benimm
benimm (üye)
Bursa / Amatör

Sizce Hangisi?

Fotoğraf makinası almayı düşünüyorum biraz araştırdım canon un bazı modellerinde karar kıldım.Ama hala pek emin diilim sizce hangisi A610,A620,A630,A710

Tarih: 10 Kasım 2006, 14:10 - İp: 85.***.**4.47
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Merhaba..

A610 ile A620 zaten çok iyidiler.Ancak A630 ve A640 ile çekim yapmadım aynı serinin devamı oldukları için oldukça iyi oldukları düşüncesindeyim.Bunlar zaten Canon un ileri amatör kaliteli makineleri.

Ancak A710 IS Hem Japon üretimi hemde makinenin gövdesi çok kaliteli,çok detaylı inceleme fırsatı bulamadım ancak ben onu tavsiye ediyorum A710 IS diyorum 6x optik ve IS mükemmel bir faktör.

Tarih: 10 Kasım 2006, 14:38 - İp: 85.***.**3.100
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Bencede e0s haklı A710 biraz daha artısı olan bi makina bende kompakt A610 dan A710 a terfi etmeyi düşünüyorum...

Tarih: 10 Kasım 2006, 14:59 - İp: 88.***.**2.118
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Ben olsam A640 ı tercih ederim. Ben hareketli ekranı 6x zooma değişmem. 4x ile 6x in o kadar farkedeceğini düşünmüyorum. Ayrıca A640 fotoğraf kalitesi açısından A710 dan daha iyi. Buraya tıklayarak bu farkı görmek mümkün. Ekranda makine fotoğraflarının altında bulunan "etape 3" kutucuğundaki seçenekleri değiştirerek alttaki örnek fotoğrafları değiştirme imkanı var. Burada da görülüyor ki A640 ın görüntüleri A710 a oranla daha keskin ve net. Ben A640 derim.

Tarih: 10 Kasım 2006, 15:33 - İp: 85.***.**8.34
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Mstfckr61 in verdiği linke ben de baktım ve a640'ı fotoğraf kalitesi olarak daha çok beğendim. Sayafaya tıkladığınızda "etape3" şeklinde kırmızı bir yazı göreceksiniz. Ona tıklıyorsunuz ve birçok link çıkıyor. O linklere sırayla tıklayıp bakın.. Hem a710, hem de a640 aynı pozlamalarda kıyaslanmış. a640 taki keskinlik ve canlılık açıkça farkediliyor.

Ama barby bebek fotoları var bi bölümde.. Burada a710 iso200 ile, a640 ise iso800 ile kıyaslanmış. Bu durumda a640 daha kötüymüş gibi görünse de, bilgi sahibi omayanlar yanılmasın. iso800 de foto kalite çok zordur. a710 daha iyi görünse de iso200 de olduğu içindir. a640 herşeye rağmen iso800 de az noise yapmış. Hatta bence S3'ten bile az

Benim de oyum a640 için..

Tarih: 10 Kasım 2006, 22:09 - İp: 88.***.**2.76
benimm
benimm (üye)
Bursa / Amatör

Teşekkür ederim arkadaşlar çok aydınlatıcı bilgiler verdiniz.Özellikle şu fotoğraf kıyaslaması A640 a ağırlık kazandırdı, peki bu yazdığım modeller arasında sizin bildiğiniz artı ve eksi özellikler nelerdir.Ve makinayı satın alıp kullanmaya başladığımda bu artı ve eksi özellikler ne derece etkili olur örnek lcd ekranın hareketli olması mesela vs... tabi bunun gibi yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...(bide şimdi tekrar baktımda dikkatimi çekti neden A640 daha eski model olmasına rağmen A710 dan daha pahalı bu sitede neden acaba?)

#benimm' tarafından 11.11.2006 02:12:19 tarihinde düzenlendi.

