hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Ebay Ve Paypal Hakkında Bilgi?

Ebay'ı aralştırıyorum ne zamandır, almanya ebay ile amerika ebay arasındaki fiyatlarda bile acayip uçurum war. Amerika ebay neredeyse almanya ebayın yarı fiyatı.

Ya arkadaşlar, nasıl alışveriş yapıcaz bu ebayde.Paypal aracılığıyla da yapılıyomuş, ozaman da komisyon falan alınıyomuş.

Lütfen bilen, kullanan, damdan düşen kişiler anlatsın, aydınlanalım.

Tarih: 25 Ekim 2006, 01:51 - İp: 85.***.**1.146
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Abi ebay işi biraz zor iş sahtekarlar kol geziyor özellikle çinliler, 400 euroya D2Xs sattıklarını duymuştum Türkiyede biraz riskli ama avrupada veya amerikada olsan tam bir nimet burası.

Tarih: 25 Ekim 2006, 03:06 - İp: 85.***.**6.9
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Paypal şart değil. Kredi kartı ile de alışveriş yapılabiliyor. ancak paypal satıcılar için daha güvenli olduğundan daha çok paypal kabul ediyorlar.

Asıl risk burada bize. Eğer ürün bozuk çıkarsa geri gönderim maliyeti de alıcıda oluyor. Ve ne yazıkki bizim gümrüklerimizde kaybolma riski de var.

Bence siz amerika'dan makine v.s. getiren bir arkadaş bulun,onlardan alın derim.

Bende şu an Nikon D80 almaya çalışıyorum. Benzer bir arayış içindeyim.

Tarih: 25 Ekim 2006, 10:11 - İp: 88.***.**8.207
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Hocha,

illaki ben buldum bir sey ve alacagim dersen Ebay'dan sana tavsiyem www.tripledeal.com bu firma ile Ebayda calisiyor.

Daha oncede burada yazmistim, parayi bu sirkete yatiriyorsun 5 eu komisyon karsiligi,mali teslim alip tamam dersen bu firma senin parani saticiya oduyor,malda problem varsa sen mali geri gonderiyorsun alici geri aldim derse (gonderim makbuzunu sakla) parani bu firmadan geri aliyorsun.

Ben gecenler de objektif sattim Ebay da ve avrupa birligi icinde yasadigim acin sadece 4.75 eu vergi odedim,ama turkiyeye giren mala ne kadar vergi alinir bunu arastir.

Paypal veya anlattigim sirketi kabul etmiyenlerden ve kesinlikle Cinlilerden alisveris yapma,Ebay icinde sabitlesmis ve yuzlerce mal satan firmalar var bunlar guvenli olabilir yada Ebayin kendisinin sattigi mallar var.

Su yada bu internetten alisveris yapacagin icin her turlu riske hazir olmalisin en azindan gormeden mal aliyorsun.

Benim tavsiyem biraz fazla ode kafan rahat olsun.

Tarih: 25 Ekim 2006, 20:01 - İp: 195.***.**2.72
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Ebay dan birkaç kez alışveriş yaptım...
İlk dikkat edeceğin konu malı satan kişinin yıldız derecesi ve sattığı ürün sayısı... yüzlerce .. hatta çoğu binlerce ürün satmış ve %95 in üzerinde olumlu puan almış kişilerden güvenle alışveriş yapabilirsin...

bu kişilerden alışveriş yaparsan sorun çıkmaz..
ama herşey satınalmak ile bitmiyor...
oradaki fiyata ortalama 40-50 USD kargo parası ekle .. bu hiçbirşey sayılmaz ama türkiye gümrüğünde neler ile karşılaşacağını tahmin edemezsin... ben 40 USD ye aldığım bir mp3 çalar için gümrüğe 60 YTL ödemiş ve kargo ücreti ile birlikte türkiye ile aynı fiyata maletmiştim...
ancak 90 USD ye aldığım dürbün için gümrük hiç bir ücret almamıştı.. dürbün listelerinde yokmuş..

