ups
ups (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Makine Fiyatları Neden Ucuz ??

İnternet aracılığıyla belli aralıklarla takip ettiğim birkaç yurtdışı internet sitesinde Makine fiyatlarının bariz ucuz olduğunu görüyorum.. İngilizcem çok iyi olmadığı için alış verişin nasıl yapıldığını bilmiyorum.. Tabi bunun yanında vergi, garanti vs prosödürleri de bilmiyorum.. Bu konuyla ilgili görüşlerinizi veya tecrübelerinizi bekliyorum ..

Tarih: 5 Temmuz 2005, 11:27 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Aslında yurt dışı fiyatlarına bakıldıktan ve Türkiye fiyatları ile karşılaştırıldıktan sonra mesaj Türkiye için yazılıp "Makina Fiyatları Neden Pahalı" diye sorulmalıydı.. Çünkü garip olan; yurt dışında ederinde satılan makinaların Türkiye fiyatlarının vergilerle neredeyse iki katına çıkması..

#özgür' tarafından 05.07.2005 12:42:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2005, 12:40 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

O siteler mağaza, personel ve depolama giderinden hayli tasarruf ediyorlar. Bu nedenle ucuzlar. Tek bir site üzerinden tüm bir ülkeye ulaşarak sürümden kazanılabilir. Genel giderler de ufalır. Normal.

Prosedürler yurtdışı ülkeler için dükkan alışverişine göre farklı değil. Ancaaaaaak hayretle çeşitli dergilerde gördüğümüz üzre yurtdışındaki alışveriş sitelerinde de kullanıcıların ısrarla uyarıldığı dikkat edilecek konular yok değil. Genellikle satış sonrasında muhatap bulamama, malın iadesi, bozuksa değişimi vb konularda bazı siteler tatmin etmiyor (imiş). Ayrıca çok ucuz bir makinenin yanında tam da ödeme ekranına geçecekken yaptıkları tuzak promosyonlar var.

Diyor ki mesela "Ey kek müşteri, işbu Canon EOS350D'yi sadece ve sadece 750Euro'ya almak üzere olan sen şanslı vatandaş, eğer arzu edersen sadece bu alışverişe bağlı olarak şu nefis objektifi de piyasa fiyatının 300 Eur altında alabilirsin. İkisi bi arada sana 1000 Euro. Bir tıkla bari."

Kanıp alıveriyor ve sonra o objkektif 100 Euro'luk çıkıveriyor. Rakamları örnek verdim. Anlaşılır olsun deyü.

Bir Türk olarak şu etapta yüzlerce doların verileceği böyle bir alışverişe hiç bulaşılmaması gerekir. Benim düşüncem budur.

Tarih: 5 Temmuz 2005, 17:55 - İp: yok
dogusdokuz
dogusdokuz (üye)
Yurtdışı / Amatör

selamlar
ben hollanda yasadigim icin makine fiyatlarini turkiye ile kiyaslayabiliyorum. burdaki magaza fiyatlari ile turkiyedeki magaza fiyatlarini karsilastirinca turkiyenin pahali oldugu ap acik ortada. ama tabi bu fark anormal rakamlar degil bence.
orneklemek gerekirse hepsibr.com adresindeki 279 eu +kdv satilan canon a520 su an icin burda toplam 245 eu civarinda. yani cok abarti fiyat farki yok sanirim.
ama pahali makinelerde degisiyor olabilir ona da bir fiyat karsilastirmasi yaparsak
www.dixons.nl ( guvenilir bir elektronik magazasi biraz pahali)
Canon Digitale spiegelreflex EOS 350D with EF-S 18-55 objective (ekstra objektifle birlikte) toplam 899 eu
hepsbr.com da canon 300d 999 eu +kdv

son soz : avrupada bence fiyat farkinin sebebi burda fiyat dususleri direkt olarak yansiyor makinelere.ve bu dususler daha siklikla yapiliyor. ornegin su anda ortalama 250 eu fiyat cekilen canon a520 yakin bir zamanda 200 eu ya dusecek hatta birkac yerde dustu ve makinelerin hepsi yok satti. ayrica bir firma kampanya yapip 10 eu asagi cekerse hemen diger firma 20 eu indiriyor.

