celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

Çok Forum Okudum Kafam Karıştı?????

ben foto konuuna çok yeniyim. şu an amatö olsamda seneye kendimi geliştirmek istiyorum foto kom,nusunda ..
ve makinem yok.. ben manuel olarak ta otomatik olarakta(1-2 ay için önemli) iyi bir makine almak istiyorum..400 milyona kadar alabilirim.. ancak çok kararsızım
ben önce kodak cx6330 düşünüyordum biraz araştırınca dx serisinden almak mantıklı geldi (manuellik için) etrafımdakilerde canon falan ol diyolar. 2 mplik ucuz olsun ama canon ya da nikon olsun diyolar. ancak onları tam blemiyorum..
forumda çok bilgili arkadaşlar var anladığım kadarıyla lütfen bir yardım

Tarih: 31 Mayıs 2004, 15:58 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Celenli
Ben KodakCX6330 kullanıcısıyım...Makinanın her şeyi otomatik.. 300 Milyona MetroGrossmarketten aldım..Şarjlı Pil ve Aleti (2100 Mah) , 128 Mb SD kart vs. toplam 420 Milyona mal oldu... DX serisi dediğin gibi bazı manuel ayar imkanlara sahip... Kodak CX6330 Cmos sensorlu 200Milyonluk makinalardan daha iyi...
Ama bu forumda yazan Mckyra nın www.aydinlarfoto.com da yer alan fotograflarını gördükten sonra insan böyle fotograflar çekmek için nasıl bir makina almalı (Mckyra Canon A80 kullanıyor)...diye düşünüyor... Canon A-60,70,75,80 serisi hem manuel ayarlara sahip hemde Amerikada en çok satan makinalar arasında + Türkiyede yetkili serviside var...
Tabiki Canon'a 400 Milyonluk bir bütçeyle sahip olamazsın...
Eğer daha sanatsal fotograflar çekmek istiyorsan para biriktirmeye bak...

Tarih: 31 Mayıs 2004, 16:11 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

abice
saol canon ları alamıyorum da acaba dx 6340 yada 4530 verilen paraya değmez mi cx 6330 almak yerine ???
şu an cx 6330 290 milyona falan ikecide bulduk.
400 e da dx 6340 var bunlarla o dediğin gibi fotolar çekemezmiyis.. görmedim onları ama...

Tarih: 31 Mayıs 2004, 16:25 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Kodak 6340 çözünürlük aynı 6330 la.. 100-400 asa manuel ayarı var.. Lensi SCHNEIDER - (kaliteli lens) kullanıyor..Çekim hızı 4 sn-1/2000 sn. .. Canon A80 nin çekim hızı aralığı daha fazla...
Kesinlikle Kodak Türkiye garantisi olsun... Kodak CX6330 yerine tercih edebilirsin....(acele ediyorsan). Bazı arkadaşlar Kodakın servisinin yeterli olmadığını söylüyor...Benimkinde bir problem olmadığı için bilmiyorum...www.kodak.com.tr de yetkili servisin adı ve adresi yazıyor..Tercih senin...

Tarih: 31 Mayıs 2004, 16:42 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

400 milyona oyuncak alacağına, para biriktir, borç al veya bul buluştur 800-900 milyona gerçek bir makine al.

Tarih: 31 Mayıs 2004, 19:47 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

birde şey sormak istiyorum..
anladığım kadarıyla manuel netlik diye birşey var işin zevki ve kalitesi burdan geliyor peki acaba bu fiyata slr bir makina alabilir miyim??ya da 600 milyonluk makine ilerde beni tatmin edermi??? nikon 885 falan var mesela..

Tarih: 1 Haziran 2004, 10:34 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Celenli
aşağıdaki link te Nikon 885in özellikleri yazıyor..
http://www.aydinlarfoto.com/turkce/detay.asp?marka=20&urun_id=27&urun_adi=Nikon%20Coolpix%20885

Manuel Netlik Nikon 885 te var,
Çekim Hızı 8 sn-1/1000 sn.
3xOptik Zoom (4xDigital zoom !(Digital zooma güvenme))
Makro 4 cm.
Beyaz Ayarı var... Güzel bir makinaya benziyor...
Birde Mckyra incelesin...

Tarih: 1 Haziran 2004, 11:02 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Aydınlar Foto da karşılaştırma imkanıda var..
Ben Canon A70 ve A80 ile karşılaştırdım... Canon A70 in özelliklerine çok yakın...Canon A70 287EURO+KDV...
Nikon 885 348USD+KDV
Nikon un fazlası TIFF formatta çekim yapabiliyor..(TIFF sıkıştırmasız,kayıpsız görüntü elde edebilirsin...)
Video su 40sn kısıtlı , Canon 3Dak.
Nikon un diyafram f2.8 den f13.4 e kadar..
Canon A 70 f2.8 den f4.8 e kadar...

Tarih: 1 Haziran 2004, 11:11 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

McKyra cığım,
Benim incelediğim link te çekim hızı (pozlama süresi) max. 8sn. gözüküyor.. 60sn olduğunu görmedim...senin baktığın sitedeki bilgiler yanlış olmasın...(Gece - şimşek çekimlerinde uzun süre kullandığını biliyorum...) ... Başka yerlere bakalım...

Tarih: 2 Haziran 2004, 09:01 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

McKyra baktığın siteyi buldum..tarih 2001 doğru..Nikon885 Nikon775'in 3MegaPixellik versiyonu,,eski bir makina,www.nikon.com.tr de bahsi yok.. herhalde stokları kaldı eritmek için yeni diye çıkartıldı... Bulb (anlamını bilmiyorum* biliyorsan açıklamanı isterim) ile 60 sn.Pozlama süresine ulaşması doğru...
Video'su sessiz... eski bir model ama verdiği olanaklar açısından değerlendirmekte fayda var..

Tarih: 2 Haziran 2004, 09:39 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

eski ama pahalı bir makine
neyse ben düşündümde 600 milyon verebilirim demiştim ama sadece fotograf makinesi bir işe yaramz... yanına memory+şarjlı pil+şarj cihazı+tripod+kılıf falan almak lasım...
ben gine en başa döndüm gibi. eğer ciddi bir prolaşma içine girersem de şimdiden para biriktiririmm.
velhasılıkelam.. eğer bir kampanya yakalarsam dx6340 almak mantıklı olur mu..370 mil söylentisi var yine...cx6330 yerine..ya da 2. el riskine girişmeli mi sağlam olur mu??

Tarih: 2 Haziran 2004, 14:53 - İp: yok