tavsiyen amerikada yaşayan birinden gelirken getirmeni rica etmen.. yoksa gümrük yol v.b. derken garantisiz oluşunuda göz önüne aldığında hiç cazip değil

Tarih: 25 Ekim 2006, 20:43 - İp: 85.***.**7.104
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Cevap veren, bizi aydınlatan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Peki fotograf makinesi (canon s3 vb.) kartı, çantası vb. ilaveleriyle mal getirtsem gümrüğe takılır mı?
Gittigidiyor.com da hemen hemen hepsi amerikadan getirtip, üzerine kar koyup satıyolar. (700ytl ye kartı ile 1250 ytl lik malı satıyolar.) Peki bunlar kargo ile getirtmiyo mu acaba? Onlar getirtiyosa ve ucuza malediyosa biz niye getirtemeyelim?
Tekrar teşekkür ederim değerli bilgileriniz için!

Tarih: 26 Ekim 2006, 00:16 - İp: 88.***.**3.74
quickdeal
quickdeal (üye)
İstanbul / Meraklı

selamaleykum

ben almanyadanim

paypal'da iki cesit konto var

basis ve business

basis olanlari bedava
istedigin yere para gönder ve istedigin yerden para sana gönderilsin (vergisiz)
sadece kredi kartindan para alamiyorsun.

business kontoda
para göndermek bedava
ülke ici para gönderilebiliyor (vergisiz)
ama yurt disindan para gelirse
komisyon: 2,4 % + 0,35 euro ve 3,9 % + 0,35 euro
arasi

bende basis konto oldugu icin
bana para gönderebilirsin
ebay'den birsey istiyorsan
ben türkiyeye sana gönderirim
gümrük problem cikarirsa cok vergi isterse geri gönderirsin
parani sana paypalden geri yollarim

cinden birisi bana sana hediye paketi olarak gönderim
gümrük vergi istemez diyordu paketin üstüne GIFT yazipda
belki denemek lazim

Tarih: 20 Kasım 2006, 10:50 - İp: 84.***.**2.87
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

quickdeal, ilgin için teşekkürler.

Ancak, artık peşin alacak param yok. Kredi kartı ile de taksitli almak mümkün diildir. Ben biraz daha erteliycem. Belki seneye bende Almanya'da olacam.
Ama benim bi sorum var sana: amerika ebay, almanya ebay den daha ucuz değil mi?

Tarih: 20 Kasım 2006, 22:41 - İp: 85.***.**4.13
aylanc
aylanc (üye)
İzmir / Meraklı

Selam. Evet abd de makineler daha ucuz. Mağazalarda da böyle. Mağazalardan almak istiyorsanız karşılaştırma sitelerinden fiyat araştırması yapabilirsiniz. İllaki ebayen alacğım derseniz her türlü bilgi için www.iyibey.com'u tavsiye ederim.

Tarih: 21 Kasım 2006, 22:33 - İp: 88.***.**9.43
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

ewet iyibeycom da tüm ayrıntılarıyla anlatılıyo.

Tarih: 20 Şubat 2007, 17:34 - İp: 81.***.**7.163
boskullanici
boskullanici (üye)
İzmir / Meraklı

arkadaşlar ben de bu konuyu araştırıyorum arkadaşım çok ucuza mallar düşürüyor özellikle ebay.co.uk den özellikle vitrin ürünleri (refurbished sanırım) teknosalardaki gibi adamlar gösterim amaçlı ürünleri müşteriye kaktırmıyorlar böyle daha ucuza satıyorlar. gümrükte ne zmaan sorun çıkacağı ise belli olmuyormuş yani şansınıza bağlı biraz.
ve ne kadar doğru bilmem iyibey.com sitesi için opera inernet tarayıcısı sahtekarlık uyarısı verdi bana bilginize sunarım.

Tarih: 20 Şubat 2007, 18:58 - İp: 85.***.**3.135