splinterce
splinterce (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Kaliteli Video Çeken Bi Dijital

arkadaşlar 600-700 ytl civarı bi bütçeyle hem kaliteli bi fotoğraf makinesi hemde video kamera işlevi görecek bi şi alıcam ama çok ürün var benim de yeterli bilgim yok yardım ederseniz sevinirim.
kimi makine 640x480 çözünürlükte avi veya mpeg4 formatında çekiyor. hangisi daha kaliteli görüntü verir acaba?
1gblık karta kaç dakika çekim yapar?
ve birde hem otomatik hem manuel odaklaması olan bişi daha iyi olur diyorum siz hangi makineleri tavsiye edersiniz?
kullandıklarınız neler ve memnunmusunuz?
çooook teşekkürler.

Tarih: 2 Kasım 2006, 15:11 - İp: 88.***.**9.77
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

maraşlı arkadaş... bi kere bu dediğini herkes arıyor.. aramayıpta rastlayan olursa (işi bilenlerden) hemen hiç kaçırmaz alır..
hem manuel ayarların olduğu hem kaliteli video çeken hemde fotoğraf çeken bir cihaz şu an söz konusu değil.. bende sen gibi video-foto cihazı aradım 3-5 ay öncesine kadar. hemde 2000 - 3000 ytl bütçe ile aradım ama nafile.. ikisi bir arada olmuyor malesef.. MiniDV kasetlere dijital (çok kaliteli) kayıt yapan kameralar 500-750 ytl civarına kadar ucuzladı. ama fotoğrafları yaramaz zira sensörleri 640x480 pixel gibi birşey

diger yandan 1gb lık kartlara piyasadaki DSLR-Like cihazlar (Nikon CP 8800 - panasonic fz30 vb.) cihazlar 15 dakika civarında kayıt yapabiliyor...

eğer fotoğraf ağırlıktaysa senin için bu forumlara takılmaya okumaya devam et (gerçi kafan çorba olacak bişi alamayacaksın yada ilker seni DSLR ye ikna edecek ya napalım)
yok eğer senin için ağırlık video kameraysa bu web sayfasını hemen kapat hemen aç bi elektronik mağaza web sitesi oradan bütcene göre al bi kamera gitsin..
kal sağlıcakla

Tarih: 3 Kasım 2006, 18:33 - İp: 85.***.**9.223
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Merhaba.Bir zamanlar bende aynı konuda bir arayışa girmiştim.Sonunda Nikon 5900 aldım.1 GB kartım var. Kalitesine göre 15 dakikadan 1 saat 45 dakikaya kadar video çekiyor.En kalitelisi 15 dakika ve 30 Fps.Şu ana kadar yaptığım incelemelerde en kaliteli videoyu çeken fotoğraf makinası Canon S3. Ancak onunda bir zaafiyeti süresinin az olması.Bildiğim kadarı ile 1 GB karta 8 dakika falan çekiyor.Ben yaklaşık 2 yıldan bu yana kendi makinamda video çekiyorum.TV de izliyorum.Bilgisayarda izliyorum, memnunum.Ancak şu bir gerçek hiçbir fotoğraf makinası bir video kamera kalitesinde video çekimi yapmıyor.Zaten ikisini bir arada isteyenler sadece benim gibi amatörler.Fotoğraf üsatları zaten video ile ilgilenmiyor.Onların çıtası yüksek.Bende bu konudaki yorumları takip ediyorum.Bu konuda birkaç önemli husus var bana göre.
1- Makinada belirli bir çekim süresi olması : Bazı makinalarda süre kısıtlaması var.bence bu hoş değil.Eğer kartta boş alan varsa dolana kadar çekim yapabilmelisin.
2- Diğer önemşi bir husus çekim kalitesi. 30 fps den aşağı kalitede çekim yaptığımız takdirde görüntüde atlama oluyor.Yani senin anlayacağın pek iyi olmuyor.Bazı makinalar 30 fps çekmiyor.
3- Başka bir konu çekim formatı : Benim makina mov formatında çekiyor.Sanırım genelde makinalar mov formatlı.Ama Canon S3 avi formatında çekiyor.Bu özellik diğerlerinde yok.
SONUÇ VE ÖNERİ
1- Video senin için çok çok önemli ise, olmazsa olmaz ve mutlaka çok kaliteli olsun istiyorsan şu anda Canon S3 den başka yok.ama biraz kesenin ağzını açman lazım.Makina 1GB kartla birlikte sana 1000 YTL nin biraz üzerinde bir bedele gelir.
2- Ayırdığın bütçeye göre sanırım Nikon modelleri senin işini görecek.Video çekiminde Nikon modellerinin iyi olduğunu kullanıcı olarak söyleyebilirim.
Selamlar.

