katpatuka
katpatuka (üye)
Nevşehir / Meraklı

Canon G12 - Canon S95- Nikon P7000

kompakt makina tercihim hangisi olmalıdır? bu üç makina arasında kararsız kaldım ustaların yorumlarıyla daha kolay olacağını düşünüyorum. şimdiden çok teşekkür ederim. önerebileceğiniz makinalarıda beklerin büyük bir merakla sonuçta kapsamlı bir makine bilgim yok burda sizlerin yorumlarından yola çıkarak araştırdım bu makinaları fiyat olarakta hemen hemen aynı.
canon g12 nikon p7000 canon s95

Tarih: 8 Ocak 2011, 19:46 - İp: 88.***.**8.23
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Ben olsam Canon G12 'yi tercih ederim ama o fiyata bir SLR de alabilirsiniz eğer SLR'niz yoksa tabii. Bu konuyu iyi düşünmelisiniz. Kolay gelsin.

Tarih: 9 Ocak 2011, 00:00 - İp: 85.***.**8.174
katpatuka
katpatuka (üye)
Nevşehir / Meraklı

tşkler yorumunuz için. evt fiyat biraz yüksek slr de düşünülebiilir ama abimin slr var biraz karıştırdım baya karmaşık geldi bana kararsız kaldım. slr alıpta iyi sonuç alamazsam korkusu var makinadan kaynaklanan sorun olacağını sanmıyorum ama yetersiz bilgi baya sorun olabilir. canon eos 7d ile pek iç açıcı fotolar çekemedim. yada benim beklentilerim fazla oldu makinadan gördüğüm gibi çeksin istedim ayarlarını bilmeden. olmadı . ama slr yi de düşünmekte fayda var ileriye yönelik olarak.

Tarih: 9 Ocak 2011, 10:06 - İp: 88.***.**8.23
problem27
problem27 (üye)
Ankara / Meraklı

ilk sıraya kesinlikle canon G12 koyuyorum. elinize aldığınız zaman ağırlığını anında hissediyorsunuz. hemen ardından da LX5 gelir bencede.s95 ise daha taşınabilir olduğu için tercih edilebilecek bir cihaz.fotoğraf kalitesi olarak G12 yada LX5 ten pek geri kalmaz.ama diğer 2si daha operasyonel gibi.

nikon ise düşünme derim.nikon kompkt sınıfında var olmak için var. DSLR de yoğunlaşıp kompaktı panasonic ve canona terk ettiler bence.

G12 kompakt sınıfında zirve bir makine kesinlikle tartışılmaz.G11 dahi harkuladeyken HS sistemiyle destekleyerek zirveye taşıdılar. ancak LX5te AVCHD video kaydı olması ve f:2.00 olması ön plana çıkarıyor.birde geniş açı olmasını ekleyebiliriz.AVCHD yine hd kalitede daha uzun video çekimi sağlıyor, bazı yerlerde blu-ray formatı diye geçer. canon muhtemelen G13 ile f:2.0 a geçer diye düşünüyorum ki son baharda çıkar tahminimce.

DSLR konusunda ise bence acele etme.bu makineleri bir süre kullandıktan sonra garantili alacaksan garantisi bitmeden elden çıkarır DSLR ye geçiş yapabilirsin.yurtdışından temin ettireceksen de elden çıkarmada çok sorun yaşamazsın.sonuçta hepsi rağbet gören cihazlar. yurtdışından temin etme konusunda istersen yardımcı olabilirim. sipariş üzerine oldukça uygun fiyata cihaz temin ediyorum.

sonuç olarak G12 de alsan, LX5 de alsan S95 de alsan pişman olmazsın. sana tavsiyem cihazları eline alıp incelemeyi dene.ben G12yi ilk elime aldığımda rahat kavrayamamıştım.çünkü rahat tutuşunun olmaı ve senin makineye ısınman da çok önemli.yoksa bu cihazlar arasında pek fark yok.

şimdiden hayırlı olsun kardeş

Tarih: 10 Ocak 2011, 14:28 - İp: 188.***.**5.174
katpatuka
katpatuka (üye)
Nevşehir / Meraklı

zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. evt nikon u çıkardım listeden. ama maalesef cihazları sadece netten araştırmakla yetine biliyorum. malum Nevşehir de bu cihazları bulmam pek mümkün değil. g12 yada lx5 olacak galiba kompak olarak her yerde isimlerinden bahsettiriyorlar ki kalitelerinden zaten hiç şüphe yok. inşallah en kısa sürede almayı düşünüyorum. Ankara dan alcam galiba makine piyasası ve bana yakınlık açısından en uygun il Ankara görünüyor.
saygılar.

