bilal.ergin
bilal.ergin (üye)
İstanbul / Amatör

Compact Makinada En İyisi Hangisi

Arkadaşlar taşıma kolaylığı olan aşşağıda belirteceğim özelliklerde bir makina almak istiyorum Nikon P300 modelini önerdiler birde sizin görüşlerinizi almak istiyorum. bu arada gittigidiyor gibi sitelerden yurt dışından alsam bir sıkıntı olurmu? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

1- Özellikle flu (arka bulanık ön net veya tam tersi)
2- Hızlı hızlı saniyelik çekimler
3- Gece iyi derecede çekim
4- iyi bir Makro çekim
5- iyi derece HD video çekim

Tarih: 20 Haziran 2011, 16:46 - İp: 88.***.**4.142
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

P300 iyidir ama p7000 den iyi degildir.Gece cekiminde evet dusuk f degerleri ile ve cmos sensoru ile avantaji var ancak dusuk ISO larda tam buyutmede gorulen karincalanmalar var.Yani bu back-lit cmos sensorlerin genel bir sorunu.Yuksek iSO larda ne kadar basarili gibi gozukseler ve hizli cekimlere imkan verselerde,,dusuk isolardaki cok iyi olmayan performanslari ile,ince eleyip SIK dokuyan benim gibi kullanicilar icin sadece kucuk baskilar icin kullanabilecegim(A4 kagidi en maksimumu mesela)cokta kotu olmayan makinalar.

Kimileri naptin A4 yeterde artar diyebilir ama beni kesmiyor

Ayrica P300 ne kadar?P7000 ne kadar ve Canondan S95 ne kadar bi sor bakalim.Fiyatlar yakinsa zaten daha buyuk sensorlu Nikon p7000 yada Canon S95 i almakda fayda var.Yok p300 digerlerine gore bayagi ucuz bir makina ise alinir.Aslina bakarsan P300 1/2.33 inc square sensor buyuklugune sahip en kucuk sensorlu makinalar icinde en iyisi ama 1/1.7 yani daha buyuk sensorluler ile kiyaslandiginda resim kalitesi yonunden gun isigindadaki cekimlerde sinifta kalir...

#ozansan' tarafından 21.06.2011 11:17:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Haziran 2011, 11:16 - İp: 221.***.**3.132
bilal.ergin
bilal.ergin (üye)
İstanbul / Amatör

yorumunuz için teşekkurler. önerdiğiniz modellerıde degerlendırecegım.Peki canonsx200-sx210 - sx220 - sx230 modellerinide önerirmisiniz bu istediğim özelliklere göre.

Tarih: 21 Haziran 2011, 13:36 - İp: 88.***.**4.142
ozansan
ozansan (üye)

Kesinlikle hayir...Zoom ozelligi arttikca titretmeye baslayacaksin makinayi ve sonra sikayet...En iyi 200mm ye kadar olan zoomlu makina Nikon P7000...Lensi falan digerlerine ,nasil diyeyim 5 basar...

Tarih: 21 Haziran 2011, 15:51 - İp: 221.***.**3.132
mdogan
mdogan (üye)
Ankara / Amatör

bende bu özelliklede makina arıyorum. çektiğim fotoğrafda objenin arkasına veya önüne flue luk verebilmek istiyorum. hd video kaydıda olsun istyorum. ve P300 ü düşünerek mağazaya gittiğimde bana Fujifilm F80exr, 300, 500 leri tavsiye ettiler. diğer makinalarda EXR teknolojisi olmadığı için flue luk gibi şeyleri compact makinada yapamazsınız dediler. bu yüzden bende kararsız kaldım ve biraz daha araştırmak için almadan çıktım. siz P7000 demişsiniz bu yapabiliyormu? ve sadecehd görüntüsü var. full hd değil.

Tarih: 22 Haziran 2011, 16:06 - İp: 78.***.**1.225
ozansan
ozansan (üye)

EXR ozelliginin flu cekim ile ne alakasi varmisda oyle demisler hayret dogrusu.EXR sensordeki pixelleri duzenleyen bir sistem.Yani olayin fluluk ile alakasi yok.Ne adamlar var sacma sapan konularla milleti yemeye calisan pes yani...Hic bi sey bilmiyor bu magazadakiler aman cok fazla dinlemeyin.

Fluluk denilen olay nedire cevap bu forumda cok tartisildi.Kisaca dusuk f numarali lense sahip ve biraz daha buyuk sensorlu makinalarin flu cekim yapmasi daha iyidir.

Piyasadaki en iyi flu cekim yapam makina Olympus xz-1...Niye: Cunku genis acida 1.8 gibi en dusuk f degerine sahip iken ,full zoom yaptigindada 2.3 gibi su anda en iyi f numarasina sahip makina.Ayrica sensorude en buyuk olan kompaklardan.
Sadece XZ-1 yeni bir makina oldugu icin pahali olabilir.

