ibrahimerol
ibrahimerol (üye)
İzmir / Amatör

Fz7 Alıyorum, Doğru Mu Yapıyorum?

slmlar, epey düşündükten sonra ilk makina olarak panasonic fz7 almaya karar verdim. aklımı sony h2, fuji 5600, canon s2 vb makinalar çok karıştırdı. daha ilk makinam ve ben bu işi öğrenmek istiyorum. doğru diafram, enstantane ayarlar vs. uğraşmak istiyorum. acaba fz7 almaya karar vererek doğru mu yaptım? aslında biraz paraya kıysam fz30 mu alsam da diyorum ama ilk kez makina alacağım için cesaret de edemiyorum.

siz ne dersiniz?

Tarih: 27 Ekim 2006, 02:44 - İp: 85.***.**3.254
ibrahimerol
ibrahimerol (üye)
İzmir / Amatör

haa söylemeyi unuttum, en çok çekmek istediğim resimler gün batımı, bulutlardaki ışık oyunları, çarpıcı manzaralar. yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 27 Ekim 2006, 02:48 - İp: 85.***.**3.254
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

fz7 güzel ve hizmetine göre ucuz bir makine.. renkleri ve netliği doyurucu.. ama yüksek isolu çekimler yapacaksan eğer fz7 noise (görüntü kirliliği) yapar. yüksek iso ışığın yetersiz olduğu durumlarda kullanılır. ve düşük ışıkta, hareketli cisimleri net yakalamak için kullanılır.

Ben olsam az birşey daha fark verir sony h2 alırdım. çok ta fiyat farkı yok arada.. ben bugğn sony h5 sipariş ettim. burda herkes bilir 2 aydır makine araştırdım hep.. ve çok iyi inceledim günlerce. ben h2 derim.. yine karar senin..

fz7, noise sorunu hariç, çok güzel bir makine ve kibar görünümlü.. ama noise sorunu bazıları için mühimdir.

Tarih: 27 Ekim 2006, 06:08 - İp: 88.***.**5.171
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

fz-7'nin objektifi 36mm'den başlıyor, manzara fotoğrafları için dar kalır, onun yerine 28mm'den başlayan Fuji S6500'e bakabilirsiniz. Yüksek ISO performansında (noise konusunda) kendi alanında rakipsizdir.

Tarih: 27 Ekim 2006, 10:27 - İp: 85.***.**4.243
ibrahimerol
ibrahimerol (üye)
İzmir / Amatör

siz 28mm diyince aklıma geldi. hepsiburada.com'da kodak p880 kdv dahil 739ytl. galiba bu makina da geniş açılı, ve fiyatı da uygun. optik zoom düşük ama çok kullanılıyor mu bilmiyorum.

hımm düşünmeye devam, önümüzdeki haftaiçi alacağım birini. bir de izmir'de bir fotoğrafçı fz7'yi öve öve bitirememişti, hatta fz20 yada fz30 al, üçü de çok iyi demişti

Tarih: 27 Ekim 2006, 12:10 - İp: 85.***.**2.146
yetshot
yetshot (üye)
İzmir / Meraklı

Merhaba ibrahmerol,

Bana göre yanlış yapmıyorsun. Yaklaşık 20 günden beri FZ7 kullanıyorum. Bu süre içinde gördüğüm kadarıyla makinede noisetan başka problem yok gibi. Aklıma gelen - ve + ları yazacak olursam,

(+) 4 MP'de 14.7x, 3 MP ve altındaki çözünürlüklerde 16.5x optik zoom (extra optical zoom diye geçiyor, dijital zoomla kesinlikle alakası olmayan bir sistem)

(+) Objektifi oldukça iyi, f:1/2.8-3.3 diyafram aralığı

(+) Parasoley adaptörüne doğrudan 52 mm'lik filtrelerin takılabilmesi

(+) TIFF modunda çekim, 4:3, 3:2 ve 16:9 çekim imkanı

(+) Mega OIS sistemi başarılı

(+) Her ne kadar noise engelleme sistemi aşırı agresif çalışsa da yüksek hassasiyet modunda ISO 800 ve 1600'e çıkabiliyor. Bu da, bazı kareleri çekmeye olanak tanıyor.

(-) Bazen ISO 80'de bile gölgelerde noisea rastlamak mümkün, ISO 200 ve 400'de çekilen resimleri noiseware gibi yazılımlarla temizlemek gerekiyor.

