mehce2
mehce2 (üye)
Tekirdağ / Meraklı

Sevgili Panctom...

Ben bir dfm satın almak istiyorum görüntü kalitesi yanında video da izlenebilir olsun istiyorum video formatı olarak mpeg4 ve avi formatı gündemde. Sen ve bu konuda bilgili diğer arkadaşlar; bunların arasında karşılaştırma yapabilirmisiniz hangi makinalar dersen kodak c 643 ile samsung digimax s500 s600 arasında kararsızım makro mesafesi açısından samsunglar iyi ama avi çekim yapıyor kodak makrosu daha kötü ama mpeg4 çekim yapıyor bana 5 mp yeterli nedersiniz fikirlerinizi yazarsanız sevinirim teşekkürler

Tarih: 10 Ekim 2006, 22:54 - İp: 212.***.**4.211
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sevgili Mehce; hemfikir olduğumuz bir konu var.Herkesin de öyledir mutlaka.. 5 veya 6 mp yeter de artar bile.. Hatta sitede bazı arkadaşlarımızın 3.2 mplik makina ile çektiği resim örnekleri var,harika..

Kardeş, öncelikle şunu soracağım:
Bunlar senin kesin adayların mı? Yani iyi taradın mı her modeli.. Eğer bunlar kesin adaylarım diyorsan, bunların içinde en önereceğim model c643.. Fakat hatırladığım kadarıyla c643 te manuel çekim yok galiba.. Yani, makina üzerinde değişik otomatik çekim modları var. (manzara, portre, gece manzarası, hayvanlar ve çocuk vs.) Bu modlarından seçip, çekiyorsun.Makina kendi ayarlarıyla o ortama göre pozlama yapıyor. Eğer istediğin bu şekilde ise c643 sana yeter de artar bile.. Ama manuel, yani kendi ayarların ve yeteneğinle resim çekmek istersen, farklı modellere yönlenmelisin.

Bir de en fazla kaç liralık makina alacaksın bilmiyorum..

Tarih: 10 Ekim 2006, 23:10 - İp: 88.***.**0.42
mehce2
mehce2 (üye)
Tekirdağ / Meraklı

Sevgili panctom
350 ytl civarı uygun
Sen şimdi büyük makinalar önereceksin biliyorum ama ben hani analog makinadan film yıkatma derdinden kurtulayım bide cep telefonundan daha kaliteli anı videoları kaydedeyim diyorum çok araştırdım keseme uygun bunları buldum öyle iddialı fotolar çekmek düşüncesinde değilim hafif olsun istiyorum
ayrıca avi mpeg4 arasında fark nedir biliyorsan cevap bekliyorum c 643 zaten favorimdi ama avi formatlı video daha iyi olur diye biliyorum o yüzden samsunglar kafamı karıştırdı birde özelliklerde kodakta iso oranıo için auto diyor samsungda auto 100 200 400 diyor bu iso ayarı manuel yapılabilir anlamına mı gelir ama öncelik video kalitesi açısından değerlendirirsen sevinirim teşekkürler

Tarih: 10 Ekim 2006, 23:28 - İp: 212.***.**4.211
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Kardeşim;

Avi formatı daha kalitelidir. Çünkü sıkıştırma yapmaz, ham görüntü atar! Ve bu yüzden görüntü biraz daha net ve canlıdır. Mpeg4 sıkıştırma yaptığı için kaliteden biraz taviz verir. Ama kesinlikle mpeg4 te kötü değildir. Arada biraz fark vardır. Avi formatıyla, 1 gb hafıza kartına, makina modeline göre 8 ila 12 dakika civarı kayıt yaparsın. 2 gb hafıza kartına da 2 kat daha fazla..

c643 modelinde, iso değerini kendin seçemezsin. Makina otomatik seçer. Bu da bazen iyi, bazen vasat sonuç verebilir, kesin birşey diyemem. Samsung modellerini hiç incelemedim.Çünkü çok popüler değil.. Ama bu demek değildir ki, samsung yetersiz! Bir bakmak lazım. Bazen hiç umulmadık bir marka ve model, iyi neticeler verebilir. Ben olympus sp500 de bu beklemediğim kaliteyi görmüştüm çünkü..

Bir de 350 ytl civarı makina aramak, biraz, dar alanda futbol oynamaya benzer. Tabii sana yetebilecek modeller vardır mutlaka.. Sen en başta şunu söyle.. Otomatik ayarlamalı makine yeterli mi sana? yoksa "kendi ayarımı kendim yapıcam" mı diyorsun?

Tarih: 11 Ekim 2006, 00:17 - İp: 88.***.**0.42
mehce2
mehce2 (üye)
Tekirdağ / Meraklı

Dedimya bu konuda bilgisizim filmli makina yı özel günlerde anı ölümsüzleştirmek istediğim zamanlarda kullanıyordum dfm ile anları hareketli çekme imkanına da kavuşacağım film tab ve yıkama parasından kurtulacağım bilgisayar veya cd de saklayacağım çok fazla manuel ayar kullanacağımı düşünmüyorum yani sanatsal değeri olan fotolar çekmek 2. hatta 3. planda ama yinede bu manuıel ayarları yapabileceğim (video kaydı iyi) uygun fiyatlı bir makina ne önerirsin? birde onları inceleyeyim samsungun incelemesini bulabileceğimiz bir yer varmı?

Tarih: 11 Ekim 2006, 00:45 - İp: 212.***.**4.211
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Senin için bir araştıracağım kardeş..

Tarih: 11 Ekim 2006, 01:39 - İp: 88.***.**0.42
mehce2
mehce2 (üye)
Tekirdağ / Meraklı

teşekkürler dostum cevabını bekliyorum nasipse 12 veya 13 ekimde alacağım dfm yi malum bayrama yetişsin memlekete gideceğiz

Tarih: 11 Ekim 2006, 02:38 - İp: 212.***.**4.211
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sevgili mehce kardeşim..

Bu konuda bana danıştığın için teşekkürler öncelikle.. Ben de bir sorumluluk üstlendiğimin farkında olarak sana yardımcı olmaya çalıştım. Alacağın makina benim sorumluluğum olacağı için, dikkat ettim.

Bana yazdığın vasıflara göre, manuel makina istemiyorsun, zaten seni aşar gördüğüm kadarıyla..

Bu durumda kodak c643 sana çok çok yetecektir. Fotoğraf kalitesi gayet güzel.. Kullanımı çok kolay.. Menüsü türkçe.. Diğer makinelere oranla, 1 gb hafıza kartına daha uzun süreli video çeker. Kodakta renk olayı çok güzel ve sıcaktır.

Ben sana bu makinayı öneririm.. İncelemem sonucu, kendi fikrimce gayet iyi olduğu kanaatine vardım. Yani senin istediklerini düşünürsek, fazlasını bile verir sana kodak c643..

Tarih: 12 Ekim 2006, 00:52 - İp: 88.***.**0.41
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Yine bir sorun olursa bana, buradayım..

Tarih: 12 Ekim 2006, 00:57 - İp: 88.***.**0.41
mehce2
mehce2 (üye)
Tekirdağ / Meraklı

Dostum yardımöların için teşekkürler iyi çalışmalar

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:09 - İp: 85.***.**6.3
  • 1