ozguradam
ozguradam (üye)
Bingöl / Amatör

Olymus C-8080

arkadaşlar,
forumları 1 aydan fazladır takip ediyorum.bende bir dijital fotoğraf makinesi almaya

niyetliyim.3 senedir bir analog slr makine kullanıyorum,artık dijitale geçmek lazım.ben bir

tanıdık satıcıdan 740€'a olympus c-8080 almayı düşünüyordum(garantili ve kdv dahil)yalnız

nedense forumlarda bu makinayla ilgili tatmin edici bir bilgi(eleştiri) bulamadım.oysa bu

makinenin birkaç yerden ödül aldığını duymuştum.en son chip dergisi bir yerden ödül aldığını

yazmıştı,yanılmıyorsam bir dergide(yabancı) de bestbuy seçilmişti.benim bildiğim olympusun

kullandığı lenslerde çok iyi.ayrıca steves-digicamda da kendi alanında 2. idi(fiyatı minolta

dimage a2'ye(1.) göre daha ucuz).yalnız ingilizcem iyi olmadığı olmadığı için(kahretsin bunu

söylerken vicdan azabı cekiyorum,zamanında ihmal ettik,sen gel 4 yıl anadolu lisesi,3 yılda

kolej oku ama sonuç sıfır)ingilizce forumlardan faydalanamıyorum.yani servis sorunu dışında

bu makine nasıl bir makine,alacağım fiyata alternatifi varmı?.mesela bu makinenin 'noise'i

nasıl.a3 kagıdına çok iyi baskı alabilirmiyim,macrosu yeterlimi.2.eli çok mu ucuz olur?

ayrıca eğer bu yazdıklarımı dadanagast ve murat beyler okursa onlara diyorumki''vallahi

param olursa d70 alırım ama param bu''ona göre yazın(gerçi siz 20d lere uçmuşsunuz,sonunuz

hayrola)

#ozguradam' tarafından 24.11.2004 00:39:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Kasım 2004, 23:10 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

c-8080 diğer 8mp lik makinelerle yapılan karşılaştırmalarda en yüksek puanı alan modeldi dolayısıyla rahatlıkla alabilirsiniz
(karşılaştırldığı modeller f828/8700/pro1)

Tarih: 23 Kasım 2004, 02:58 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

dadanagast bak meşhur olmuşuz d-70 deyince herkes bizi anıyorr
öncelikle sana şunu söyliyeyim makinanın kasası çok sağlam yerden yere at bir şey olmaz..çekim kalitesi de çok iyi tek eksik yanı menüsünün karışık olması macrosu falan iyi baskı olayını bilmiyorum 2.el olayındada bir fikrim yok...
iyide 740 euro d-70 fiyatına yakın haberin olsun ona göre seçim yap aşağı-yukarı 350-400 milyon biriktirdimi d-70 i alırsın(ABD fiyatına göre toplam fiyat:1100 dolar civarı)

Tarih: 23 Kasım 2004, 20:33 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili özgüradam,
Adınla bin yaşa!Özgürlüğün daim; makinende panasonic dmc fz 20 olsun...

Tarih: 30 Kasım 2004, 22:41 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gormez miyim murat, herkes bizi taniyor valla.. d70 sagolsun..

.............

sonumuz hayrolsun valla ozguradam.. insallah diyorum daha otelere de ucmayiz ondan en cok korkuyorum..

..

ozguradam ben bayagi uzun sureden beri arastirmalar yaptigimdan artik bu konuda kendime gore hangisi iyidir hangisi kotudur kararlari aldim..

eger bugun bahsettigin fiyatlardan bir makine bakiyor olsaydim; uc secenek olurdu karsimda.. ilki olympus 8080, ikincisi canon G6, ucuncusu ise panasonic FZ20..

bu makinelerden 8080'nin ve fz20'nin heryerde tam not verildigini cok iyi biliyorum.. G6'e ise bir kere 4 yildiz verildigini gordum.. ama bence ozellikleri itibariyle yine de 5 yildiz bir makine..

aralarinda en guzel fotografi G6 aliyor.. en kaliteli govde ve ele oturan model 8080.. en fazla zoom da fz20'de..

hangisini alsan bence hata yapmis olmayacaksin.. senin icin ahngi ozellik onemli ise onu sec..

ben hangisini mi secerdim?

..........

8080 sanirim.

Tarih: 30 Kasım 2004, 23:18 - İp: yok
sayginm
sayginm (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba özgür adam. 8080 yazısını göeünce direk daldım foruma.. çok özledim makinemi.. sana kesinlikle tavsiye ederim. ben aldım aylarca kullandım ve sattım. sattım çünkü 10D aldım o yüzden sattım.. alırken bende çok araştırmıştım ve kararımı 8080den yana kullandım iyiki de kullanmışım.. bir kere magnezyum gövdesi var çok sağlam.. lens kalitesi diğer 8mp lik makinelere göre daha iyi. onlardan daha az optik zooma sahip ama kesinlikle daha kaliteli çekimler yapıyor. otomatik netlemsi de çok güzel(kompakt makinelere göre) pro1 odaklıcam diye çalışırken olympus fotoyu çekmiş oluyor. eline alınca güven duygusu geliyr. servis olarak tam bir şey söyliyemem çünkü en ufak bi pürüz çıkarmadı bana. bir kere bile tık demedi. ve pil ömrüde çok iyi hatta en iyi diyebilirim. www.dpreview.com da araştır bak orada en iyi pil ömrüne sahip makine 8080. kesinlikle tavsiyemdir. ve açısı çok geniş ve gemiş açıda distorsion'u yok. en iyi geniş açıya sahip makine bence. merak ettiğin başka bir şey varsa sorabilirsin. a3 demişsin. a3'ü aşman lazım derim onun için a2 desen düşünürüm A3'e çıardım bir kaç adet şu anda duvarlarımı süslüyor

Tarih: 1 Aralık 2004, 01:13 - İp: yok
ozguradam
ozguradam (üye)
Bingöl / Amatör

sevgili burkay,iltifatın ve bu konuda bana yardımcı oldugun için çok çok sağol.sizinde önerilerinizle şu anki favorim panasonicfz20.yalnız bu makineyle ilgili fotokritikte bir kaç forum okudum.forumlarda begeniliyor ama yinede tercih edilmiyor(8mplilere göre).ayrıca sitede bu işi bilen birisi(yanılmıyorsam sitenin yapımcılarından nicki''mert'')fotograf makinesini kullanmış ve bazı özelliklerinden hiç memnun değil.özellikle karanlıkta çok kötü çektiğini söylüyor ve bu yüzden kesinlike tavsiye etmiyor.ayrıca bu makinenin türkiyedeki en uygun fiyatı ne kadar acaba?ve hakikaten sizce c-8080 den iyimi?bir kaç link vereyim isterseniz bir bakın
http://www.fotokritik.com/forum_goster.php?konu_id=5841
http://www.fotokritik.com/forum_goster.php?konu_id=6328

ayrıca murat856,dadanagast,kobra ve sayginme bilgilendirdikleri için çok teşekkür ederim.

#ozguradam' tarafından 01.12.2004 16:10:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2004, 15:28 - İp: yok
ozguradam
ozguradam (üye)
Bingöl / Amatör

sevgili sayginm,eğer tekrar c-8080 e dönersem sana bir kaç şey daha sorabilirim.şimdiden sagol

Tarih: 1 Aralık 2004, 16:13 - İp: yok
  • 1