#benimm' tarafından 11.11.2006 02:13:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2006, 01:16 - İp: 81.***.**1.146
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

benimm merhaba. Öncelikle şunu ifade edeyim. A640 A710 dan eski bi model değil. Hatta Canon bu modelleri (A630, A640, A710 IS)aynı gün duyurdu. İstersen buraya tıklayarak görebilirsin. İki makine arasında aslında teknik anlamda çok bariz farklar yok. Ancak A640 daha büyük sensörlere sahip olduğundan daha net fotoğraflar üretiyor. Bunun dışında A710 6x optik zooma sahip. A640 ise 4x sunabiliyor. Benim açımdan bu çok önemli bir fark değil. A640 10 MP. Dolayısıyla A2 boyutunda baskı alman mümkün. A710 ise 7 MP. Ancak A710 daha hafif. Bu da bi artı özellik. Ama A640 ın pil ömrü acayiptir. Al bi takım GP 2700. Tak makineye habire çek. Ne zaman şarj ettiğini unutursun valla. Ancaaaaak, şunu ifade edeyim ki hareketli ekran gerçekten çok büyük kolaylık. Ben daha önce hareketsiz ekranlı bi kamera kullanıyordum, bu nedenle hareketli ekranın nimetlerinden habersizdim ve bana biraz anlamsız gibi geliyordu. Şimdi bi A610 sahibiyim. Hareketli ekrana acayip alıştım. Artık istesem de hareketsiz ekranlı bi modeli çok zor alırım gibime geliyor. Örneğin Fujinin son çıkardığı S6500 ü çok beğeniyorum ama hareketli ekranı yok. Sırf o yüzden soğuyorum makineden. Panctom mesela hareketsiz ekranlı bi makine aldı. Eğer daha önce hareketli ekranlı bi makine kullansa eminim o makineyi çok zor alırdı. Şimdi hareketli ekran ne işe yarar biraz anlatayım sana. Örneğin yerdeki bi cismi (çiçeği, böceği ya da başka bişeyi ) çekeceksin. Epğilmene, yere yatmana falan hiç gerek yok. Kamerayı yere indir ekranı kendine çevir, kadrajı ayarla ve çek. Çok basit. Veya bi konserdesin. Önün acayip kalabalık ve sanatçının fotoğrafını çekmek istiyorsun. Kamerayı kaldırabildiğin kadar yukarı kaldır. Ekranı kendine çevir, kadrajı seç ve deklanşöre bas. Süper bi olay. Eğer hareketli ekranın yoksa bunları yapamazsın. Bir de Canon'un ekranları kapanabiliyor. Bu da ekranın çanta içinde veya başka yerde çizilmesini önlüyor. Bu da güzel bi olay.
Kısacası hereketli ekran önemli bi özellik. Benim için de maalesef vazgeçilmez oldu. Artık hareketsiz ekranlı bi makine alamayacağım galiba. Kaldık CANON'un eline. Amma da uzun yazdım. Selamlar..

#mstfckr61' tarafından 11.11.2006 11:38:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2006, 11:23 - İp: 85.***.**8.34
benimm
benimm (üye)
Bursa / Amatör

Ayrıntılı açıklamaların için çok teşekkürler mstfckr61 kararım A640 tan yana oldu ama Bursa da biraz araştırdım bu makinayı bulamadım ayrıca bulsam bile fiyatlar çok uçmuş A620 ye bile 860ytl çekiyolar bakalım internetten araştırıyorum ama onlarda ne kadar güvenilir o tartışılır tabi...

#benimm' tarafından 12.11.2006 22:30:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Kasım 2006, 22:05 - İp: 88.***.**4.244
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

Benimm Eger gercekten makina almak konusunda kararliysan sana yurt disindan yanlizca 1 adet getirebilirim(araligin ilk haftasi gibi)Secim konusundaysa kesinlikle A640 diyorum
(her pikselin hakkini veriyor ve 2.5 lik flip LCD harika)
Ama keske DSLR like bridge bir kamera tercih etseydin!!!

