fuem
fuem (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon A700 Hakkında

Bilgi rica edebilir miyim?

Makina almadan önce bu konuda bilgisi olan bir kaç kişiye sorduğumda bana Canon önerdiler.Güvenip Canon A700 aldım çok memnun kalmadım.Forumlarda okuduğum kadarıyla burda da fazla önerilmiyor.

Neden Canon'un bu serisinde sorun olduğu düşünülüyor?

Bu sorunlar nelerdir?

Manzara ve gece çekimleri ilgimi çeken konular bu makina bu konularda işime yarar mı?

Saygılar.

Tarih: 25 Temmuz 2006, 02:08 - İp: 81.***.**4.164
seabell
seabell (üye)
İstanbul / Amatör

Mrb...Bende yeni Canon A700 aldım. 2 pilli ve küçük bir makina olması çok avantajlı gelmişti. Gece çekimlerinden memnunum, zoom kullanmadığım günışığı çekimleride iyi gibi, ama zoom ile çekim yaptığımda çoğu çekimler flue ve grenli, zoom tripodla kullandığımda bile netlemekte zorlanıyor ve uyarı veriyor sürekli. Makro denediğimde de istediğim netliğe de ulaşamadım. sanırım titreşimi önleyici& sabitleyici olsaymış iyi olacakmış(Panasonic serisinde aklım kaldı bu nedenle)

6x zoom hoşuma gitmişti ama kullanamıyorum
Bilgi paylaşımlarınız olursa sevinirim.

Tarih: 25 Temmuz 2006, 23:36 - İp: 88.***.**8.149
eremsal
eremsal (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

fuem, ben de A700 almayı planlıyordum ancak konuyu okuyunca tereddüte düştüm, memnun kalmadığın özellikleri nelerdir paylaşabilir misin?

seabell, 6x optik zoom'u kullanamıyorum demişsin, sorun tam olarak nedir, neden kullanamıyorsun? Bahsettiğin titreşim kaynaklı problem yüzünden mi?

Tarih: 1 Ağustos 2006, 10:48 - İp: 85.***.**7.0
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Benim anladığım kadarıyla bu yaşadığınız problemler makineden kaynaklı değil sizin makineye hakim olamamanızdan kaynaklı. Biraz pratik ve alışmadan sonra eminim iyi sonuçlar elde edeceksiniz...

Tarih: 2 Ağustos 2006, 01:05 - İp: 85.***.**1.80
fuem
fuem (üye)
İstanbul / Meraklı

Eremsal benim memnuyitesizliğimin sebebi üzerine biraz daha para koyup iyi bir makina alabilirdim.Diğer sebebide bazı forumlarda arkadaşlar A700 tavsiye etmemişlerdi bir bildikleri vardır elbet diye düşündüm.

Can bey haklısınız ben henüz makinaya alışamadım.Gece çekimlerinde yaşadığım lekeler için makinayı Erkayalar'a bıraktım.Makina elime sorunsuz geçerse inşallah pratikte yapma imkanım olur

Tarih: 2 Ağustos 2006, 01:16 - İp: 85.***.**9.161
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Can beye katılıyorum A700 sınıfında oldukça iyi bir makinadır.
Kapalı bir mekanda dahi zoom yaptığınız da ışık az dahi olsa makina ile flaş gücüne müdahale yaparak oldukça aydınlık ve net fotograflar çekmek mümkün.
Gün ışığında zaten problem yaşamazsınız.
özellikle sorunum şu ne yapmalıyım derseniz yardımcı olabilirim.
Hoşçakalın.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 11:25 - İp: 85.***.**3.100
fuem
fuem (üye)
İstanbul / Meraklı

Furkan bey benim şuan yaşadığım sorunum gece çekimlerinde resimlerde lekeler olması.Lens üzerinde herhangi leke görülmüyor ama resimlerde bu lekeler oldukca belli.Yalnız galeriye eklediğim "inanmak" adlı resimde bu lekeler görünmezken bir kaç dakika sonra çektiğim aynı mekanda başka bir pozda bu lekeler görülüyor.

