aceven
aceven (üye)
Eskişehir / Amatör

Kodak Z 7590 mı Yoksa Es Degeri Mi

merhaba arkadaslar. ben uzun zamandan beri düşünüyorum bir digital makina alacagım ama kararsızım biraz. bana cevap yazarken öncelikle daha önce düz filmli makinelerden başka bişe kullanmadıgımı göz önünde bulundurun lütfen yani çömüz anlıcanız,
kullanış amaçlarım sunlar olacak
-manzara resmi çekmek ( dağ taş deniz kumsal )
-arkadaşları çekmek.( her hangi bi yerde açık kapalı az yada normal yada çok ışıklı)
-yakından böcek çiçek çekmek ( çokda önemli degil)

aklımda olan ilk dijital makine kodak z 7590 herşeyden önce 10 x optik (+ 3x digital) zoomu olması gayet etkileyici bi özellik ama sizce 10 x abartımı degilmi. lensi ise Schneider-Kreuznach Variogon kalitemidir degilmidir? beni etkileyen diger bir unsuru ise gerek boyutlarının gayet küçük gerekse objektifin büyük olması ve dış görünüş olarak gayet estetik bi ürün olması. nette okudugum kadarıyla tasarım ödülü almış bir görüntüsü var daha onceden magazalarda baktım elde tutuşuda canon vs gibi makinelere göre daha rahat.

bunlar beni etkileyenler dedigim gibi fazla bişe bilmedigim için teknik özelliklerinden bişe anlamıyorum yeni amatör biri için sizce kullanırken tatmin edici olabilirmi?

diger bir aklımdaki de kodak z 740 onun ise 10 x optik yanında 5x digital le toplam 50 x zoom yapabilmesi.
sizce bir çöm için z 7590 yada z 740 yada bunlar bir çömü tatmin etmez diyosanız sizin önereceginiz bir makina varmı cevab bekliyorum degerli arkadaslar. teşekkürler...

Tarih: 1 Eylül 2006, 12:00 - İp: 88.***.**4.239
cawa
cawa (üye)
İstanbul / Amatör

optik yakınlastırma senin icin önemlidegilse fuji s9500 kodak p880 canon s2 yede baka bilirsinn ayrıca bende kodak z740 war ve cok memnunum tavsiye ederim

Tarih: 1 Eylül 2006, 13:55 - İp: 88.***.**9.62
ptmr
ptmr (üye)
Bursa / Amatör

Kardeş DX 7590 kullanıyorum, makinam güzel ama her makinanın eksik bir yönü mutlaka var bunu unutma.
Makinanın artıları belli optik zoom, ekran genişliği, kullanışlı olmsı, pil ömrü, sınırsız video.. vs.. say say bitmez ama ben sana eksilerinden bahsedeyim sadece.
Makro çekim mesafesi 10cm. (daha düşük olabilirdi)
TIF yada RAW sıkıştırma olmadığı için JPEG resimlerde bzen pixellerde flulaşma var..
Ama yinede bu fiyata göre alınacan ilk makina..
Alternatifleri: kodak P880, Fuji S5600, Sony H1.

Kodak Z740ın menüsü türkçe,özellikleri çok yakın ama LCd biraz küçük ama en önemli Eksiği LENS 7590 kadar kalite değil bunu karşılaştırınca anlıyorsun, fiyat farkıda burdan kaynaklanıyor..
artık seçim senin..

Tarih: 13 Eylül 2006, 00:25 - İp: 85.***.**0.230
  • 1