nimgalad
nimgalad (üye)
Ankara / Amatör

Macro Ve Manzara İçin Makine

arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar. allaam ilk mesajım bu frumda çok heycanlıyım
bilimsel amaçlı ve yarı profesyonel kullanabileceğim bir makine arıyorum.
1)genellikle makro ve manzara çekimlerinde kullanacağım ama tabiki geniş kullanım alanı daha çok işime yarar. 2)ayrıca mümkün olduğunca hafif ve küçük olmalı çok gezdiğimden ayrıca ağırlık yapmamalı hatta mümkünse cebimde taşıyabileyim.
3)5mp veya daha yüksek çözünürlükte olmalı
4)manuel ayarları olmalı
5)mümkünse farklı lensler, çok önemli değil ama harici flaş bağlantısı vb.. gibi manipule edilebilmeli.
6)6x ten fazla zoom olmalı. aynı zamanda manzara çekimleri için de geniş açılı olabilmeli. 30mm civarı iyi gibi ama tabi bi 17 mm ye bişe denmez bununla beraber 10-12x zoomu da olursa tadından yenmez
7)hızlı netleme yapmalı
9)açık hava çekimlerindeki görüntü kalitesi çok önemli
8)fiyatı 800 liradan düşük olmalı

çok mu ideal bişe istedim??
başka aklıma gelmedi şimdilik, bunlar bile yeterince fazla herhalde derdimi anlatmak için.. dijital teknolojisine şimdiye kadar pek güvenmediğimden hala emektar asahi-pentax sp2 mi kullanıyordum, malum 5mp e kadar baskıları pek de iç açıcı değildi ve çok pahalıydılar bir de hersene yeni model çıkıyor filan gözü kalıyor insanın. fakat artık bir adet iyi dijital makine almam gerek.
en sonunda birçok insan gibi panasonic fz7 makul göründü bana (boyut ve zoom itibarı ile, ayrıca leica da var)ama macro ve manzara çekimlerini bilmiyorum. başka tavsiyesi olacak olan varmı ayrıca fz7 kullanan arkadaşlar macro ve manzara çekimlerini bide aldılarsa baskı kalitesini nasıl değerlendirirler?

#nimgalad' tarafından 22.06.2006 09:36:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Haziran 2006, 23:40 - İp: 85.***.**9.22
bbraun
bbraun (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fujifilm S5600 ve Raynox DCR 250 macro lens kullaniyorum, ancak dediginiz cepte tasinabilir boyutlarda degil malesef makro calismalarimi portfolyomdan bakabilirsiniz.

Tarih: 22 Haziran 2006, 11:14 - İp: 84.***.**6.238
nimgalad
nimgalad (üye)
Ankara / Amatör

bbraun teşekkürler ilgin için fuji düşünmedim değil hatta ilk düşündüklerim arasındalar fakat bu boyut problemi var, fuji de malzemeden çalmıyo ellerinden geldiğince büyük yapıyorlar makinelerini

Tarih: 22 Haziran 2006, 22:55 - İp: 88.***.**5.31
  • 1