Bu sorun bendende kaynaklanıyor olabilir.Şuan makina serviste ordan henüz bir yanıt gelmedi bakalım ne diyecekler.

Tarih: 2 Ağustos 2006, 14:39 - İp: 85.***.**2.105
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Fuem merhaba.
eğer makinanda gece çekimlerinde,SCN içersinde hızlı gece çekimi modunu kullanıyorsan bu problem normal makina yüksek asa kullandığı için noise oluşuyor.görüntüdeki o noktalara kirliliğe noise(gren) diyoruz.
zaten objektifte oluşan leke fotografına yansımaz.
Gece çekimi için makinanda buluna TV modunu kullanmanı öneririm.1"-15" arası uygun pozlama süresini belirleyip fotografını oluşturabilirsin.
bi 5sn dene bakalım nasıl gelcek fotograf,tabi bu sırada makinayı bir tripod yardımı ile sabitlemen gerekir.
Bu arada ISO speed ayarın 80 olsun.
gün ışığında çekimler yaparken en iyi sonucu almak için Iso 80 kullan,iç mekanlarda temel fotografçılık bilgin yoksa şayet,ISO AUTO yada HI-ISO AUTO modunu kullan.
Iso ne kadar düşük olursa kirlenme o kadar az olur ve çok daha net keskin fotograflar elde edersin.
Iso yükseldikçe bazı ışıksız ortamlarda fotograf çekmen kolaylaşsa bile fotograf kalitende düşme olur ve bu fotografındaki kirlenmedir.
Elindeki makina olduka güzel bir makina aslında fiyat performans olarak.Ancak küçük sensölü bir makina olduğu için yüksek ISO değerlerinde Noise vermesi normaldir.
Tekrar bir problem olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Hoşçakalın.

Tarih: 3 Ağustos 2006, 13:33 - İp: 85.***.**3.100
fuem
fuem (üye)
İstanbul / Meraklı

Furkan bey desenize ben makinayı boşuna teknik servise vermişim

Şuan makina erkayalar'da bir elime geçsin bahsettiğiniz şekilde ayarları değiştirip deneyeceğim inşallah

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Tarih: 3 Ağustos 2006, 16:42 - İp: 85.***.**1.23
seabell
seabell (üye)
İstanbul / Amatör

tekrar merhaba, evet A700 de daha acemiyim deneyerek anlamaya çalışıyorum. Özellikle flaş kullanmadığım iç mekan çekimlerinde vb. pozlama süresi uzun olduğu için titreşim nedeniyle netlik sorunu var ve zoom kullanınca bu sorun daha da artıyor. Bu durum tripodu mecbur kılıyor gibi. (Tripodla olan çekimlerde pek sorun yok çünkü) Bunlar normal sanırım ama bu kadar sorun olacağını beklemiyordum.
Birde dış mekan çiçek böcek vb makro çekerken de netlik sorunum var sanırım yine titreşim sorun oluyor.
O kadarda titretmemeye çalışıyorum oysa
Çözüm önerilerinize sevinirim.

Tarih: 14 Ağustos 2006, 23:56 - İp: 88.***.**2.81
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba seabell

kapalı veya ışığın az olduğu ortamlarda flaş kullanmadan çekim yapmak istiyosan ıso hızını yükseltmen
gerekir bu şekilde daha net fotolar alabilirsin.Pozlama süresini uzun tutmaktan bahsetmişsin sanırım ama makine elinde iken zaten uzun poazlama yapamassın tv değil av modunu kullanmalısın bu şekilde daha net fotolar alabilirsin.Normal gunduz ışığında kesinlikle netlikte bir problem yaşayacağını zannetmiyorum tabii bu yine kullandığın mod ve pozlama sürene bağlı olarak değişebilir.Makro çekerken yine av modunu kullanabilirisn tabii makinenin netlik verdiği noktayıda yakalaman gerekicektir...

Tarih: 15 Ağustos 2006, 00:37 - İp: 85.***.**6.251