalarinin benzer modellerinin olmasi gibi.
-spot ise sanirim yurt disindan kacak yolla getirilmis urunler olabilir bunlarinda garantisi yoktur.
-kapanan bir magaza yada benzeri bir satis yeri elindeki mallari piyasa fiyatitin altina satabilir.budurumda urun garantili olabilir fakat genelde eski modeller olur.

Tarih: 17 Eylül 2004, 13:45 - İp: yok
sayginm
sayginm (üye)
İstanbul / Amatör

benim kastettiğim d-slr makinalarnikon d 70 canon 300 d gibi makinalar aynı kasa görünhümde hiç bir sey yok bu gibi taklitler yan ürünler ola bilirmi olursa nasıl farkedilir

Tarih: 19 Eylül 2004, 12:55 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

olamaz.

Tarih: 21 Eylül 2004, 23:54 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

benim D70 spot;

eminönü gül color dan

Tarih: 22 Eylül 2004, 15:05 - İp: yok
pyro
pyro (üye)

benim D70 spot;

eminönü gül color dan

Tarih: 22 Eylül 2004, 15:05 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

benim olamaz cevabim takit olabilirmi sorusunun cevabidir.
(yanlis anlamalara karsi)

Tarih: 22 Eylül 2004, 15:13 - İp: yok
pyro
pyro (üye)

merak etme cio ben sizin için söylemedim
şey belirtmek istedim, ben yurtdışından ne alsam sağlam çıktı bozulmadı hiç, dolayısıyla garantiyede ihtiyacım olmadı. ama TR den aldığım elektronik aletlerin çoğu boızuldu.
bunu belirtmek istemiştim

Tarih: 22 Eylül 2004, 15:56 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

aman allah nazardan saklasinki bizde o guzel fotograflardan mahrum kalmayalim.

Tarih: 22 Eylül 2004, 16:29 - İp: yok
barsoy
barsoy (üye)
Burdur / Meraklı

turquanz'ın yanlışını düzeltiyorum spot ile kaçak eşanlamlı değil. öyle olsaydı fatura kesip garanti belgesi vermezler ve üstelik mallarını adresi belli ve tabelası olan bir dükkanda satmazlardı? ekşisözlükte açıklaması şöyle:
beyaz eşya ve elektronikte ülkenin o anki ekonomik koşullarına göre tüketiciye %40-50'lere kadar indirim şeklinde yansıyan ticaret biçimi. likit paraya ihtiyacı olan yetkili bayii malını piyasa fiyatının oldukça altına spotçulara satar, fabrikaya taksitle satılmış gibi gösterir, her ay taksit tutarını fabrikaya öder

Tarih: 4 Ocak 2005, 01:00 - İp: yok
muratoz
muratoz (üye)
Ankara / Amatör

Aragornun dediği gibi, spot; tamamen olmasa da yasal sayılabilen bir ticaret anlayışıdır. Spottan alınan mal garantilidir, kaçak maldan farklıdır. Ama dersen ki üzerinde Canon, Nikon gibi bir marka yazan makine taklit olabilir mi? Mümkün değil, taklit olsa bile 10 metreden anlaşılır, işe yaramaz yani. Aynı sony discman veya motorola telefonların vs takliti olmadığı gibi.
Saygılar...

Tarih: 4 Ocak 2005, 21:52 - İp: yok
  • 1