metalik
metalik (üye)
Ankara / Amatör

Sensör Boyutu?

arkadaşlar sensör boyutları farklı olunca makinanın boyutlarıdamı farklı oluyor? yada bir sınır değerler arasındamı bu sensörler? compactlarda objektifle veya makinan buyukluğu ile mi alakalı? giitiçe buyumektede makinalar ondan soruyorum bir bilgim yok..

Tarih: 17 Ocak 2006, 18:47 - İp: yok
metalik
metalik (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar cevap gelmeyince araştırdım bari bakıp geçen 50 kişiye faydası olsun diye kendim cevaplayım...

Önemli olan makinain sensorunun kaç mp olduğu değil, sensorun fiziksel boyutudur. Şu anda 8 mp fotoğraf makinaları var, ancak yine de 4 mp Canon 1D nin resim kalitesine ulaşamıyorlar (nedenini aşağıdaki rakamlarda göreceksiniz).. Küçük sensöre fazla mp sıkıştırmak ışığı algılayan pixellerin boyutunun küçülmesine neden oluyor ve fiziksel bu küçüklük de direk olarak resim kalitesine etki ediyor. Yani her bir pixel'in ışığa duyarlı alanı küçülüyor. Sony f828 ilk çıktığında resim kalitesi bayağı tartışılmıştı bu nedenden.. Aşağıda bazı fotoğraf makinalarının sensor büyüklükleri ve pixellerin ışığa duyarlı alanları görülüyor. Burada Canon EOS 1D nin sensor alanına dikkatinizi çekerim. Fotoğraf makinası 4 megapiksel olmasına rağmen listedeki bütün makinalardan daha yüksek fotoğraf kalitesine sahip olduğu söyleniyor.

Model Çözünürlük Sensor Boyutu Pixel Alanı
Sony F717 5 mp 8.8 x 6.6 mm 11.6 µm²
Sony F828 8 mp 8.8 x 6.6 mm 7.3 µm²
Canon EOS 300d 6.3 mp 22.7 x 15.1 mm 54.8 µm²
Nikon D100 6.1 mp 23.7 x 15.6 mm 60.8 µm²
Canon EOS 1D 4 mp 27.0 x 17.8mm 116.6 µm²
Canon EOS 1Ds 11 mp 35.8 x 23.8 mm 77.4 µm²
(Full frame, 35 mm ile ayni) 77.4 µm²

BY www.melihozbek.com

Tarih: 21 Ocak 2006, 20:01 - İp: 212.***.**0.168
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Şimdi arkadaş sen bu olayı sadece kompakt makineler için mi öğrenmek istiyorsun yoksa d-slr ler için mi?

soruyorum çünkü ikisi içinde etkileri farklı oluyor.

Verdiğin örnekteki makinelerin çoğu d-slr, ama konu kompakt dfm' de, bu yüzden ben iki ihtimale göre ayrı cevap yazmaya çalışacağım.

sensör boyutu değişince makinanın boyutununda büyümesi kompakt makineler için bence pekte olası değil, çünkü bir sensörün boyutu kompaktlarda 8.8 x 6.6 mm gibi bir alan kaplıyor ki bu da bir makinanın boyutları göz önüne alındığında hiçte önemsenmeyecek bir değer.

Ayrıca kompakt makinaların giderek büyüdüğünü söylemişsin ?? Bence bu pekte doğru olmayabilir, çünkü son zamanlarda çıkan makineler gerek en, gerek boy olarak küçülmeye başladılar, kreti kartı büyüklüğünde üretilen,her mağazanın vitrinlerini süsleyen makineler hiç dikkatini çekmedi mi?

D-Slr ler içinse benim bildiğim kadarıyla farklı sensör büyüklüğüne sahip olan makinalarda bile aynı objektifler kullanılabilir.

D-slr lerde sensor büyüklüğü seninde yazdığın gibi bir kompact makinadan oldukça daha büyük oluyor ama bence bu sensör boyutu olayı yine bir d-slr makinanın boyunu etkilemez, en azından öyle aman aman etkilemez.

Umarım açıklayıcı olmuştur, ve umarım bir yanlışım yoktur.

Belki daha bilgili arkadaşlar doyurucu bir açıklama yaparlar bize...

Tarih: 21 Ocak 2006, 22:31 - İp: 81.***.**8.254
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Türkçesi

İngilizcesi

Geç yanıt için özür...

Tarih: 22 Ocak 2006, 14:29 - İp: 85.***.**0.169
metalik
metalik (üye)
Ankara / Amatör

sayın Crussor ve Ozzyalp verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Crussor bencede yorumun mantıklı geldi.makinamı aldım.iki compact makina yaklaşık aynı fiyata farklı sensör boyutunda olunca çok onemlimi diye düşünmüştüm sorum bundandı..iyi çekimler..

Tarih: 22 Ocak 2006, 14:52 - İp: 85.***.**5.34
edemirci
edemirci (üye)
Denizli / Profesyonel Fotoğrafçı

sevgili metalik belkide görmüşsündür ama istersen şu linke bir tıkla...
39 MegaPixellik sensor

Tarih: 24 Ocak 2006, 01:59 - İp: 85.***.**5.58
  • 1