(-) Video modunda hiç bir şekilde zoom yok (dijital zoom bile)

(-) ISO 800 ve 1600 sadece özel sahne modunda kullanılabiliyor, diğer modlarda yer almıyor.

Açıkçası FZ7 aldığım için pişman değilim. Canon A610'umda bile ISO 200 ve 400'de noisetan ötürü çekim yapamıyordum. Bu sınıfta sensörler 1/2.5" olduğu için noise beklenen bir sorun ama FZ7'de diğer makinelere göre daha belirgin ne yazık ki. FZ7'ye kısıtlı bütçeye sahip olanlar için oldukça iyi bir makine diyebilirim. Eğer noise senin için çok fazla sorun olmayacaksa pişman olmadan alabileceğin bir makine.

#yetshot' tarafyndan 27.10.2006 14:23:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ekim 2006, 14:22 - İp: 81.***.**6.87
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

yetshot'a katılıyorum. ben de uzun süren bir araştırma sonun da fz7 ye karar vermiştim. yanlış bir karar değilmiş. 5600'ü elime aldım, biraz inceledim ve kesinlikle fz7 dedim. tavsiye ederim.

Tarih: 27 Ekim 2006, 14:42 - İp: 85.***.**6.86
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Panasonicler -ki ben FZ30 sahibiyim- güzel makinalar
Ancak geniş açıda -ben sıkıntısını çekiyorum- yetersiz.
En iyi yanı yüksek zoom yeteneği. lcd ekranı, kaliteli vizörü.Ancak en önemlisi Leica lensi.
İSO başarısı ve Mega OIS sistemi biraz fazla abartılıyor.

Ben yinede size Kodak P880'ni ciddi ciddi düşünün derim. Şu anki piyasa fiyatına göre çok çok kaliteli.

Tarih: 27 Ekim 2006, 16:17 - İp: 88.***.**5.0
ibrahimerol
ibrahimerol (üye)
İzmir / Amatör

hepinize teşekkürler, ben de fz7 alacağım ama p880 kampanyası bu gece bitiyor, bu fırsatı kaçırmamak için gece her an p880 alabilirim. ya da haftaya bir fz7. ya aklımı karıştıran p880 daha üst sınıf bir model gibi ama bazı özellikler fz7'nin daha güzel.
en iyisi saat 23.00 gibi nete girip o an içimden geçeni almak. daha dün fz7'den emindim, alacağım demiştim. p880 sonradan çıktı karşıma.

Tarih: 27 Ekim 2006, 17:14 - İp: 85.***.**2.146
sdilaver
sdilaver (üye)
Zonguldak / Amatör

Bilmiyorum geç kaldımmı? ama ben yine de yazıyım. Yaklaşık olarak 2 ay önce bende sizin gibi kararsızdım. Yorumları okudum ancak bunlar insanı daha kararsız kılıyordu. Size tavsiyem öncelik olarak bütçe tabiki sonra için olmazsa olmaz bir özellik seçip artıları ve eksileri onun üzerine koyun.
Arkadaşların belirttiği gibi FZ-7 yüksek ISO değerlerinde rahatsız edici noisler üretiyor.
Ben mi ne yaptım yaklaşık 20 gün önce FZ-7 aldım ve memnunum.
Size kolay gelsin.

Tarih: 27 Ekim 2006, 22:42 - İp: 85.***.**1.176
ibrahimerol
ibrahimerol (üye)
İzmir / Amatör

arkadaşlar hepinize teşekkürler. fz7 alıyorum derken p880 aldım bile. 23:20 gibi kdv dahil 739ytl'ye siparişi verdim hepsiburada.com'dan. saat 00:08 ve şuan gözüken fiyat 1085ytl. umarım makina elime ulaşınca beni tatmin eder. p880 sanki daha profesyonele yakın gibi gözüktü gözüme, bakalım nasıl olacak.
bu arada, national geographic üyesiyim ve derginin verdiği interaktif fotoğraf okulu cd'lerini ilgiyle inceliyorum, çok faydaları olacağı kanısındayım. almayanlar kesin edinsin.

#ibrahmerol' tarafyndan 28.10.2006 00:15:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ekim 2006, 00:12 - İp: 85.***.**3.254