alitayfuni
alitayfuni (üye)
İstanbul / Amatör

Panasonicfz 50 Nasıl?kafam Karışık!

herkese selamlar saygılar;
fotoğrafçılığa yeni başlıyacağım ve kötü bir makina ile başlamak istemiyorum.1200ytl'e kadar iyi bir makina almak istiyorum.Fotoğrafçı bir arkadaşım panasonic FZ50'yi tavsiye etti.yaklaşık üç-dört aydır bir çok makineyi incelemeye çalışyorum aama kafam gittikçe karışıyor.panasonic FZ50,sony cybershot HSC5 kıyaslayabilecek veya diğer önerebileceğiniz makinalar varsa çok sevinirim..
TEŞEKKÜRLER..

Tarih: 9 Temmuz 2007, 14:55 - İp: 85.***.**4.255
glory35
glory35 (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

DSLR düşünmüyorsan FZ50 diyebilirim.Dizayn olarak DSLRlike yani digital slr gibi yapmışlar.farkı sadece sabit objektif.düğün fotoğrafçısı olarak 3 aydır kullanıyoırum çok memnunum.

Tarih: 11 Temmuz 2007, 15:07 - İp: 85.***.**0.166
ca_non
ca_non (üye)
Ankara / Meraklı

fz 50 ile h5 kıyaslanamaz bile.....
like istiyorsan fz 50 tabiki...
sensör boyu... daha fazla manuel kullanım imkanı... havası... sağlamlığı.....

ama aynı fiyata hatta daha ucuza slr makinelerde olduğunu unutma....

Tarih: 11 Temmuz 2007, 18:14 - İp: 77.***.**4.51
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Fz 50 nin kesin olarak üstün olduğu birkaç makina söyleyeyim sana,

Sony h5 - h7
Canon S3-S5

Sony ve Canon satıcılarına ayıp olacak ama hem paranız varsa ve fotoğraf yeni başlıyorsanız,yani dSLR kullanmak zorunuza gidecekse Fz50 yi alabilirsiniz derim.

Bunun dışında

Fuji 9600 Fuji 6500fd modellerini de önermeden edemeyecğim.

Bir de ufak olup da çok yii çekimler yapabilenler de vardır Canon G7 , Panasonic Tz2 -Tz3 gibi.

İyi araştırın,ihtiyaçlarınızı belirleyin ona göre alın.Fz50 ise sizi kesinlikle tatmin edecek özelliklere sahiptir.

Tarih: 11 Temmuz 2007, 21:50 - İp: 85.***.**8.198
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

Eger FZ50 ALMAYA KARAR VERIRSEN YARDIMCI OLABILIRIM.

Tarih: 12 Temmuz 2007, 15:20 - İp: 85.***.**7.253
ali48
ali48 (üye)
Muğla / Amatör

slm 5-6ay önce fz50 aldım. öğretmenim. canon alacağım için satıyorum düşünürsen [email protected]

Tarih: 13 Temmuz 2007, 01:33 - İp: 88.***.**0.167
alitayfuni
alitayfuni (üye)
İstanbul / Amatör

hocam madem kullandın bana da tavsiye eder misin?ben biraz anlatayım da belki başka hayır severlerde çıkar

ama başka şeyler daha sormak istiyorum.Beni biraz aydınlatırsan iyi olur.

fotoğrafçılığa yeni başlayacak olan birisiyim(aynı zamanda bilgisayar okuyorum)foto programları üzerinde uzmanlaşmayı düşünüyorum..
ilk olarak dslr-like makinelerle başlamak istedim.çünkü dslr ile başlarsam verim alamayıp küsmeyeyim diye.kendimi geliştirdikten sonra, gerçekten "ha" tamam artık piştim dedikten sonra dslr ye geçmek istiyorum.
ben her türlü fotoyu severim.incelerim kısacası fotoğrafçılığı da sewerim normal olarak. ailemin fotolarını da iyibir şekilde çekmek isterim manzara fotolarına bayılırım.makro da çekmek isterim(dieciksinizki sen çok şey istiyosun en önemlisi VERECEĞİM PARA BOŞUNA GİTMESİN YANİİ..

