avsarv
avsarv (üye)
İstanbul / Amatör

En İyi Kompakt Makine

Canon A 610 kullanıyorum. Artık daha iyi bir makineye ihtiyacım var.
DSLR benim için fazla olur. Daha kolay kullanışlı ve manuel ayar yapılabilecek kompakt makinelerden hangisini tavsiye edersiniz ?

Amerikadan getireceğim. Fiyatları yaklaşık olarak aynı .
( + , - 40 $ oynuyor )
1- Panasonic FZ 100
2- Panasonic LX5
3- Canon G12
4- Canon S95
5- fujifilm HS10

Bunlardan 1. ve 5. büyük zoom'lu ve Full HD Videosuyla diğerlerinden farklı. Diğerleri ise büyük sensörleriyle daha iyi makinalr gibi gözüküyor.
SİZ OLSANIZ AYNI FİYATA HANGİ MAKİNEYİ ALIRSINIZ ? BİR SIRALAMA YAPABİLİRMİSİNİZ LÜTFEN.

Tarih: 26 Ekim 2010, 14:27 - İp: 88.***.**8.81
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

34215

Tarih: 26 Ekim 2010, 14:39 - İp: 221.***.**6.23
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

3-2-4 (ilk3)

Tarih: 26 Ekim 2010, 16:39 - İp: 88.***.**2.37
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

3-4
2
1
5...
Canon S95 ile G12'yi ayıramıyorum biribirinden.. İkisi de oldukça fiyatını hakeden iki makine.. S95, G12'nin daha kompaktı. Ama daha büyük boyut diyorsanız G-12..
Panasonic'i de bunlardan sonra sıralıyorum..
Eğer şu anda bir kompakt alacaksam, kesinlikle S95 alırım.. Hem manuel, hem kompakt, hem tok ve ağır, sağlam bir makine.. Fotoğraf kalitesi zaten sınıfındakiler arasında iyi olan bir yerde..

Tarih: 26 Ekim 2010, 17:48 - İp: 124.***.**5.248
avsarv
avsarv (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli görüşleriniz için teşekkürler.
Bu sıralamada G12 ön plana çıkıyor.
Full HD video özelliği ve yüksek optik zoom dışında cazip özelliği olmayan FZ100 ve HS10'u bende eledim. ( Üstelik taşıma açısından büyük makineler. Nerdeyse bir SLR gibiler )
G12'deki 5 optik sanırım yeterli bir değer. Çünkü SLR olmayan bir makinede yüksek optik bir fotoğraf çekildiğinde çok ta şağlıklı sonuçlar alınamaz diye düşünüyorum. ( Üstelik tripotsuz )
Dolayısıyla bende G12 'de karar kıldım.
( Ama S95 VE LX5 'de kafamı karıştırmıyor değil yani ... )

Tarih: 27 Ekim 2010, 08:51 - İp: 88.***.**8.81
ozansan
ozansan (üye)

Ben olsam Nikon P7000 ide ilave ederdim.Canonlarda video cekerken zoom yapilamamasi olayi hala bir eksik ama bir sebepten dolayi anlayabildigim bir durum.Zoom yaparken cikan gurultu...Neyse diyelim ve eger macro cekime meyilli,flasi guclu olan ve lensi daha kaliteli bir makina istiyorsan G12 yi S95 e tercih etmelisin.Geceleri cekim yapmak ilgi alanin ise S95 f2.0 ile daha iyi olabilir hiz acisindan.Ayrica daha kucuk yapisi ile cebede girer kolayca.Ben simdi alsaydim ciddi kompak makina,sanirim p7000 alirdim.Kalite olarak G12 ile ayni gibi duran kasasi ve resimlerdeki daha iyi dinamik alan degerleri ile bana daha hos bir alternatif gibi geliyor.Parasi kiymetli olan ,kalitesi belli olan G serisinden , videoda ekstra isteyen,Nikon renk ve kolayliklarini sevenlerde p7000 alabilir...Sonucta compact makinadada eksiksiz (full HD,zoom yapabilme vs) bir video cekiminin olmasi bence onemli bir artidir artik.DSLR lar konusunda bu sekilde dusunmuyorum belki ama compact makinalarda artik olmazsa olmaza dogru gidiyor anlayis...Ne bileyim yolda bir gun bir olay gorursun ,kaliteli bir sekilde ceker,kanallarada belki satar ve para yaparsin

Tarih: 27 Ekim 2010, 18:43 - İp: 221.***.**6.23
arandur
arandur (üye)
Zonguldak / Amatör

Canon'da video çekerken zoom yapılamaması demiş arkadaş. Fakat ben G11 sahibi olarak her türlü zoom yapıyorum video çekerken.

2 ve 3 numarayı aynı yere koyarım. P7000'i ise mutlaka değerlendir derim.

Tarih: 28 Ekim 2010, 11:32 - İp: 88.***.**2.197
ozansan
ozansan (üye)

Digital zoom dur o arandur iyi incele makinani.Biz optical yani gercek zoomlamadan bahsediyoruz.Yoksa ha resmi zoomlamissin ekraninda ha zoom var diye digital zoom yapmissin makinanda ayni hikaye.Kisacasi avutma amacli konulmus sahte zoom diyorum ben ona...

Tarih: 28 Ekim 2010, 18:35 - İp: 221.***.**6.23
avsarv
avsarv (üye)
İstanbul / Amatör

Panasonic FZ100 ve LX5'te video çekim esnasında zoom yapılabiliyormu ?
LX5 'teki pek optik zoom sayılmaz ama neyse (3,7optik) ...

Tarih: 28 Ekim 2010, 23:50 - İp: 88.***.**2.128
  • 1