Tarih: 15 Kasım 2006, 19:52 - İp: 218.***.**8.52
benimm
benimm (üye)
Bursa / Amatör

Merhaba REELMASTER ilgin için teşekkürler.Yurtdışından makina getirtebilirim diye yazmışsın peki fiyat konusunda bilgin varmı acaba bide cahilliğimi maruz gör lütfen DSLR like bridge kamera ne anlama geliyor.Ben amatör bi kullanıcıyım şu an ilerde nolur bilemem o yüzden araştırdım sizlerin tavsiyelerinizdende çok faydalandım tabi A640 ta kara kıldım.Ama yinede şu DSLR like bridge ne demek açıklarsan sevinirim görüşmek üzere...

Tarih: 15 Kasım 2006, 20:27 - İp: 85.***.**1.93
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili benim Bridge yani KOPRU kameralar adindanda anlasilacagi gibi compact digital kameralarla DSLR (digital single-lens reflex camera )lar arasinda bagimsiz bir guruptur.Bridge kameralar ergonomi,boyut ,fonksiyonellik ve kullanim bakimindan DSLR kameralarla ayni ozellikleri tasimakla birlikte (onun icin SLR Like yani DSLR benzeri olarak adlandirilirlar)DSLR makinalardaki mekanik prensiple calismazlar(yani ayna ve reflex:yansitma ozellikleri yoktur)
kullandiklari sensorlerde DSLR makinalara oranla 4 kata kadar daha ufaktir.Kullandiklari ufak sensorler ve objectif kalitelerine bagli olarak ozellikle isigin yetersiz oldugu ve yuksek ISO (isiga duyarlilik,hassasiyet)gerektiren cekimlerde goruntu kalitesini kaybederler!(Fuji F30 ve 31fd bu konuda DSLR ye en yakin kaliteyi sunan compactlardir)Bununla beraber sabit objektifleri sayesinde DSLR makinalarin 3 hatta 4 ayri objektif tasiyarak sagliya bilecekleri genis aci-tele araligini (genelde 35-420mm veya 36-432mm )standart sunarlar Ornegin Panasonic fz50 Exstra optik zoom la 35mm-749mm ye olanak tanir ki ayni araligi DSLR makinada sagliyabilmek icin 4ayri objectif tasiman , uygun objektifi sokup takman,bu arada makinayi dis etkenler toz veya rutubetten koruman,yaninda 3 kilo fazladan agirlik olmasi birde ustune ustluk binlerce dolari gozden cikarman gerekir!Diger taraftan compact cameralar la kiyaslandiginda bridge kameralar kullaniciya full manuel modlariyla daha profesyonel cekimler yapma ve gercek fotografciliga bir adim daha yakin olma sansi tanirlar.Ama compact kameralar gibi cantada yada belde tasinamazlar (ultra compact lar icin gomlek cebi bile yeterli).Yani ileri amator veya ilk adim profesyonel kameralardir .Ornegin Panasonic Lumix DMC-FZ50, Fujifilm FinePix S9600, Kodak EasyShare P880, Sony DSC-R1, veya Sigma DP1 gibi. Nikon Canon ve Olimpus stratejik bir kararla 2005 yili itibariyle Bridge kamera uretimine son vermis ve yeni compact serilerinde RAW format cekim ozelligini kaldirmislardir cunku Bridge kamaralar yuzunden DSLR satislari %40 dusmustur.Inaniyorumki Bugun gelisen orneklerinde goruldugu gibi Bridge kameralar gelecekteki isimleri EVIL (Seytan) olarak degisecek ve (Electronic Viewfinder Interchangeable Lens cameras)olarak
DSLR kameralari tarihe gomuceklerdir.
YARARLANILAN KAYNAKLAR:dpreview 'wikipedia'digital's world.

Tarih: 16 Kasım 2006, 01:50 - İp: 218.***.**9.115