FZ50 için herkes iyi makine diyor ama düşük iso larda bile zorlanıyor da diyolar.
lensi iyi diyolar.dpreview iyi olarak puan vermiş.
Sony dsc H9için iyi diolar çok özelliği var diolar (zoom+lcd...)oyuncak gibi eğlenceli falan diolar ama foto kalitesi olarak çok kötüymüş diye konuşuluyor,sonra biri çıkıp çok iiyi diyor biraz dengesiz bir makine mi??yoksa çekene mi bağlıı??

son olarak ta;Fuji S6500fd var;bu makineyede iyi diyolar.face detection ı var makinenin,aama bunda da görüntü sabitleyici yok.ama kimisi dioki:bazı özellikleriyle üstünden geliyo falan,kimiside görüntü sabitleyici çok önemli(ıs olmayan makine işe yaramaz diolar)
yeni başlayan biri olarak bende titreme olur die düşünüyorum.Veya o dezavantajı kapatamam yani.
Anlayacağınız şu sıralar kafayı yemek üzereyim .
detaylı olarak bana biri yardım etsin
mesela FZ50in video çekmi nasıldı?veya manzara fotolarında H9 çok mu kötü fz 50 çok mu iyi gerçekten ?fujinin IS olayının eksikliği çok mu önemli?

Tarih: 14 Temmuz 2007, 00:02 - İp: 85.***.**1.72
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

Alitayfuni,
Arkadasim bizler ne dersek diyelim sen yinede dpreview veya benzeri konunun uzmani sitelerin goruslerini dikkate alarak ise baslamakla en iyisini yapmissin.Bilincli yaklasimindan dolayi tebrik ederim.Ancak kullanici olarak yardimci olmaya calisan arkadaslar(ben de dahil olmak uzere)istemiyerekte olsa hatali yonlendirmelerde bulunabiliriz!Buda gayet dogal bir olgu aslinda.Ornegin 10 kisiye en iyi araba hangisi diye sorsan bircok farkli gorus ortaya cikar.Hayati boyunca Ferrarinin birakin direksiyonuna oturmayi, icinde yolculuk bile yapmamis bircok kisi neden nicin hic dusunmeden ferra ri en iyi araba diye atlar ortaya.Oncelikle S6500 ile DSC H5 arasinda bir kiyaslama yapmak uygun olabilir.Ama isin icine FZ50 yi soktugunda bence kulvara H9 ve S9600 girebilir.H9 ile FZ50 kiyaslamasini dpreview da gayet iyi analiz edebilirsin http://www.dpreview.com/reviews/SonyH9/page15.asp buna gore 200 isoya kadar FZ50 400 iso ve sonrasindaysa H9 burun farkiyla onde gibi(bana sorarsan al birini vur otekine)Fuji bu konuda cok daha temiz sonuclar uretiyor.Ama image stabileser ozelligi olmadigi icin ya tripodla manzara cekimi yapmalisin yada isoyu 800 ve uzeri degerlerde tutmalisin.Bu nedemek simdi dersen?Evet fuji 800 isoda bile sony veya FZ50 nin 200 isodaki kalitesi kadar iyi sonuc verebilir diyelim ama sen zaten FZ50 veya H9 da 200 isoda Shutter speedi dusuk tutarak istedigin isik oranini yakaliyabilirsin ama bunu Fujide yapma sansin yok.Fujide anti blur ozelligini devreye sokmak otomatikman Iso yu tavana vurmak demektir.
Fazla uzatmadan sunu soyliyebilirim:
Eger tripod kullanarak manzara veya portre(modelin sabit olmasi sartiyla) fotografi cekicem diyorsan en iyi secim S9600
Eger buyuk LCD'li 8mp de 465mm zoom kapasiteli kiyasla daha hafif ve kompakt,eglencelikten oteye anlami olmayan gece cekimi ozelligine sahip ,isik dagilimi,kose keskinligi ve mor sacak problemleri disinda,ortalamanin uzerinde bir makina istiyorsan H9
NR ozelligi en dusuk konumda tuttugun ve 200 isonun uzerine cikmadigin surece her kosulda harika sonuclar alabilecegin 8mp de 469mm zoom kapasiteli detayciligi ve keskinligiyle harika bir objektifi ve mukemmel bir kasasi olsun diyorsan
FZ50 YI TAVSIYE EDERIM.
iso konusundada RAW formatta cekim yaptigin taktirde 1600 isoda bile cok iyi baski sonucu alabilirsin hic kafana takma.

Tarih: 14 Temmuz 2007, 03:20 - İp: 85.***.**7.253
  • 1