onur_dt
onur_dt (üye)
İzmir / Amatör

Canon A95 Almak İstiyorum?

arkadaşlar ben canon a95 almak istiyorum.aslinda bu işe yeni başladim ve hangi makinayi alacağıma karar veremedim tam bir amatörüm,sizce a95 ile kendimi gelistirebilrimiyim,özellikleri hakkında baya bi bilgim var aslında ama tam karar veremedim,manuel ayarlama yapilabiliyor diyo ama bu ayarlar tam olarak ne anlamadım?

Tarih: 2 Aralık 2004, 14:25 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

paran yetiyorsa arkadaşım hiiiiç düşünmeden üzerine atlayabileceğin bir makine tabi daha sonra bizim gibi bir dslr istemiceksen

Tarih: 2 Aralık 2004, 15:58 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

bence bu makina ile başla.Zaten kendini farkında olmadan geliştireceksin bir bakmışın bu makina bana yetmiyor diyeceksin...ondan sonra bir dslr....Kesinlikle bu makina ile başla...
Manuel ayarlar demek;Diyafram,enstantene,beyaz ayarı,iso ayrını kendin yapabiliyorsun demek...

Tarih: 2 Aralık 2004, 16:37 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tembeleryk hakli onur.. aldin aldin, almadin sonra DSLR istemeye baslayabilirsin..

neden DSLR peki?

buyuk ihtimalle bircogu merak ediyordur, nedir asil amaci DSLR almanin? ne gibi avantajlar sunuyor DSLR digicam'den farkli olarak? hele ki cok megapixelli bir digicam sahibi olanlar daha da meraklaniyorlardir.. digicam'lerle birlikte zaten uzun zoom lensler geliyor, nedir extra masraf etmeyi gerektiren lenslere? veya o kadar agirlikla ortada dolasmak? bir digicam dedigimiz ufacik bir makine, extradan bir kamera cantasi ile ortada dolasmak gerektirmiyor..

en onemli unsur tabii ki fotograf kalitesi..

mesela 8 megapixelli minolta A2 digicam'ini ele alalim.. A2'nun CCD sensorunun buyuklugu 8.8x6.6mm.. diger yandan nikon D70'in sensorunun buyuklugu ise 23.7x15.6mm, yani 6 kattan daha buyuk sensor alanina sahip minoltanin A2'sina gore..

bu neden onemli?

cunku DSLR'daki her bir sensor daha buyuk digicam'dekine gore.. daha buyuk sensor demek daha fazla isigin yakalanmasi manasina gelir ayni zamanda.. yani daha fazla isik degisimlerine duyarli olurlar.. bu ayrica DSLR olmayan makinelerin cektigi fotograflarda daha fazla rastlanan "purple fringing"'in de az olmasi demektir DSLR'larda.. daha fazla isik almasi demek, diger yandan daha gelismis "tonal range" ve renk derinligi demektir.. yani DSLR makineler daha fazla miktarda renklere sahip fotograflar alirlar, yani daha iyi fotograflar.. bu boyle uzayip gidiyor iste...

diger en buyuk avantaji ise DSLR makinelerin lens degistirebilme olanagi..

daha baska? DSLR'lar evladiyelik olmasi icin de yaratiliyorlar..

DSLR'lardaki viewfinder da onemlidir.. anlami "what you see is what you get".. ne goruyorsan onu alirsin.. digicam'lerde oldugu gibi son fotografin %70-80'nini gormezsin..

neyse iste bu liste uzar gider..

o yuzden bir an once al A95'i yoksa sonra acaba biraz daha para biriktereyim de DSLR mi alayim demeye baslarsin.. bizden soylemesi..

Tarih: 2 Aralık 2004, 18:21 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın ONUR_DT,

Size cevap veren bütün arkadaşlara katılıyorum . Düşünmeden alabileceğiniz makina. Fiyat yüksek gelirse ;
A-80, A-75 bile alabilirsiniz.

Tarih: 3 Aralık 2004, 04:47 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam onur,

simdi asil sorduguna cevap vermeye calisayim kendimce..

A95 canon'un en ust seviyedeki "entry-level" kamerasi.. daha sonra S serisi, G serisi ve pro serisi var..

A95 "creative-compact" grubunda ayriyetten.. bu her turlu manuel ayar yapabiliyorsun demek ayrica.. yani baslangic icin kesinlikle uygun bir kamera..

gordugum her magazinde, sitede A95'e tam not vermisler.. kesinlikle alisveris listesinin bas siralarinda olmasi gereken bir makine.......

umarim memnun kalirsin.

Tarih: 3 Aralık 2004, 11:37 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

abi hala ne düşünüyon ya hemen atla üstüne valla bak yarın d300 yoksa d70 gibi bi topic açarsan karışmam valla o parayı gözden çıkaran onlarada göz diker

Tarih: 3 Aralık 2004, 11:42 - İp: yok
aycamix
aycamix (üye)
İstanbul / Amatör

Canon A95 BENDE DE VAR AH BİR DE TAM ANLAMIYLA KULLANABİLSEM...

Tarih: 3 Aralık 2004, 15:56 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Tam anlamıyla kullanabilmen için öncelikle Dijital makinalarla bilgi sahibi değilsen Dijital Fotoğrafçılık diye bir kitap var onu okuman. Daha sonra kullanma kılavuzunu tam anlamıyla öğrenineye kadar tekrar tekrar okuman. Daha sonra:

Doğada Fotoğrafçılık (Homer Yayınevi)
Fotoğrafta Kompozisyon (Homer Yayınevi)
Her Yönüyle Fotoğraf Sanatı (Remzi Kitabevi)
kitaplarını muhakkak okuman. Amamatör kardeşinizden tavsiye acizane.

Tarih: 3 Aralık 2004, 16:11 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aman suysal o kadar kitap okumaya bence hic gerek yok..

en guzel yol bence, kurcalamak.. durmadan ayarlarini degistirip bol bol fotograf cekmek.. en sonunda kitap okumaya gerek kalmadan herbir ayarini ogrenmis olur insan.. tabii adamakilli ogrenmenin en temel yolu, kullanma klavuzunu okumak.. ah bir de canon turkiye turkce kullanma klavuzlarini cikartsaydi....

Tarih: 3 Aralık 2004, 16:29 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Kanamalı yara kılavuz konusu Kitap okumadan fotoğraf çekmek çok zor. İyi çekim yapmak için muhakkak gerekli be Dadanagast.

#suysal1' tarafından 03.12.2004 16:32:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2004, 16:35 - İp: yok