Tarih: 11 Ocak 2011, 09:15 - İp: 78.***.**2.20
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Kompak bir makina ile DSLR lari karsilastirmam bile.Neresi karisik biri bana soylesin lutfen.Onlarca kat daha buyuk sensorleri ve ustun fokuslama kabiliyetleri ile DSLR lar dan alabileceginiz sonuclari nasil goz ardi edebilirsiniz anlamiyorum.Ben g9,g12,S90 kullandim ve DSLR eger sana karisik geliyor ise ayni sekilde bu makinalardanda iyi sonuc almak sana karisik gelecektir.Yani makinadan anlamayan yeni kullanicilar compact alinca is bitecek saniyorlar ama sonlari hep husran oluyor .Ya resim kalitesinden bi haberler sesleri cikmiyor ve cekiyorlar pasa pasa,yada gozleri birgun gormeye basliyor ve keske daha iyisini(DSLR) alsaydim diye pismanlik duyuyorlar.Bak arkadasim;eger araba kullanmasini bilmiyorsan,onune hangisini verirlerse versinler toslarsin bir sekilde.Yani makinlara suc atmak yerine biraz capa sarfedip,,daha iyi sonuclar almak istiyorsan adresiin DSLR dan baskasi olmamalidir.Ha illaki compak dersen bari kucuk bir makina al cebine girsin ki dslr larin yapamadigi birseye sahip olmus olursun.S90 yada resim kalitesinde hicbir artisi olmayan ama 3-5 yeni ozelligi ile S95 almanda hicbir sakinca yok mesela...Ayrica kullanan birisi olarak ben g12 hantalligini asla bir DSLR a tercih etmezdim.Ilave olarakda s90 ile g11 yada 12 yada s95 arasindada resim kalitesi farki falan hicbir sekilde anlayamazsin.Ben s90 i f2.o avantaji ile daha bile sevmistim acikcasi gece cekimlerindeki stop avantaji dolayisi ile...

#ozansan' tarafından 14.01.2011 14:49:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ocak 2011, 14:44 - İp: 221.***.**6.23
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

S95, G12'den daha iyi makinedir.......

Neden mi? ikisi de aynı sensöre sahip. Bu da fotoğraf kalitesi aşağı yukarı aynı demek. S95 F/2.0 lens ile G12'den daha hızlı bir lense sahip.
Ayrıca S95 G12'den daha küçük ve sağlam yapıda... İki artıyla öne mi çıktı, bir de fiyatı var... 3 artıyla S95 alın derim, tabi eğer kompakt bir makine almayı planlıyorsanız..

Saygılar..

Tarih: 14 Ocak 2011, 16:51 - İp: 124.***.**4.139
katpatuka
katpatuka (üye)
Nevşehir / Meraklı

öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim. kompakt makinadan vazgeçtim. dslr alacam inşallah. ozansan bana kızmış biraz haklılık payı vardır yok diyemem ama ben makinalara suç atmadım sounun benden kaynaklandığını söylemiştim zaten. ama ozansan a beni uyandırdığı için çok teşekkür ederim evet ilrde pişman olcağım bir seçim yapmak istemem kimse istemez. onun çin keşke dememek için dslr almaya karar verdim. hepinize zaman ayırıpta yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim. sevgiler saygılar selamlar.

Tarih: 15 Ocak 2011, 17:27 - İp: 78.***.**6.69
zulfukarmencik
zulfukarmencik (üye)
İstanbul / Firma

kesinlikle g12 vermiş oldugu derinliği ve bi yarı professional makine ile dslr tutkusunu yaşatan makinedir. aldığına pişman olmazsınn..

Tarih: 18 Ocak 2011, 02:20 - İp: 78.***.**9.150
celaler
celaler (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bu konuda forumda şöyle bir incelem yazısı düzenledim:
http://forum.netfotograf.com/dijital_kompakt.asp?msg_id=50182

Tarih: 6 Mayıs 2011, 18:50 - İp: 88.***.**4.198
  • 1