saltan
saltan (üye)
Kocaeli / Amatör

Minolta A200

arkadaşlar sizce nasıl bir makina? neden türkiyede satılmıyor?
panasonic fz20 veya canon s2 almayı düşünürken karşıma cıktı
sizce almalımıyım ben amator sayılırım yardım lütfenn

Tarih: 11 Haziran 2005, 11:17 - İp: yok
shai hulud
shai hulud (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.netfotograf.com/forum/msgdetail.asp?msg_id=3653

#shai hulud' tarafından 11.06.2005 12:56:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Haziran 2005, 12:45 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bir sure FZ 20, Nikon 8700 ve Canon Pro1 kullandiktan sonra sonunda Minolta A200`e gectim.
Goruntu kalitesi, cozunurluk, renk tonlari (ozellikle insan teni) konusunda cok basarili. Sayisiz ozelligi olmasina ramen kullanimi kolay. DSLR ile yaptigim cekimleri saymazsak, Doga fotografi ve insan cekimlerinde en iyi sonucu A200le aldim.
Turkiye`de suru psikolojisi ve dagitici firmanin beceriksizligi yuzunden hakettigi yeri bulamamis bir model.

FZ 20 de 5MPler arasinda su ana kadar en basarilisi.
S2`yi denemedim ama kucuk sensor kullanmasi, RAW-TIFF formatinda cekememesi, focus ring bulunmamasi ve harici flash takilamamasi dezavantaj. (niye bu ozellikleri de koymazlar anlamiyorum- sanirim bunlari isteyenlere bir ust siniftaki makinayi satmak icin)

Asagidaki linklerde Min A200 ve FZ 20`ye ait test cekimleri var. goruntuleri buyutup (ozellikle kucuk detaylarin-ince yazilarin oldugu yerleri) kiyaslarsan buyuk sensor ve 8MP farkini gorebilirsin. Saygilar

http://www.photoworld2.de/photoworld/bilddatenbank/portal/tests/test-237/minolta_a200_test.jpg

http://www.photoworld2.de/photoworld/bilddatenbank/portal/tests/test-228/panasonic_z20_test.JPG

Tarih: 11 Haziran 2005, 14:07 - İp: yok
saltan
saltan (üye)
Kocaeli / Amatör

fotoman merhaba
bu urunu almalımıyım sence ben amatorum ayrıca
almanyadan alıcam 550 euro civarı
arıza anında burdaki servislere başvurabilrmiyim
doğa fotoğrafları ve siyah beyaz çekim için a200 mü yoksa fz20 şimdiden çok teşekkürler

Tarih: 12 Haziran 2005, 11:53 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

merhaba saltan,
Her iki makinayida kullanan birisi olarak sunlari soyleyebilirim:
fz20 de oldukca iyi bir model, 420mm kus cekimlerinde iyi is goruyor. Ama dusuk isolarda bile noise problemi var. Bir de makina cok yavas.

A200`un goruntu kalitesi daha iyi, detaylar icin 8mp olmasi bir avantaj. Objektif 28mmden basliyor (dogada manzara cekimleri icin ideal)
Boyutlari yaklasik ayni ama filtre yada ilave objektif takmak istediginde A200`e dogrudan takabiliyorsun ama FZ 20`de objektifin onune fazladan 5-6cm genisliginde bir parca daha takmak zorundasin. Bu da makinayi gereksiz buyutuyor, canta alirken bunu dikkate almakta fayda var, yoksa yarisi disarda kalabilir

Siyah-Beyaz icin bana kalirsa renkli cekim yapip, photoshopta S&B`a cevirmekte yarar var. Makinada S&B cektigin goruntuyu sonradan renklendiremezsin ama Renkli cektigini kolaylikla S&Byapabilirsin. (Boylece ayni goruntuyu hem renklihem S&B kullanma sansi var)

Ben genellikle Amerikada bulundugum icin servis sorunu yasamiyorum. Turkiye`de Panasonik servisi varmi bilmiyorum ama Minolta`nin servisi Istanbul sirkecide var Diger iller icin asgidaki Tlfnlari arayip sorabilirsin:
Kolay gelsin.
Ankara : 0312 490 90 96
Izmir:0232 484 80 18
Antalya:0242 345 27 90

Tarih: 12 Haziran 2005, 19:03 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba Saltan. KM A200 benim de makinamı yenilemeye karar verdiğimde listeye aldığım makinalardan biriydi. Daha sonra KM A2 yi farkettim. Birtakım özellikleriyle A200 den daha üstün. Özellikle EVF ı dünyada tek: 922K pixel. Ancak bazı yabancı inceleme sitelerinde her iki makina için de autofocus yönünden sıkıntılı olduğu ve karta yazım hızının yavaş olduğu yorumları yapıldığı için listemden çıkarmıştım. Sonuçta bu ticari sitelerin yorumları ne kadar güvenilir bilemiyorum, onun için en güzel cevabı bu makinaların bilinçli kullanıcıları verebilir diye düşünüyorum. Eğer ingilizcen varsa aşağıdaki siteleri incelemende fayda var:
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Konica_Minolta/
http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/a200.html
Saygılarımla...

Tarih: 12 Haziran 2005, 21:27 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Gercekten de A2 vizor acisindan dunyada tek. bazi ozellikleri de A200`den fazla. Benim listemde de vardi ama ne yazikki goruntu kalitesi iyi degil. Pek cok testte yeterli bulunmamis.

A2 daha eski bir model. Minolta, A200`de yeni (Advanced LSI Engine and CxProcess™ III Image-Processing Technolog) kullanarak goruntu kalitesini artirmis. LCD si de daha iyi (keske A2`deki vizoru de kullansaydi ama hepsi bir arada olmuyor.)
Tabi son karar satinalan insana ait. Daha fazla ozellikmi? Daha kaliteli fotografmi?

Tarih: 12 Haziran 2005, 22:52 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)

Kayıt hızını unutmusum,
Ben 1GB Hispeed Sandisk UltraII kart kullanıyorum, 8MP-extrafine modunda çekim yaptığım halde peşpeşe cok hızlı kayıt yapıyor. Hiç bir sorun yaşamadım.

Tarih: 13 Haziran 2005, 11:59 - İp: yok
acemi baba
acemi baba (üye)
Ankara / Amatör

acemi baba nın yanıtı bu makinayı kızım amerikadan gönderdi bir aydır kullanmaya çalışıyorum çok güzel bir makina şu anda 1 numara amerikada kullanmak için fotoğraf bilgisi istiyor ben öğrenmeye çalışıyorum

Tarih: 7 Temmuz 2005, 19:47 - İp: yok
  • 1