Tarih: 5 Kasım 2006, 16:10 - İp: 88.***.**7.43
splinterce
splinterce (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

saolun arkadaşlar, kafamda biraz oturdu bu konu ancak makinaların kayıt süresinin azlığı bi dezavantaj. ben her halikarda bi fotoğraf makinası alıcam 5-6 mp lik bişi. ve anlaşılan birde kamera almam lazım. çünkü diğer başlıklardada okudum kayıt sürelerini artırmak için 4 gb lık kartları kullandklarını yazıyor arkadaşalr. harddiske veya dvd ye yazan bi kamera iyi olur heralde. amatör fotoğrafçılığa da başlama zamnı geldi sanırım.

Tarih: 5 Kasım 2006, 17:02 - İp: 88.***.**9.77
mine01
mine01 (üye)
Adana / Meraklı

bende senin gibi iyi video çeken bunun yanında kaliteli fotoğraflarda çeken bir makine arıyordum... ewet böyle bir makine var ve aldım... CASIO Z750. mutlaka incele. 1 gb karta 34 dk. kayıt yapıyor. video çekimi birçok video kameradan kaliteli.

Tarih: 5 Kasım 2006, 17:09 - İp: 88.***.**8.83
mine01
mine01 (üye)
Adana / Meraklı

haa yazmayı unutmuşum manuel ayarlarda var.

Tarih: 5 Kasım 2006, 17:09 - İp: 88.***.**8.83
splinterce
splinterce (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Çok teşekkürler arkadaşım bende heralde iyi çekim yapan bir makine bulamayacağım dediştim. şu anda casio z750 nin özelliklerine bakıyorum. 7.4 mp bi makine için zoom biraz az gibi geldi eşdeğer pixel deki ler genelde 10- 12 x optik zoomlu. acaba senin çektiğin video 640x480 çözünürlüktemi? çünkü 320x240 ta var özelliklerde ve 30 fps de çekim yapıyor bu da güzel ah bi de bataryası AA pill olsaydı ...
Lithum ların yedeklerini bulmak sorun oluyor
çok teşekkürler tavsiyen için

Tarih: 7 Kasım 2006, 06:16 - İp: 88.***.**9.77
mine01
mine01 (üye)
Adana / Meraklı

öncelikle çözünürlükle zoom un alakası olmadığını düşünüyorum. bu makine kompakt sınıfına girdiği için zoom az. 640x480 30 fps mpeg4 kayıt yapıyor. 1 gb lık karta 34 dk. kayıt. pili çabuk bitmiyor . tam dolu pille 350 fotoğraf , yaklaşık 2 saatte video çekimi yapabiliyor. ayrıca casionun pilleri kolay bulunuyor.

Tarih: 7 Kasım 2006, 09:56 - İp: 88.***.**0.245
splinterce
splinterce (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Z 750 aklıma yattı gibi fiyatı da makul. bi kullanım klavuzunu inceleyeyim [>:D

Tarih: 7 Kasım 2006, 16:01 - İp: 88.***.**9.77
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Fotograf möakineleriyle video çekimi (hareketli görüntü) yapmanı önermem bu sadece canon için değil tüm markalar için geçerlidir zira video çekiminde makinenin algaç (sensör) ısısı yükseldiğinden bu ileride sana dark ccd arızası olarak geri döner ki bu hiç te arzu edilen bir şey değildir.Kamera çekimi yapmak istersen bunun için cep telefonunu ve ya bir video kamera satın alarak yapabilirsin.

Önemli not : cep telefonuyla çekilen kesit görüntüler hiç bir zaman fotograf olarak adlandırılamaz...

Tarih: 7 Kasım 2006, 19:20 - İp: 85.***.**1.242
splinterce
splinterce (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

çok teşekkürler arkadaşlar ayrı kamera almaya karar verdim ayrıca fotoğraf makinesini nide sipariş etiim canon a620 koysepete.com dan hediyeleri falan da var fiyat ve taksit uygundu heyecanla bekliyorum ürünü fikrimi ürün gelince yazarım kalın sağlıcakla [>:D

Tarih: 8 Kasım 2006, 07:28 - İp: 88.***.**9.77