muti
muti (üye)
Ankara / Amatör

Sony F-828 Kullanan Var Mı?

Merhabalar, 1 aydır sony f,828 kullanıyorum fakat çok sık sorunlar yaşamaya başladım, özellikle asa artınca. Makinadan; kısıtlı ışıkta fotoğraf çekmesi gibi bir beklentim vadı fakat 100 asadan sonra noise evlere şenlik.

Şu an bazı netlik sorunları da yaşıyorum; makinayı iyi bilen arkadaşlardan yardım istiyorum. Alan derinliği ve netlik konusunda kısıtlı ışık ortamında nasıl çalışabilirim amaç obje flu olmasın hareketleri yakalayabileğim. Bir de uzun bir koridoru yine sınırlı bir ışıkta
nasıl net çekerm? ön tarafta net arkada net olmlı s ayarına getirip diyaframı kısıyorum bu seferde makinanın auto fokusunda problem oluyor kafasına göre bir yeri netliyor...
[email protected]

Tarih: 30 Mart 2004, 12:18 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Koridor icin manzara konumu yada M konumunda diyaframi kisarak shutter süresini azalt manule fokusta ayarlama yapabilirsin yada Night Frame modunu kullanarak fokus yapmasini saglayabilirsin. Yada Menüden Fokus u sonsuz ayarlayabilirsin ve Fokusu merkez netlikten cikarip tüm alanda netlik yapmasini saglayarak yapabilirsin bir cok sekilde yapmak mümkün denemen gerekir. Az isikli ortamda ISO degerini yükseltmeni tavsiye etmem. 828 in en büyük kusuru yüksek ISO degerlerinde uzun süreli cekimlerde cok fazla noise olusmasi. Hatta ISO yu devamli 100 de tutarak diger ayarlarla oynayarak az isikli ortamlarda isik dengesini saglamak en iyisi. S ayarinda diyaframi kisamazsin S de zamani ayarlarsin diyafram zamana göre degisir.Tavsiyem az isikli ortamlarda A da diyaframi 2.0 da sabit tutup zamani kendisinin yapmasi. Tabiiki bu defada koridorda netlik problemi yasarsin.Diyaframi kisman gerekir ki buda uzun shutter demek cekecegin nesnelerin fazla hereketli olmamasi yada elin titreme yamamasi gerekir. Tabiiki en güzeli deneyerek makinanin özelliklerini tanimak. Ben 717 kullaniyorum 828 in farki 8 Mpiksel olmasi diger bütün fonksiyonlari hemen hemen ayni. 717 noise bakimindan biraz daha avantajli.

Tarih: 30 Mart 2004, 15:21 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili muti,

Nois sorunu asa ayarını açtıkça ccd ye giden voltajı fazlalaştırdığın için ccd nin ısınması sonucu oluşmaktadır.Henüz buna bir çözüm bulunmadı.Değişik yöntemlerle nois azaltılabiliyor örneğin Nikon d2h veya d 70 gibi o da yazılımla gerçekleşiyor.Nois e maruz kalmamak için RAW formatta çekim yapan bir makine almanı öneririm. veya makineni sürekli düşük asada tut çekime başlayacağın zaman asa ayarını arttr derim ama bu yöntem de primitif bir yaklaşım teknik bir geçerliliği yok zira bu sefer kromatik dağılıma takılırsın
Selamlar...Murat Özdemir www.burukay.co

Tarih: 31 Mart 2004, 18:43 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Sevgili Burkay F828 de RAW formatinda cekim yapabiliyor.Muti de zaten 828 kullaniyor. Sony 717 de yakaladigi basariyi 828 de basaramamis gibi görünüyor. Almanya da 12 Ayin sonuna dogru 1300 € dan satisa basladi (internet satis). Alanlarin 100 de 90 i sikayetci.Cogu aldiktan birkac gün sonra geri göndermis.Alanlar daha profesyonelce 717 den daha üstündür diye almislar.Umduklarini bulamayinca geri göndermeler cogalinca 3 ay gibi bir sürede fiyati 800 € ya düstü.(bakiniz http://www.guenstiger.de/gt/main.asp?produkt=318651 ) Hergecen günde düsüyor. Slow Shutter Noise Reduction özelligide var.Kac saniyeden itibaren aktif hale geciyor su an hatirlamiyorum. Buna ragmen yinede noise emsallerine göre cok fazla. muti ye tavsiyem az isikli ortamlarda cekim yapiyorsa ve 828 in fiyatlarinda bir makina ariyorsa Canon EOS 10 D. Su amerikan sayfasinda gördügüm kadariyla noise yok denecek kadar az.
Saygilar

Tarih: 1 Nisan 2004, 16:17 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Sevgili tolbety noise dedigimiz su uzun süreli cekimlerde fotograf üzerinde karanlik bölgelerde basit tabirle tv deki karincalanma olayi gibi bisi.noisi deneyerek ne oldugunu ögrenebilirsiniz.ayni objeyi az isikli ortamda diyafram sabit süre otomatik ( Mod A) bir ISO 100 birde ISO 400 de cekin süre otomatik oldugu icin normalde fazla fark görülmemesi lazim. ISO 400 de cektiginiz resmi PC ye aktarin ve biraz görüntüyü bozmadan büyüterek koyu bölgelerdeki noktalara dikkat edin birde ayni olayi ISO 100 le cektiginize bakin. Iste o noktaciklarin belirgin halde olmasi olayina ingilizce noise Türkce gürültü Almanca Rausch deniyor.Daha ayrintili olarak sevgili Burkay yardimci olabilir.

Selamlar

Tarih: 19 Nisan 2004, 23:58 - İp: yok
  • 1