jagged
jagged (üye)
İzmir / Amatör

Kafama Takılan,cvp Arayan Sorular

arkadaşlar merhaba,ben aranıza yeni katıldım
fotoğraf çekme ve inceleme konularında oldukça yeni biriyim..
forumunuzdaki birçok başlığı okudum ,birçoğu oldukça yardımcı oldu ve kafamdaki sorularun bir kısmını cevapladı ama hala eksik parçalar var,

_DSLR ile kompakt makina arasıdnaki fark nedir?
_enstantane ayarı nedir?neden bazılarında 15-1\1500 iken bazılarında 2\2000?.(örneklerle açıklayabilirseniz çok yardımcı olur,teknik bilgileri pek anlamıyorum)
_kalem pille çalışan makinalar mı yoksa pili şarj edilebilen makinalar mı?
_optik zoom un çok yüksek olması gerçekten işe yaradığı anlamına mı geliyor?
_perde hızının,perde aralığının ne gibi etkileri var fotoğrafa?
_
bu ayın sonuna kadar bir makina almayı düşünüyorum,yanımda,..650 ye kadar çıkabilecek bir bütçem var..kafamdaki makinalar şunlar:
canon ixus 75
canon powershot A720 IS
canon sx100

sizce bunlardan hangisi?
ya da daha iyisi var mı bu bütçeye göre?
makinayı gerek arazi çekimlerinde,gerek arkadaşlar arsında,gerekse arada yalnız kaldığımda farklı fotolar yakalamak için kullanacağım.

en kısa zamanda cevaplarsanız sevinirim
şimdiden teşekkürler

Tarih: 4 Mayıs 2008, 23:30 - İp: 85.***.**0.45
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sordugun soruların hepsinin cevapları forumda zaten var...defalarca cevaplandırıldı..ckim teknikleri
terimler sozlugu, kompakt teknik bolumlerinde arama yaparsan hepsinin cevabını bulursun..
--
makine bu ucunden biri ise sx100 yada a720is alabilirsin..

Tarih: 5 Mayıs 2008, 00:32 - İp: 78.***.**8.243
jagged
jagged (üye)
İzmir / Amatör

efenim tekrardan selamlar

evet biliyorum ilk soru var forumlarda,ama diğerlerini sizin yorumlarınızla kıyaslayarak anlamak istedim
özellikle enstantane ayarını teknik terimden çok örenekleyerek anlatmanızı istedim,
bir de normal alkali pille çalışan makine almanın dezavantajları var mı,kullananlardan duymak istedim..

optik zoom un önemli olduğunu her sayfada belirtmişsiniz,peki makina kalitesiyle doğru orantılı olarak artıyor mu,?.sadece makinaya optik zoom dayamakla güzel makina oluyor mu?.mesala hangi makinalarda çok kullanışlı değil?

bir de son sorumu yineliyorum:
bildiğiniz ve kullandığını veya önerebileceğiniz daha da iyi bir makina var mı bu bütçeye göre?

eğer örneklerle açıklayabilirseni çok makbule geçer,görmediğim ,bilmediğim şeyleri teknik terimlerle anlayamıyorum,içime sinmiyor

şimdiden teşekkürler

Tarih: 5 Mayıs 2008, 16:27 - İp: 88.***.**1.66
cesurd
cesurd (üye)
Ordu / Firma

merhaba arkadaşım cevapları gaijin arkadaşın dediği gibi forumda bulabilirsin.
makina tercihine gelince sana direk sx100 ü tavsiye ederim.
ürün çok iyi ve çok başarılı.
ürünün şuanki fiyatı ise 599 tl hemde 1 gb hafıza kartı ve kılıf hediyeli...
ürünü burdan inceleyebilir satın alabilirsin...
http://www.isikdijital.com/urun-4-canon_PowerShot_SX100_IS_1gb_hafiza_karti__kilif_hediye.html

Tarih: 5 Mayıs 2008, 23:16 - İp: 88.***.**6.170
tuncayz
tuncayz (üye)
İstanbul / Amatör

enstantene demek perde hızı demek perde hızı ise makinenin ne kadar hızlı fotograf cektıgını gösterir. örnek: enstantene ayarını düşük tutarsan 1/500 gibi ucan bir kus fotografı cekmek ıstediğinde kusu kanatları bulanık çıkar ancak enstantene değerini arttırırsan 1/2000 gibi kuşun kanatları daha net ve keskin çıkar yani görüntüyü dondurabilirsin.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 08:11 - İp: 88.***.**3.176
jagged
jagged (üye)
İzmir / Amatör

teşekkür ederim arkadaişlar yorumlarınız ve açıklamalarınız için

Tarih: 6 Mayıs 2008, 18:00 - İp: 88.***.**5.249
  • 1