_koray_
_koray_ (üye)
İstanbul / Meraklı

Değştrlblr Objktfli En İyi Kompkt Mak. ?

Öncelikle herkese merhaba...

Arkadaşlar ben konu başlığında da belirttiğim gibi; değiştirilebilir objektifli kompakt makina almayı düşünüyorum. Bayadır araştırıyorum kafamda bi şeyler oluştu ama en önemlisi sizlerinde yorumlarınızı ve eleştirilerinizi alarak bu konuda doğru olana ulaşmak

Şimdi gelelim aradığım makina kriterlerine:

- Değiştirilebilir objektif
- Küçük olması
- 1080 p video kayıt özelliği
- iyi bir AF & MF özelliği
- İyi bir resim kalitesi
- Tabii ki fiyatının 1500 TL'yi geçmemesi

Bu kriterlere en iyi uyan ve de testlerde en iyi sonuç veren Sony Nex-5 olarak gözüküyo. Alternatiflerde var tabii ki ama sizlerinde tercih ve önerilerinizi bekliyorum.

Şimdi bazı kriterlere uymayan ama alternatif olucak bi kaç tane daha fot. mak. yazmak istiyorum.

* Panasonic Lumix GH2
* Sony SLT A55
* Pentax K-X
* Samsung NX 10
* Nikon D3100
* Canon Ixus 1000 HS
* Canon PowerShot G12
* Canon Eos 550D
* Olypus Pen E / PL2
* Fujifilm X100

Acil öneriler bekleniyor...

Tarih: 4 Haziran 2011, 23:48 - İp: 88.***.**1.34
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

d3100 ve 550d kompakt makina değil fakat alternatifleriniz arasında olduğuna göre önerilebilir iyi bir tercih olur yani selamlar..

Tarih: 5 Haziran 2011, 16:48 - İp: 78.***.**5.223
_koray_
_koray_ (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet kompakt makina değil ama onlarıda kompakt makina fiyatı aralığında olduğu için belirttim, yorumun için teşekkürler

Tarih: 5 Haziran 2011, 17:22 - İp: 88.***.**7.216
sezgin72
sezgin72 (üye)
İstanbul / Amatör

O zaman hiç düşünme 550D al. Hem ileriye dönükde bir yatırım olur....

Tarih: 5 Haziran 2011, 23:15 - İp: 78.***.**0.124
_koray_
_koray_ (üye)
İstanbul / Meraklı

Yorumun için çok teşekkürler "sezgin72"

Sony nex 5'i önermemenizin bi sebebi var mı peki ? Çünkü bi kerelik alıp tam anlamıyla iyi bi makina almak istiyorum...

Tarih: 6 Haziran 2011, 15:36 - İp: 88.***.**6.137
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

degiştirilebilir kompakt makine diye bir sey yok.
sony nex veya olympus pen gibi makineler kompakt olarak sınıflandırılamaz.

saydıklarınızın yarısı dslr- bir kısmı kompakt - geri kalanı dslr kategorisine giren makineler.

oncelkiginiz fiyatmı, yoksa tasınabilirlikmi? bunu belirleyip secim yapmanız yerinde olur.

tavsiyem dslr alacaksanız 500d gibi bir makine almanız olur. digerlerinde lens sıkıntısı ve maliyet sorunu yasarsınız.

yok kompakt alacagım dıyorsanız g12 gibi kaliteli bir kompakt alın. ancak zoom yetersiz kalabilir sizin için.

Tarih: 6 Haziran 2011, 15:53 - İp: 88.***.**8.140
_koray_
_koray_ (üye)
İstanbul / Meraklı

"gaijin" kardeş aydınlatıcı yorumların için çok sağolasın

Aslında bnm için ilk öncelik; objektif değiştirilebilirliği ve de 1080 p video özelliği. Çünkü ben karar veripte bi makina alabilirsem eğer bununla bi kaç bişeyler çekmek istiyorum. Fotoğraf 2. planda kalıyor biraz bnm için. Tabi küçük olması, video çekerken objektifinden MF yapılabilmesi vs. bnm için en önemlisi.

Birde misal dslr makinaların bazıları kompakt makina fiyatlarında fakat sadece body'si o kadar. 18-55 mm lens alayım desem bi body parası da ona vermem gerekicek Benim bütçemde max: 1500 lira...

Tarih: 6 Haziran 2011, 16:21 - İp: 88.***.**6.137
munzo
munzo (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Öncelik video diyorsan bence Sony SLT A55 en iyisi. Video çekerken sürekli oto focus yapan, çok fazla da büyük olmayan bir makina. Ayrıca dslr kategorisinde, yani yeterince hatta oldukça da iyi bir fotoğraf çekme kapasitesi var.

Tarih: 6 Haziran 2011, 16:47 - İp: 109.***.**6.69
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oncelik videoysa ve iyi fotograf kalitesi de aranıyorsa munzonun onerisi en iyisi sizin için.

Tarih: 6 Haziran 2011, 16:55 - İp: 88.***.**8.140
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bütçenize göre kompakt alın ve geçin. düşündükçe aklınız karışır. tavsiyem; manuel ayara imkan veren 200-350tl arasında bişey olsun. canon derim ama marka çok önemli değil aslında bu kategoride. (bence)

Tarih: 6 Haziran 2011, 21:34 - İp: 88.***.**5.249
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Videoda evet A55...

Sakin nex serisi ile ugrasma.Kotu makinalar degil ama eksik makinalar Nexler.Flasi sonradan tak,hersey ekrandan falan gibi tuslari olmayan eksik bir makina.Almisken tam almislik bir makina olamaz yani...

Tarih: 9 Haziran 2011, 20:02 - İp: 221.***.**3.132