Tarih: 6 Temmuz 2005, 01:34 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Sizin örnek:

279 Eur + kdv = 279 x 1.18 = 329.2 Eur
329.2 / 245 = 1.34

Tr %34 pahalıya geliyor. Bu farka anormal desek daha iyi olur.

Eos 350D body:

939 Eur + KDV = 939 x 1.18 = 1108 Eur
1108 / 750 = 1.47

Tr %47 pahalıya geliyor. Bu farka ise YUH! desek çok iyi olur.

Garantisini yiyim...

Tarih: 6 Temmuz 2005, 18:27 - İp: yok
dogusdokuz
dogusdokuz (üye)
Yurtdışı / Amatör

soyledigim gibi 250 eu luk bir makineyi eger surekli yurtdisina giden bir tanidiginiz biri yoksa , yuzde 34 luk fark icin yurtdisindan getirmeye bence degmez yani.
ama yukarda soyledigim gibi pahali makinelerde fiyat oldukca farkediyor. bu yuzden dusuk sezonda hollanda biletleri 150 200 eu civarinda oldugundan atlayip yaninda bir de bikac gunluk amsterdam gezisi yapabilmek de olasi.

Tarih: 6 Temmuz 2005, 20:40 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Son cümleye katılıyorum. Elden almayacaksanız %34 farkla bile hadise tehlikeli olur. Bilen birisi almalı. Ya kendin, ya bir tanıdık. Internet falan sakat.

Ters bir durumda %34 ucuz olan meblag elinizde patlayan bir ucube ile çöpe de gidebilir.

Tarih: 6 Temmuz 2005, 20:50 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

niye garantiden bu kadar korkuluyor. hangi japon malının zırt pırt bozulduğunu gördünüz.kodak hariç hepsi japon. 10 tane walkman değiştirdim hiçbirisi tık demedi.13 yıllık casio çalar saatim var tık demedi.6 yıllık casio kol saaitim var tık demedi. 7 yıllık sony telejizyonum var tık demedi ve hala gelenler renkeliren ve canlılığına hayran kalıyor. bozulmuyorlar kolay kolay.adam arabasına 1 milyon km motor açmama konusundta garanti veriyor.boşverin garantiyi yurt dışından alın gitsin.ben aldım belki z2 ile onbinlerce abartı değil fotoğraf çektim tık demedi.sattım alanda memnun.

Tarih: 7 Temmuz 2005, 01:42 - İp: yok
yysoylu
yysoylu (üye)
Isparta / Amatör

Benim dikkatimi nikon 5400 çekti. Yurtdışından gelen diğer makinelerde sizlerin belrttiği şekillerde belli bir fiyat farkı varken, 5400 de yarı yarıya(türkiye satış fiyatına göre ) Bu makineyi alıp kullanan (gittigidiyor.com.'dan veya başka yerden) bilgisi olan bir arkadaş varsa lütfen düşüncelerini paylaşsın. Acaba fason üretim olabilirmi diye endişe ediyorum.

#yysoylu' tarafından 13.07.2005 09:45:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Temmuz 2005, 19:43 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar;

Nikon d70'ten tutun Canon eos350xt'ye kadar dfm'lerin hemen hemen hepsi fason üretim. Fasondan kastınız menşei dışında bir ülkede üretilmesi ise. Made in Japan çok az dfm bulursunuz piyasada.

Tarih: 13 Temmuz 2005, 09:27 - İp: yok
yysoylu
yysoylu (üye)
Isparta / Amatör

Benim kastettiğim tam olarak bu değil. Firma kendisine göre fason üretim yaptırabilir, ama her durumda firmanın garanti kapsamındadır. Benim sorduğum yurtdışından özellikle amerikadan fabrika yenilemesi şeklinde satışlar var http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=870546
vb. örneklerden haberdarsınızdır. Acaba bu makinalardan alan kullanan, bir şikayeti olan arkadaşımız varmı, uzun zamandır inceliyorum şimdiye kadar onlarca satışlar yapıldı. nikon 5400 1200 türkiye fiyatı iken adamlar 500 ile 650 arası bir fiyata amerika garantili olarak satıyorlar. Güvenilebilirmi sizce?

Tarih: 13 Temmuz 2005, 09:52 - İp: yok