Bu fluluk olayina kompak makinalarda fazla takmaman gerekir.Illaki flu cekimim olsun der ve kralini istersen gider ucuz bi Canon DSLR alirsin,ustunede yine en ucuz lenslerden biri olan 50mm f1.8 i takarsin al sana flunun krali...

Sana tavsiye ettikleri makinalar zoomlari cok oldugu icin flu cekim verir diye tavsiye edilmis ama uzerlerindeki lenslerde bir o kadar karmasik yapiya sahip ve cokta iyi degil.Hele hele full zoom yaptiginda kalite iyice duser.

Ben jaonyadayim bi deyin bakalim p300,p7000 yada bu soyledikleri makinalara ne fiyat cekiyorlar.Yani o fiyatlara fazla kafa agritmamaniz sarti ile 1.5 -2 aya Turkiyeye gelirken flu kombinasyonlu DSLR getirebilirim.He ingilizce menu olur ama flunun kralida baska turlu ucuz yoldan elde edilmez...Arkadasiniz esiniz dostunuz var ise getirtin disaridan.Vermeyin su kompaklara cok para...

Tarih: 22 Haziran 2011, 16:31 - İp: 221.***.**3.132
bilal.ergin
bilal.ergin (üye)
İstanbul / Amatör

aslına bakarsanız bende flu - makro cekım - gece cekımı ve sanıyede en cok foto ceken manuel compact bır makına ıstıyorum gunlerdırde arastırıyorum arastırdıkca kafam karısıyor. şuan p300 garantılı 790 tl p7000 garantısız 825 tl garantılı 1.156 tl canon s95 garantılı 891 tl olarak görunuyor. sizce garantılımı almak lazım yoksa spotmu cok ta parada vermek ıstemıyorum ama kafam karmakarısık oldu

Tarih: 22 Haziran 2011, 17:10 - İp: 88.***.**4.142
mdogan
mdogan (üye)
Ankara / Amatör

şuan sinir bir durumdayım çünkü yazdığım herşey silindi yeniden yazıyorum : )

neden bana öyle söylediklerini bilimiyorum. ileride bende dslr düşünüyorum. ama yanımda rahat taşıyabileceğim ve heryere götürebileceğim aileminde rahat kullanabilmesi için bir compact makinamında olmasını istiorum.

full hd video çekebilen ve netlik sorunu olmayan. portre çekerken yada bir obje çekerken arka kısmına yada yanlarına flue luk verebileceğim bir makina olmasını istiorum. eğer bunları yapamaycaksa çok fazla bas çek makina mevcut düşünmezsiniz bile.

dslr nin tadı başka tabiki. daha önce analog mamiya zx kullanmıştım kısa süreliğinede olsa. ama dediğim sebeplerden dolayı compact makinamında olmasını istiyorum.

alımını bende yurtdışından yapmayı düşünüyorum. tr de fiyatlar inanılmaz pahalı. amazon.com ne kadar güvenilir bilmiyorum. ama orada fiaytlar buraya göre çok uygun.

panasonic lumix TZ8 ide önermişler. ama bunun video kaydı iyi olmadığı için ben şu ürünü buldum. sizce bu nasıldır?
http://www.letsgodigital.org/tr/28399/panasonic-lumix-tz20/

Tarih: 22 Haziran 2011, 17:25 - İp: 78.***.**1.225
ozansan
ozansan (üye)

Ben konuyu uzatmayayim artik.Son yazdigim uzun mesaj son sozlerimdir bu konuda.Gerisi sizin tercih meseleniz.Nasil mutlu olacaksasiniz o sekilde hareket edin...

Tarih: 22 Haziran 2011, 18:15 - İp: 221.***.**3.132
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Sizin tüm taleplerinizi karşılayacak bir makina var. SONY HX100V. Sitelerde yaptığım araştırmada en iyi kompakt bu. Şu anda makina alaqcak olsam bunu alırım. Saniyede 10 kare çekim, HD video, 30X zoom. Diğerlerinden ayıran bir özelliği var. Zoom objektif üzerinden yapabiliyorsunuz. Ayrıca buton da var.

Tarih: 23 Haziran 2011, 11:15 - İp: 78.***.**5.26
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

http://www.digitalphotographywriter.com/2011/02/nikon-coolpix-p500-vs-canon-sx30is-sony.html

Sayfanın sonunda karşılaştırma tablosu var. Ona bakmanızı tavsiye ederim.

Tarih: 23 Haziran 2011, 11:22 - İp: 78.***.**5.26